تزکیه

عُمر با برکت و عُمر بی برکت

مردمان زیادی بوده اند که عمری طولانی زندگی کرده و سپس مرگ آنها را در خود پیچیده و هم اکنون نه اثری از آنان باقیست و نه صدایی از ایشان به گوشت می رسد ، ولی دانشمندان و دعوتگران و مصلحانی در میان مردم زیسته اند که علی رغم عمر کوتاهشان اثر گذاری و پرتو افکنی آنها در بین پسینیان خود ، در مقایسه با عمر کوتاهشان ، بسی جای تامل و اعجاب می باشد !

به سرور کائنات رسول اکرم ( ص ) بنگر که عمر دعوت مبارک ایشان در دوران مکی و مدنی تنها بیست و سه سال بود ، ولی این دو برهه زمانی کوتاه ، کره زمین را تغیر داده و مجرای جهان هستی را دگرگون نموده و تاریخی نوین در منطقه و نیز در سراسر دنیا به وجود آورد ، که صدای آن همواره تا حدی طنین انداز است که همچنان بر سیاستها و موضعگیریها و رویدادهای شرق و غرب جهان تاثیر گذار می باشد !

به خلفای راشدین ( رض ) نگاه کن ببین که تا چقدر مایه خیر و هدایت بوده و چه دستاوردها و پیروزیهای کم نظیری در مقایسه با مدت زمان زندگی و خلافت و تلاششان در راستای انتشار دین مبین اسلام بر جای گذاشته اند !

امام شافعی ( رض ) را در نظر بگیر ( ۱۵۰ / ۲۰۴ ه ق ) در مجموع ، تنها پنجاه و چهار سال زندگی کرده ، ولی در این مدت کوتاه ، مذهبی کامل تاسیس نموده که تاکنون ملیونها نفر به زبانهای مختلف در شرق و غرب کره زمین ، طبق این مذهب ، خدا پرستی نموده اند و کتابهایی در حوزه فقه و اصول فقه و اصول حدیث به رشته تحریر درآورده که همواره از معتبرترین مراجع ، برای تحقیقات و تالیفات دانشمندان مسلمان در این زمینه ها بوده اند !

سیبویه ( رح ) صاحب این همه شهرت و آوازه در میان علمای نحو و مؤلف کتاب معروف به ( الکتاب ) که از ارزشمندترین منابع علوم عربی می باشد ، فقط مدت ( ۳۲ ) سال بر صحنه گیتی زیسته است !

امام نووی ( رح ) ( ۶۳۱ / ۶۷۶ ه ق ) کل عمر ایشان چهل و پنج سال بوده است ، ولی میراثی عظیم در زمینه های تربیتی و فقهی برای ما از خود بر جا گذاشته است ، که می توان آثار وزین وی را بدین ترتیب نام برد : الاذکار ، ریاض الصالحین ، شرح صحیح مسلم ، المنهاج ، الروضه ، التقریب و التیسیر ، المجموع ، که در واقع مجموعه ای بزرگ در حوزه فقه شافعی و فقه تطبیقی و آداب می باشند !

عبدالحمید بن بادیس ( رح )( ۱۳۰۷–۱۳۵۸ ه ق) در سن پنجاه و یک سالگی وفات یافت ، ولی در این مدت در برابر استعمار مقاومت نموده ، فرماندهی حرکت جهادی الجزایر و رهبری رنسانس اسلامی را بر عهده داشته است ، ایشان انجمن علمای مسلمان را بنیانگذاری کرده که به کار تجدید و اجتهاد در امور دینی پرداخته است ، انجمن نامبرده تاکنون به فعالیت خود ادامه داده و همواره مسلمانان از آثار و ثمره خیر آن بهره مند گشته اند !

سپس به زندگی کوتاه و پر برکت امام حسن البنا نگاهی بینداز ، متوجه می شوی که با چهل و دو سال سن ، حرکتی را بنیان نهاد که کل دنیا را در بر گرفت و در تمام جهان پیروان و هواداران زیادی را به خود جذب نمود ، اسلام و مفاهیم اسلامی را از نو تصحیح نموده و مردانی تربیت کرد ، که توانستند بار سنگین نوآوری در اندیشه و اجتهاد در فقه و رهنمود به صراط مستقیم در دعوت و آسان گیری در فتوی را بر دوش بکشند ، که امروزه و بخصوص پس از بهار عربی ، امت اسلام چشم امید بدانان دوخته است!

چنین برکتی در عمر و دانش و عمل و تاثیر گذاری را امام ربانی ابن عطاء الله ( رح ) اینگونه بیان می دارد :

عمر برخی از اشخاص بلند مدت است در حالیکه دستاورد کمی دارد و عمر بعضی از افراد کوتاه مدت است ، اما دستاورد آن بسیار می باشد ، کسیکه خداوند متعال در عمر وی برکت اندازد در مدت کوتاهی به اندازه ای مایه خیر و رحمت و هدایت می شود که در عقل کسی نمی گنجد و آن موفقیت معجزه آسا را نمی توان بیان کرد و یا حتی تخمین زد!


نویسنده : دکتر وصفی عاشور ابو زید
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

سوزی میحراب
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی