معاصرین

عروج ناگهانی مولانا محمدعلَم

نویسنده: عبداللطیف نارویی

عصر جمعه یکی دیگر از ستارگان علم و دانش در سرزمین گشت سراوان٬ سرزمین فرهیختگان غروب کرد.

مولانا محمد علم حسین‌بر از اساتید بر جسته عین العلوم گشت به دیدار حق شتافت و راهی دیار آخرت گردید. رحمه‌الله رحمه واسعه.

مولانای مرحوم را به مناسبت‌های مختلف بارها در دارالعلوم زاهدان و عین‌العلوم گشت دیدار کرده‌ام و از اخلاق حسنه، متانت کلام و رفتار پرمهرش درس بسیار برگرفتم و به یقین رفتار و گفتارش چنان بود که هر بیننده‌ای را متأثر می‌کرد.

زبان حال مولانا محمدعلم گویای این واقعیت بود که:

به جان زنده دلان سعدیا که ملک وجود// نیرزد آنکه دلی را زخود بیازاری

رفتار کریمانه و سنجیده‌اش این پیام را داشت که:

دنیا نیرزد آنکه پریشان کنی دلی // زنهار بد مکن که نکردست عاقلی

مولانا محمد علم با وجود دانش عمیق و بسیارش همواره از اظهار فضل و خودبرتربینی پرهیز داشت و با روحیه‌ای خداجویانه تشنه‌کامان صحرای دانش را چونان ابر رحمتی سیراب می‌کرد و عطش علمی شان را برطرف می‌ساخت.

زندگی این بزرگمرد عرصهٔ دانش و فرزانگی این پیام را به همراه داشت که بدون بزرگ منشی و از راه تواضع و خدمت نیز می‌توان اوج گرفت و محبوبیت کسب کرد و از این راه به بلندای عزت و مقبولیت رسید.

مولانا محمدعلم از سرچشمهٔ علوم گشت جرعه‌های روح‌افزا نوشید و در مهد نام‌آوران عرصه‌های دین و دانش درخت وجودش به برگ و بار نشست و در سایه الطاف و عنایات پیر فرزانه و شهسوار میدان علم و عمل و اخلاص حضرت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حفظه‌الله‌تعالی‌ورعاه، مسیر فرزانگی را پیمود و در این مرکز بزرگ علمی شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

عروج ناگهانی این عالم فرهیخته بار دیگر ناپایداری دنیارا در برابر دیدگانمان مجسم کرد تا شاید مرگ را یاد آوریم و برنامهٔ زندگی خود را وارسی کرده آمادگی برای آخرت را از یاد نبریم.

این حادثهٔ دردآور را محضر چشم و چراغ آن سامان حضرت شیخ‌الحدیث مولانا محمد‌یوسف حفظه‌الله، اساتید، همکاران، شاگردان، دوست‌داران و به ویژه خانوادهٔ آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم خداوند عزوجل صبر و اجرشان عنایت فرماید و مولانای مرحوم را در جوار بهترین رحمت‌ها جای دهد.
اللهم اغفرله وارحمه وأکرم نزله.

 زاهدان ۱۲ ربیع الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی