Uncategorized

ضرورت بازخوانی و تحلیل زندگانی رسول الله(ص)۱

“درس هایی از زندگانی رسول الله صلی الله علیه و سلم” (۱)

چرا زندگانی رسول الله را مدارسه و تحلیل می کنیم ؟

*بی شک شناختن حضرت محمد به عنوان پیامبر خاتم یکی از ضروری ترین اموری است که باید هر مسلمان نسبت به آن گام بر دارد ، از آنجا که یاران آن حضرت با او و در کنار او زندگی می نموده و شاهد تمام گوشه های زندگانیش بودند نیاز و ضرورتی احساس نمی کردند که سیره عملی ایشان را ثبت و کتابت نمایند؛ البته ناگفته پیداست که اصحاب گرامی (رض)همه حرکات و سکنات و زندگی اش را از نزدیک زیر ذره بین داشته و حفظ بودند و سعی می کردند مانند آن رفتار نمایند.

* بررسی و تحلیل زندگی و سیره عملی رسول الله(ص) با خواندن زندگی نامه اشخاص معمولی و حتی سرشناس و تاثیر گذار در تاریخ بشریت متفاوت است چرا که اقتدا و پیروی از رسول الله بر مسلمانان واجب بوده  ولی دیگران چنین موقعیت و جایگاهی ندارند.

@نکته دیگر اینکه تحلیل و بررسی زندگانی رسول الله تنها به معنای اطلاع پیدا نمودن بر گوشه گوشه زندگانی آن حضرت نیست بلکه هدف این است که حقیقت اسلام که در زندگی آن پیامبر همام و یارانش تجلی پیدا نموده کشف شود ؛ چرا که عصر رسول الله به مثابه طلائی ترین دوره ای مطرح است که به نمایش تمدن و مبانی اسلامی اقدام ورزیده است و رسول الله و یارانش به عنوان الگوی عملی اسلام در همه عرصه ها مطرح می باشند.

@ و از آنجا که پشتوانه اثبات سیره رسول الله (ص) قرآن ، سنت صحیح نبوی و روایت راویان معتمَد می باشد بنا براین نگرانیی در اعتماد برآن و زیستن مطابق آن برای ما وجود ندارد. 

 

@@اهداف کلی از تحلیل و بررسی زندگانی رسول الله صلی الله علی و سلم

۱) شناختن شخصیت رسول الله در طول ۲۳ رسالت و قبل از آن.

شناختن دقیق شخصیت و جایگاه حضرت محمد (ص) و کشف این حقیقت که ایشان تنها یک ابَر مرد و نابغه نبوده اند بلکه پیامبری بوده که بخش عمده شخصیتی او را وحی سماوی تشکیل می دهد ؛ به دیگر تعبیر ، محمد(ص) علاوه بر اینکه از هر جهت سر و گردنی از مردمان معاصرش بالاترداشته است با پروردگار جهان نیز در ارتباط بوده و شخصیت او زیر نظر و مراقبت الله تعالی شکل گرفته است ؛ بنابراین رسول الله از یک شخصیت آسمانی و کاملی برخوردار بوده و در همه زمینه ها و عرصه ها باید مورد اقتدا و الگوبرداری پیروان و شیفتگانش قرار گیرد.

–پیامبر (ص) همانگونه که مانند یک انسان عادی زندگی می کرد و یک زندگی کاملاً انسانی و عادی داشت در عین حال از طریق جبرئیل امین با الله در ارتباط بود و این ارتباط زندگیش را از زندگی سایر انسان ها متمایز کرده بود .

رسول الله(ص) از طرف خداوند مامور گشته بود که این حقیقت را بدون پرده به مردم بگوید که : قُل اِنّما اَنا بَشَرٌ مثلُکُم یُوحَی اِلَیَّ…. بگو من انسانی مانند شما هستم و تنها تفاوت من با شماها در این است که به سوی من وحی می آید.

اصحاب رسول الله در مواقع گوناگون و بویژه در آن مواقع که رسول الله تصمیمی می گرفت و برایشان قانع کننده نبود ، از ایشان می پرسیدند که آیا این کار شما برخاسته از وحی الهی است که نمی توان اعتراض نمود یا اجتهاد شخصی است که اعلام می داریم با آن مخالفیم؟!

– تفکیک و جداسازی شخصیت وحیانی رسول الله از شخصیت معمولی و عادی آن حضرت یکی از رسالت های خطیر و اساسی دعوتگران و بویژه محققان سیره نبوی در این عصر و بُرهه به شمار می آید.

رسیدن به این هدف از سیره رسول الله بسیار حیاتی و لازم است برای پیروان راستین آن پیامبر خاتم ؛ چرا که آنگونه که علما می گویند ما ماموریم از شخصیت وحیانی و تشریعی حضرت محمد پیروی نماییم در حالی که زندگی عادی و کاملاً انسانی ایشان غیر قابل تقلید می باشد و خداوند هم زمانی که می فرماید ” لَقَد کانَ لَکُم فی رسولِ اللهِ اُسوهٌ حسنهٌ” منظورش بعد نخست از زندگانی و شخصیت حضرت رسول است نه بعد دوم.

*ناگفته نماند که نباید به بهانه تفکیک بعد عادی از زندگی رسول الله از بعد برخاسته از وحی آن حضرت بخش عمده زندگی حضرت محمد را در بخش دوم جای داد و بدین وسیله میزان پیروی از آن حضرت را تقلیل داد ، این کار تنها از عهده عُلمای متخصص و کارکشته ای بر می آید که ضمن اشراف بر سیره و سنت رسول الله اطلاعات کافی و کاملی نیز از قرآن داشته باشد ( وَقَلیلٌ ما هُم)

حساسیت و خطورت این کار آنقدر زیاد است که عده ای از افراد از “بسط تجربه نبوی” و اینکه قرآن نه آموزه وحی بلکه تراوش های ذهنی محمد است ، سخن به میان می آورند “سُبحان الله ِعَمّا یقولونَ”    

باتشکر : رسول رسولی کیا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن