شخصیت ها

شهید عبد الله عزام رحمه الله

دکتر شيخ عبدالله عزام رحمه الله که اصليتي فلسطينى داشت در سال 1941م درقريه سيله الحارسيه منطقه جنين به دنيا آمد. ليسانس را در دانشگاه دمشق در علوم شرعى در سال 1966م بدست آورد. با سقوط کرانه غربي و بيت المقدس در سال 1967م در پى حمله اعراب و شکست آنان، شيخ عزام خشمگين از تسلط يهود بر اماکن اسلامي به اخوان المسلمين و سپس براي رويا رويي مستقيم به در سال 1۹68 تا 1970 به رهبري مجاهدين در اردن رسيد.

وى در جنگ شش روزهء اعراب واسرائیل در صف داوطلبان اخوان المسلمین شرکت کرد. او در دوران تحصیل در مصر با سازمان اخوان المسلمین آشنا شد و به این سازمان پیوست و تا آخرین دم حیات در سال 1989 میلادی به پیمان خویش با این سازمان وفادار ماند.

عزام رحمه الله در سال 1969 فوق ليسانس در رشته اصول دين و در سال 1973 از دانشگاه الازهر دکترا در اصول فقه را دريافت نمود و با توجه به اقامتش در اردن تا سال 1980م در دانشکاه هاي اردن به تدريس اشتغال داشت.

وي سپس به جده در عربستان سعودى رفت و در دانشگاه ملك عبد العزيز شروع به تدريس نمود و اين بار تا سال 1981م در جده ماند.

از شهید عبدالله عزام بعنوان سردار مجاهدین عرب در جهاد افغانستان عليه اتحاد جماهير شورى (سابق) نام برده شده است. او بود که از سال 1980 میلادی زمینهء ورود هزاران جوان عرب به صف جهاد افغانستان را فراهم آورد.

شيخ عبدالله عزام در ابتدا در یک جمعیت خیریه عربى در پیشاور برای کمک به مهاجرین افغان مشغول کار شد اما بعدا خود تشکیلات مستقلی را بنام (مکتب الخدمات) اساس گذاشت که با همکاری احزاب جهادی در پیشاور به مجاهدین و مهاجرین کمک می کرد.

شيخ عزام رحمه الله سخنران توانا و نویسندهء چیره دست بود.

و در طول مدت جهاد افغانستان از هیچ کوششی برای وحدت و یکپارچگی صفوف مجاهدین افغان دریغ نکرد و همیشه هم و غم مسلمانان را در سر داشت.

شيخ عزام رحمه الله با حضور در پاکستان به آرزويش که جهاد با کفار بود دست يافت و چه جايي بهتر از افغانستان که جبهه آغازين براي مبارزه با کفار شوروي كمونست بود.

دکتر شيخ عبدالله عزام رحمه الله توسط عمليات ترورستى ايادى كفار خاصتا امريكا که از انديشه هاي جهادى وي در هراس بودند، هنگامي كه در روز جمعة تاريخ 25/4/1410هـ ق، برابربا 24/11/1989م، براى امامت نماز جمعه به همراه دو پسر خود محمد 24 ساله و ابراهيم 13 ساله عازم مسجد بود به شهادت رسيد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی