عقیده

صحابه بعد از انبیا برتراند

حَدَّثَنَا عَلِیٌّ، حَدَّثَنَا سُفْیَانُ، قَالَ: عَمْرٌو، سَمِعْتُ جَابِرَ بْنَ عَبْدِ اللهِ رَضِیَ اللهُ عَنْهُمَا، قَالَ: قَالَ لَنَا رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَوْمَ الحُدَیْبِیَهِ: «أَنْتُمْ خَیْرُ أَهْلِ الأَرْضِ…».
حضرت جابر رضی الله عنه می‌گوید: جناب نبی اکرم صلى الله علیه وسلم خطاب به ما فرمودند: در مجموعه‌ی باشندگان آن زمان شما از همه بهتر هستید. یا این کلمه‌ی “آن زمان” را کنار بگذاریم: شما بهترین باشندگان روی زمین هستید، از زمان آدم علیه السلام گرفته تا قیامت؛ البته این عمومیت را در نظر بگیریم انبیاء علیهم الصلاه و السلام مستثنىٰ می‌شوند. اصحاب محمّد صلىٰ الله علیه وسلم هر اندازه دارای مناقب و فضیلت های بزرگی باشند، ولی به پایه‌ی انبیاء علیهم الصلاه و السلام نمی رسند. از این سبب است که ما معتقدیم که ابوبکر صدیق رضی الله عنه بعد از انبیاء بزرگ‌ترینِ همه‌ی انسان‌هاست، پس این جا هم اگر مردم آن زمان را بگیریم، واقعتاً هم درست است؛ زیرا مردم مسلمان به جز این گروه موجود در محضر آن حضرت صلى الله علیه وسلم، کسان دیگری در روی زمین مسلمان نبودند و یقینی است که مسلمانان بالاتر از غیرمسلمانان هستند و اگر به اعتبار مجموع بنگریم که مسلمانان گذشته را هم شامل بشود و هم مسلمانان آینده را شامل شود، باز هم یقینی است که فضیلت و بزرگواری اصحاب محمد صلى الله علیه وسلم بالاتر از اصحاب موسىٰ و عیسىٰ و ابراهیم و نوح و آدم و سایر انبیاء علیهم الصلاه والسلام است و فضیلت اصحاب محمد صلى الله علیه وسلم بالاتر از تابعین و تبع تابعین است تا برسد به قیامت.

٭
شیخ الحدیث مولانا حسین پور
(درس بخاری؛ کتاب المغازی، حدیث ۴۱۵۴)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی