مطالب ویژه

عصبانی نباش تا دچار غم نشوی، کنترل عصبانیت

انسان‌های عصبانی گروهی هستند که به خاطر شوک‌های فوری و تند با آسیب روبرو هستند. این گروه نباید از بخت بد خویش بنالند چرا که تحریک‌پذیری آن‌ها نشان‌دهنده‌ی پویایی و سرزندگی سیل‌آسایی هستند که می‌تواند به وسیله‌ی آموزش و تعلیم آن را در جهت مثبت به کار بگیرند و از هدر دادن آن در انفجار‌های عصبی بی‌فایده خودداری کنند.

انسان عصبی، بسیار حساس است، بر اعصابش تسلط ندارد و نمی‌تواند احساساتش را کنترل کند، برای همین گاهی اوقات به شیوه‌ای به دور از میانه‌روی و اعتدال از احساساتش تعبیر می‌کند مثلاً وقتی عصبانی می‌شود با فریاد زدن عصبانیت خود را نشان می‌دهد و وقتی می‌خندد با خنده‌ی بیش از حد، از حدود معقول فراتر می‌رود. بزرگترین عیب انسان عصبانی ترسناک نشان دادن امور است.

انسان عصبی: تغییرناپذیر و دمدمی مزاج است و برای به دست آوردن نتیجه‌ی تلاشش بسیار عجله می‌کند و صبر شخصی را ندارد که برای فردایش کار می‌کند و به افق‌های دور می‌نگرد، انسان عصبی همواره در حال حرکت است اما این جنبش و حرکت، فعالیتی ذاتی و از روی سرزندگی نیست، بلکه انسان عصبانی همچون پری است که باد آن را به این سو و آن سو می‌برد و جریان حوادث پی‌در‌پی، سرنوشت او را به بازی می‌گیرد. انسان عصبی بر روی نظر و اندیشه‌ی خود ثابت‌قدم و استوار نیست و همواره فکر و نظر خود را تغییر می‌دهد. انسان عصبانی نمی‌تواند خویشتن‌داری کند و رازش را حفظ کند.

 

درمان

انسان عصبانی می‌تواند از عیب‌هایش خلاصی یابد و از مزاج خویش که دارای بالاترین پتانسیل است بیشترین استفاده را بکند. البته برای رسیدن به این نتیجه بایستی به تمرین عزم و اراده بپردازد. تمرینی که برای رسیدن به نتیجه‌ی مورد رضای خداوند، خواستار تلاشی گسترده است. اکنون به بیان برخی راهکارها می‌پردازیم که با آن می‌توانی خویشتن‌داری کنی و نیرویی را که با انفجارهای عصبی به هدر می‌رود، هدفمندسازی.

 • در مقابل تحریکات ایستادگی کن و سخن خداوند را به یاد آور که می‌گوید:

(وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ)«شوری/۳۷»

«و وقتی عصبانی شوند، در می‌گذرند.»

 • به این مطلب فکر کن که تو در حال جنگ با کسانی هستی که در صدد آشفته‌تر کردن اعصاب تو هستند و اگر بتوانند اعصابت را تحریک کنند و تو را از حالت آرامش خارج کنند در این صورت بر تو غلبه کرده و شکستت داده‌اند.
 • ساکت باش و دچار تحریک مشو و مکنونات قلبی‌ات را با حرکات و سخنان بیرون مریز.
 • به یادآور سخن خداوند متعال که می‌فرماید:

(فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ) (فصلت/۳۴)

«به ناگاه [خواهی دید] همان کسی که میان تو و او دشمنی بود، چون دوستی صمیمی گشته است.»

 • سعی کن تا جوشش‌هایی را که سبب می‌شود بدون فکر و اندیشه عمل کنی، مهار کنی.
 • دوری از آشکار کردن حوادث اسف‌بار و یا فرح‌بخشی که پنهان کردن آن بهتر است.
 • تحت‌تأثیر تحریکات، موضع‌گیری‌ها و عادت‌ها و زمینه‌ی فعالیتت را تغییر نده.
 • این سخن رسول خدا (ص) را به خاطر بیاور که می‌فرماید: «لیس الشدید بالصرعه انما الشدید الذی یملک نفسه عند الغضب» «نیرومندی به زمین افکندن نیست. نیرومند کسی است که هنگام خشم خویشتن‌دار است.»
 • توجه داشته باش که خشم و عصبانیت در نهایت به غم و اندوه و بدبختی و دشمنی با دیگران منجر خواهد شد.
 • انکا رمنفی و عوامل یأس را که زاییده‌ی حساسیت توست کنار بگذار.
 • از مردم فرار مکن به خاطر ترس از اینکه مبادا آنچه را که می‌خواهی از آن‌ها پنهان کنی، کشف کنند. این روش صحیحی برای درمان نیست.
 • واقع‌گرا باش و برای اهدافی که مطمئن هستی به هیچ‌وجه قابل تحقق نیست برنامه‌ریزی نکن.
 • به جای تاثیرپذیری به تأمل و تفکر در سخنان دیگران بپرداز. شاید فلسفه و مفهوم سخنان و رفتار آنان را دریابی.
 • برای کارهای دیگران دلیل بیاور، و اگر عذر و بهانه‌ای برای کارهایشان نیافتی، با خودت بگو: شاید کار آنها دلیلی داشته که من از آن بی‌خبرم.
 • رفتار و سخنان مردم را به وجه نیک حمل کن و نسبت به مردم خوش‌گمان باش و از بدگمانی بپرهیز.

 

———————————

منبع: به زندگی لبخند بزن/ نویسنده : محمود مصری/ مترجم : نصیر ملکی، سیدرضا اسعدی

 

http://eslahe.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی