مطالعات اسلامی

عرفه، معرفتگاه عارفان و تجلی گاه رحمان

رسول الله عليه الصلاة والسلام در سخنی کوتاه و گویا می‌فرماید: “الحج عرفة/ حج، عرفه است.”

عرفه از مصدر عرفان به معنای شناختن و دانستن است و اینک اسم علم برای مکان وسیعی است که حاجیان در نهم ذی الحجه در آن گرد هم می آیند و بزرگ ترین و باشکوه ترین همایش بشری را برگزار می نمایند.

خداوند سبحان در همایش این روز، به بندگانش می بالد و رو به فرشتگان می فرماید: “به بندگانم بنگرید که همه چیز خود را وانهاده و مشتاقانه به سویم شتافته اند و بخشایش مرا خواهانند. شما را گواه می گیرم که آنان را بخشودم.”

تنها در صحرای عرفات است که همه ی حاجیان از سراسر دنیا در زمان مشخص و در پوششی یکسان گرد هم می آیند و از حجاب تعلقات دنیوی چون نژاد، رنگ، جاه و مال رهیده اند و در برابر خالق یکتا در مقام خشوع و تواضع قرار می گیرند، و در این حالت است که خدای شکوهمند با رحمت فراگیرش بر آنان تجلی می کند.

حافظ می فرماید:

حجاب چهره ی جان می شود غبار تنم/ خوشا دمی که از آن چهره پرده برفکنم.

آری در این دم و لحظات است که محشر رستاخیز در برابر دیدگان عیان می شود و انسان را از خواب غفلت بیدار می نماید و به او فرصت حیات دوباره می بخشد، حیاتی که با حج مبرور هیچ سابقه ی خطایی از او باز نمانده است و در پاکی از گناه چون نوزادی ست که از مادر زاده باشد!

انسان تا از جلوی چهره ی جان، پرده های حب ذات، مال، جاه، تقلید و تعصب را یکسو نزند و شخصیت خویش را توسعه نبخشد حقایق بر او تجلی نخواهند کرد و به تبع آن چنانکه بایسته است قدر خدایش را نخواهد شناخت.

عرفه با ویژگی‌هایی که دارد نیک معرفتگاهی ست که می توان در آن جا به معرفت خود و الله دست یافت.

نوشته : مجید احمدی

منبع: تابش

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی