پاسخ به شبهات

عوامل دین گریزی نسل جوان و راه های مقابله با آن

نویسنده: احمدزکی کریمی

در عصر کنونی یکی از مشکلات بزرگ جامعه اسلامی دین گریزی نسل جوان است، این موضوع ذهن و توجه بسیاری از مبلغان و داعیان مسلمان را به خود معطوف نموده است، که به جرأت می‎توان گفت، این پدیدۀ ناخواندۀ عصر حاضر، نسل جوان ما را به طور جدی تهدید می‎کند. متاسفانه جوانان امروزی به دام این حربه گرفتار شده و به علل مختلف از دین و اسلام می‎گریزند و هنگامی‎که با بعضی از جوانان سخن از دین و اسلام به میان می‏آید تمایلی به گوش کردن و صحبت از آن را ندارند. از خود سستی و بی حوصلگی نشان می‎دهند.

اگر اصل و منبع دین گریزی را ریشه یابی و بررسی نماییم قطعاً در خواهیم یافت که علت اصلی آن، تبلیغات سوء غرب علیه اسلام و وارد نمودن شبهات و عدم فهم حقیقی دین می‎باشد. در این مقاله به صورت اجمالی علل و عوامل دین گریزی و راه های مقابله با آن بررسی می‎شود.

ابتدا باید بدانیم، جوانی یک نعمت الهی است، جوانی مرحلۀ توانمندی است و می‎توان گفت که جوانی یکی از بهترین مراحل زندگی انسان به شمار می‎رود. همان‎گونه که خورشید در میان روز درست در وسط آسمان قرار می‎گیرد و در آن حالت حرارتش از گذشته قوی تر می‎شود. جوانی نیز مرحله فعالیت و تحرک در عمر و حیات انسان است، بنابراین یکی از توصیه‎هات رسول گرامی اسلام صلی ‏الله علیه وسلم این است که، در حدیثی می ‏فرماید که، پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت بشمارید، … یکی از آنها جوانی است که قبل از پیری با اهمیت ترین دوران است. و فرموده رسول اکرم صلی‏الله علیه وسلم است که یکی از مهم ترین چیزها که در قیامت قبل از برداشتن قدم از قدم مورد باز پرسی قرار می‎گیرد دوران جوانی است.

پس ای جوان مسلمان! قدر جوانیت را بدان و این ایام طلایی را زیر آوارها دفن مکن و خود را در آغوش اسلام قرار ده و به اوامر و نواهی آن عامل باش تا از جوانیت لذت ببری.

عوامل متعددی را می‎توان به عنوان منشأ و زمینۀ ایجاد دین گریزی نام برد که در ذیل با اخصار ذکر خواهد شد:

۱ـ تهاجم فرهنگی: یکی از این عواملی که بسیار مخرب بوده و تأثیرات و عواقب شومی را تاکنون به پیکر جامعه اسلامی وارد آورده است، تهاجم فرهنگی می‏باشد. این حرکت ماهرانه و پنهانی، در پی مقاصد بزرگی است و می ‏خواهد با پریشان نمودن افکار مسلمانان، مثل ایجاد تردید در عقاید دینی و اختلاف میان فرق اسلامی با عنوان‏‏ های متفاوت، تضعیف روحیه عالم اسلامی، ملیت و نژاد پرستی دور نمودن مسلمانان از زبان عربی، ترویج فرهنگ غربی و دیگر افکار فاسد غیرت و حمیّت اسلامی را از نسل جوان صلب نمایند که متاسفانه بسیاری از مردم بخصوص جوانان شکار مظاهر فریبنده آن شده ‏اند. امروز باید نسل جوان از این توطئه‎های استعمار آگاه باشند.

۲ـ جدایی دین از سیاست (علمانیه): این حرکت را به این علت طراحی نموده‏اند، تا به وسیله آن جوانان مسلمان را از بیداری اسلامی دور کنند، می‏خواهند ریشه‏های تفکر اسلامیِ جوانان را چنان از بیخ بر کنند که دیگر فرصت رشد و تولد دوباره را نداشته باشد و به روشهای مختلف دینی نهضت هایی اجرا می‏کنند و به اهداف سوء خودشان دست یافتند و با فاصله انداختن میان علوم دینی و طبیعی و سایر علوم و ایجاد اختلاف‏های مذهبی به منظور تفرقه میان مسلمانان و جدایی میان طلاب علوم اسلامی و دانشجویان چنان انگیزه‏ای ایجاد کردند تا هر کدام نسبت به آموخته‎های خود تعصب داشته و نسبت به دیگر علوم بد بین باشند. همچنین با بد جلوه دادن تاریخ گذشتگان، و منفی خوانی رشادت ها و دلیر مردی مسلمانان عصرهای گذشته، مسلمانان را نسبت به تاریخ گذشته خود بدبین کردند و راه گذشتگان در پیش گرفته نشد و بطرف فرهنگ غرب و تقدم آن روی آوردند.

خلاصه اینکه غرب و مزدوران آن با وسایل مختلف همچون رسانه های صوتی و تصویری، مجلات، روزنامه ها، تأسیس دانشگاه‎ها و… فرهنگ پوچ خود را ترویج می‎دهند و این حرکت‏ ها همانند ویروس در جوامع اسلامی مشاهده می‏ شوند. استعمارگران روش‏ها و مکانیسم‏ های مختلفی برای اغفال و فریب نسل جوان داشته و برای اجرای آن و دست یابی به اهدافشان بسیار ماهر و زبردست‎اند.

راه های مقابله:

در این جا چند نمونه از راه‎های مقابله با این شیوه حملات سهمگین دشمن بیان می‏شود تا شاید با اجرای آنها به نحوی از اسلام و تعالیم زیبای آن دفاع شود.

۱ـ تصحیح مفاهیم دینی و تعریف اسلام برای نسل جوان؛

۲ـ تشکیل انجمن های فکری متشکل از علمای برجسته و اساتید دانشگاه و متفکران جهان اسلام؛

۳ـ پیاده نمودن نظام آموزشی مطابق با تفکر اسلامی، همگام با اقتضا و شرایط عصر حاضر؛

۴ـ تالیف کتب دینی، پخش و انتشار روزنامه، مجله، استفاده از رسانه‎ها برای نشر تفکرات اسلامی و رد شبهات مستشرقین (استعمارگران)؛

سخن آخر:

بر تمامی اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و مبلغان دین اسلام و تک تک مسلمانان واجب است که در حد توان‎شان هوشیارانه با این تهاجم‎های فکری جدید به مقابله بپردازند و مردم را از این خطرات آگاه کنند تا اسلام عظمت گذشته اش را باز یابد و مردم را به سعادت و خوشبختی دو جهان راهنمایی کند. به امید آنروز .

منبع: دو هفته نامه دنیای جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی