شخصیت ها

عکس های دیدنی از عمر مختار رهبر اسطوره ای لیبی

  مشرق – همزمان با لیالی قدر 1432 قمری ،حکومت یکی دیگر از فراعنه تاریخ به پایان رسید و «معمر قذافی» دیکتاتور لیبی ، طعم زهرناک ذلت و خواری را به دست مردمِ جان به لب رسیده خود چشید و بار دیگر وعده ای از وعده های حضرت حق ، به چشم عالمیان متجلی شد.

همزمان با سقوط قداره بند لیبی ، بار دیگر پوستر ها و تصاویر رهبر انقلاب لیبی بر دستان مسلمانان این کشور بالا رفت و بار دیگر نام شهید «عمر مختار» در سرزمین لیبی طنین انداز گشت.

بیش از 80 سال از شهادت «شیخ الشهدای لیبی» می گذرد اما هنوز مردم لیبی ، خود را فرزندان او می دانند و با شنیدن نامش ، با غرور سر بلند می کنند. پرچمی که امروز انقلابیون لیبی ، به جای پرچم رژیم قذافی به کار می برند ، همان بیرقی است که «عمر مختار» در جریان جهاد بیست ساله خود ، آن را به اهنزاز در می آورد.
به مناسبت سقوط قذافی و پیروزی انقلاب لیبی ، مروری خواهیم داشت بر زندگی و تنها تصاویر باقی مانده از «شیر صحرا» شهید«عمر مختار» که قداره بندانِ فاشیست اروپایی را به مدت بیست سال در بیابان های لیبی تار و مار کرد و در نهایت بر فراز دار ، سرود عزت و شرف اسلام را زمزمه کرد.

شیخ «عمر مختار» به تاریخ 20 آگوست 1861 در روستای «جنزور» واقع در شرق لیبی و از توابع «بریقه» در خانواده ای که نسبش به «قریش» می رسید ، به دنیا آمد.

عمر مختار از سال  1312 که ارتش عثمانی در برابر قوای ایتالیا، از لیبی عقب نشینی کرد ، به صف مجاهدان علیه اشغالگران پیوست و معروف است که حدود هزار بار با اشغالگران درگیر شد و جنگید.

در سال 1322 ، با روی کار آمدن دولت فاشیستی موسولینی در ایتالیا ، رویارویی اشغالگران ایتالیایی با مجاهدان لیبی به اوج خود رسید. عمر مختار تا پایان سال 1931 ، چکمه پوشان فاشیست را ، بیابان به بیابان قلع و قمع نمود و به کابوس موسولینی که قصد داشت لیبی را به خاک ایتالیا ضمیمه کند تبدیل شد.

سرانجام در سپتامبر سال 1931، عمر مختار در یکی از جنگ های خود با ارتش ایتالیا ، به محاصره در آمد و اسیر شد. فاشیست ها ، شیخ را به شهر بنغازی منتقل کرده و در محکمه ای نمایشی ، حکم اعدامش را صادر نمودند.

در محکمه نظامی ، ژنرال گراتسیانی ، فرمانده کل ارتش ایتالیا در لیبی ، از شیخ مختار پرسید: چرا با حکومت فاشیستی با شدت و پیگیری درگیر بودی؟

شیخ جواب داد: برای دین و وطنم.

ژنرال پرسید: شما در فکر دستیابی به چه چیزی بودید؟

گراتسیانی گفت: آیا امکان دارد از نفوذ و اعتبار خودتان استفاده کنید و از شورشیان بخواهید که در برابر حکومت ایتالیا تسلیم شوند؟

شیخ مختار پاسخ داد: امکان ندارد من هیچ کاری در این مورد بکنم. ما انقلابیون با یکدیگر هم قسم شده ایم که همه مان تا آخرین نفر کشته شویم اما تسلیم نشویم یا سلاحمان را بر زمین نگذاریم.
شیخ گفت:هیچ چیز به جز بیرون کردن شما . چون شما غاصب هستید و جنگ با شما بر ما واجب است و پیروزی تنها برای خداوند است.

روز چهارشنبه اول جمادی الاولی سال 1350 قمری ، برابر با 16 سپتامبر 1931 ، شیخ عمر مختار ، توسط جلادان ایتالیایی شربت شهادت نوشید و جاودانه شد.

شهید شیخ عمر مختار

شهید شیخ عمر مختار هنگام مذاکره با فرماندهان ایتالیایی

شهید شیخ عمر مختار

تصاویر گرفته شده از شهید شیخ عمر مختار توسط ارتش ایتالیا پس از اسارت ایشان

تصویر گرفته شده از شهید شیخ عمر مختار توسط ارتش ایتالیا پس از اسارت ایشان

تصاویر گرفته شده از شهید شیخ عمر مختار توسط ارتش ایتالیا پس از اسارت ایشان

زنجیر کردن پاهای شیخ عمر مختار توسط سربازان ایتالیایی پس از اسارت ایشان

شیخ عمر مختار در اسارت ارتش ایتالیا و در حال انتقال به بنغازی

شیخ عمر مختار در اسارت ارتش ایتالیا و در حال انتقال به بنغازی

شیخ عمر مختار در محکمه نظامی ایتالیا در بنغازی

شیخ عمر مختار در محکمه نظامی ایتالیا در بنغازی

عکس یادگاری امرای ایتالیایی با شیر در زنجیر لیبی

شیخ عمر مختار در تدارک نماز در اسارت متجاوزین ایتالیایی

شیخ عمر مختار ، رهبر مجاهدان لیبی ، بر فراز دار (اول جمادی الاولی 1350 قمری)

مزار شهید «شیخ عمر مختار» ، رهبر اسطوره ای مردم مسلمان لیبی

به نقل از سایت عصر ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی