مطالعات اسلامی

عرفات، گردهمایی شگفت انگیز

روزی که از هیبت و جلال و فضل الله متعال، انسان ها لرزه به اندام می شوند، روزی که همه مردم برابر اند، نه ثروتمند گردنکشی را می بینی و نه فقیری که احساس خواری و حقارت کند، نه انسانی وجود دارد که به خاطر جایگاه اجتماعی اش برتر قرار داده شود و نه شخص ناتوانی که مورد بی احترامی قرار گیرد، در حقیقت صحنه عجیب و هولناکی است، چشم ها گریانند، دیده ها فروتن و سر افگنده، قلب ها ترسناک، نفس ها شکسته و دست ها به سوی آسمان بلند گردیده اند، همه نیازمندی های شان را به الله متعال مطرح می کنند و یقین دارند که الله متعال مشکلات شان را برطرف می کند، اگر چه در نظر انسانی دشوار وانمود گردد.

در کوه عرفات در حالی می نشینی که از دیگران تفاوتی نداری، زبان برادر پهلویت را نمی دانی و اشک های سوزان و چشم های خاشعانه و جسم فروتنانه آنان، برای تو پیام های دارند که توان بازگویی و با نویسی آن را نخواهی داشت.

روز عرفات به مثابه موقف کوچکی از روز قیامت می باشد، طوری که مردم در عرفات لباسی جز ( ازار و رداء) به تن ندارند، لباسی که کاملاً مثل کفن است، این لباس ترا به یاد کفن های مردگان و این گردهمآیی ترا به یاد تجمع روز قیامت می اندازد، حتی میقات احرام در زمان و جایگاه مشخص ترا به یاد میقات زمانی و مکانی مشخص مرگ می اندازد. {وَمَا تَدْرِی نَفْسٌ مَاذَا تَکْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِی نَفْسٌ بِأَیِّ أَرْضٍ تَمُوتُ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ} [لقمان: ۳۴] و هیچ کسی نمی داند فردا چه چیز فراچنگ می آورد ، و هیچ کسی نمی داند که در کدام سرزمینی می میرد . قطعاً خدا آگاه و باخبر ( از موارد مذکور ) است .

قلب ها کوچک و شکسته شده معلوم می شوند؛ چون در روز مغفرت و مرحمت قرار داریم، روزی که الله متعال در کتاب جاویدانش به آن قسم یاد نموده است، روزی که ابلیس کوچک، حقیر و شکسته به نظر می رسد،‌ آری روزی که الله متعال به آن قسم خورده است، پروردگار بزرگوار تنها به مسایل بزرگ قسم می خورد، عرفه روز مشهود می باشد، الله متعال می فرماید: “وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ” [البروج: ۳}. و سوگند به هر که و هرچه گواهی دهد و به هر که و هرچه مورد گواهی قرار گیرد !

عرفه روزی است که الله متعال در آن روز دین را کامل نموده و نعمت خویش را بر مسلمانان به اتمام رسانده است. در روز عرفه این آیه قرآنی نازل گردید: “الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا “{المائده: ۲}. امروز ( احکام ) دین شما را برایتان کامل کردم و ( با عزّت بخشیدن به شما و استوار داشتن گامهایتان ) نعمت خود را بر شما تکمیل نمودم و اسلام را به عنوان آئین خداپسند برای شما برگزیدم.

این آیه بزرگی است که یهود نیز اهمیت آن را درک کرده و معنایش را فهمیده بودند، تعدادی از یهودیان به حضرت عمربن خطاب رضی الله عنه گفتند: شما گروه مسلمانان در کتاب خود آیه ی را می خوانید که اگر این آیه بر ما یهودیان نازل می شد، آن روز را عید می گرفتیم، حضرت عمر رضی الله عنه گفت: کدام آیه است؟ گفتند: این آیه “الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا” حضرت عمر رضی الله عنه فرمود:‌ به خدا سوگند که می دانم این آیه در کدام روز، کدام ساعت و کجا نازل گردیده است و در آن موقع رسول الله صلی الله علیه و سلم در چه موقعیتی قرار داشتند؛ وقت نزول این آیه، رسول الله صلی الله علیه و سلم در بین ما بود و خطبه می خواند و ما به عرفه ایستاده بودیم.

دین درین روز کامل گردید؛ چون مسلمانان تا هنور حج فرضی را انجام نداده بودند و با انجام حج، دین شان و همه ارکان اسلام تکمیل گردید و هم چنان الله متعال اساسات حج ابراهیم علیه السلام را اعاده نموده و شرک و مشرکان را نابود ساخته و هیچ مشرکی در آن روز با مسلمانان همراه نبود.

اما به اتمام رسیدن نعمت با مغفرت و آمرزش حاصل گردید که بدون آن نعمتی وجود ندارد، الله متعال برای پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید:‌ “لیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَمَا تَأَخَّرَ وَیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکَ وَیَهْدِیَکَ صِرَاطًا مُسْتَقِیمًا” [الفتح: ۲]. هدف این بود که خداوند گناهان پیشین و پسین تو را ببخشاید ، و نعمت خود را بر تو تمام نماید ، و به راه راست هدایتت فرماید.

پروردگارا! حج همه حاجیان خانه ات را قبول فرما! تو بزرگوارتر از آنی که مناجات سؤال کننده را مسترد نمایی.

الهی! برای کسانی که نتوانستند به حج بروند نیز اجر و مزدی عنایت فرما و توفیق شان ده تا سال آینده به حج خانه ات مشرف شوند.

نویسنده: دکتر أحمد المحمدی
ترجمه : عبدالخالق احسان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی