خانه / فرهنگ و جامعه / فکر و دعوت / غفلت، آفت جامعه امروز

غفلت، آفت جامعه امروز

نویسنده: سعدالدین صدیقی

دنیای جدید هرچند در زمینه‌ی پیشرفت امکانات و تکنولوژی برای بشریت فواید زیادی داشته است، اما یکی از ویژگی‌های منفی آن غفلت‌زا بودن است و برای غفلت‌زدایی به دین نیاز داریم.

 چیزی که می‌تواند غفلت را از بین ببرد، مسئولیت‌پذیری و ایجاد مسئولیت در زندگی است و چیزی که می‌تواند مسئولیت ایجاد کند، نگاه صحیح و درست به خدا و آخرت است. بنابراین باید ذهنیت و آگاهی خود را نسبت به خداوند و آخرت بالا ببریم. شناخت دقیق خداوند و بررسی آیات و نشانه‌های خداوند در آفاق و انفس می‌تواند زندگی ما را هدفمند نماید.

چقدر با شعار توحید که به واسطه‌ی آن وارد دین می‌شویم آشنایی داریم، خداشناسی فقط در ربوبیت خلاصه نمی‌شود بلکه باید بدانیم مسئولیت ما در قبال آن خدایی که ماه و خورشید و جهان هستی را آفریده است چیست؟ و کاری کنیم که خدا در محور زندگي ما قرار گيرد. و دين براي معرفي خداست .

خداوند در سوره بقره بعد از ايمان به غيب و كتاب‌هاي آسماني در مورد آخرت فرمود:

«وَبِالآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ ». و نفرمود: (يؤمنون )، چرا كه يقين از ايمان بالاتر است. اگر ايمانمان به قيامت به درجه يقين برسد، اين يقين زندگي ما را تصحيح مي‌كند و ما را به كار خوب وا مي‌دارد و بازدارنده از كار بد مي‌شود.

ايمان به قيامت و تلاش براي آبادي آن به معني ترك دنيا نيست بلكه يكي از وظايف عبوديت انسان در اين دنيا آباد كردن زمين است «… وَاسْتَعْمَرَكُمْ فِيهَا…» امام بخاري رحمة الله عليه در تفسير اين آيه مي‌فرمايد :”جعلكم عُمَّاراً” يعني : شما را آبادگران دنيا قرار داده است .

اما متاسفانه برخي دنيا را بر آخرت ترجيح مي‌دهند.

ناسپاسي انسان در دنياي مدرن

به عنوان نمونه در سوره‌ی عادیات می‌خوانیم «إِنَّ الْإِنسَانَ لِرَبِّهِ لَكَنُودٌ»: (انسان نسبت به پروردگارش سخت ناسپاس است) و براي معالجه آن خداوند بعد از ذكر اين مشكل مي‌فرمايد :

«أَفَلَا يَعْلَمُ إِذَا بُعْثِرَ مَا فِي الْقُبُورِ» آيه حكايت از آن دارد كه اگر انسان متوجه اين قضيه (ايمان به آخرت) بود دچار ناسپاسي نمي‌شد. ايمان به آخرت براي غفلت‌زدايي انسان نقش دارو را دارد.چون ايمان به خدا و آخرت، از امور غيبي است. و دين تنها منبعي است كه مي‌تواند اين مسايل را به ما بشناساند. و به جز منابع ديني  اسباب و وسايل ديگري در اختيار كسي نيست كه آن را برايمان تشريح كند.

نيازمندي بيشتر به دين در دنياي مدرن

در دنياي امروز نه تنها از دين بي‌نياز نيستيم بلكه بيشتر به آن نيازمنديم . تا ايمان به قيامت در زندگي ما نباشد مسئوليت‌پذير نمي‌شويم .

ايشان در ادامه گفتند: دين يعني مفاهيمي كه در كتاب و سنت آمده است .اما تديّن (دينداري ) عبارت است از: رفتار ما و شما، و شرط نيست كه تدين من و شما مثل هم باشد . دینداری انسان‌ها با توجه به استعدادها و زمینه‌های مختلف بندگی متفاوت است.

در بخش پایانی صحبت به مسئولیت ما در دینداری پرداخته شده و در يك ترتيب منطقي گفته مي‌شود: شناخت و معرفت انسان مقدم بر شناخت و معرفت جهان هستي و خداست.

چه شناختي از انسان داريم؟ به طور خلاصه مي‌توان گفت: انسان مخلوق برتر خداست كه مسجود ملائكه واقع شده است. پس وظيفه ماست كه شناخت درست و صحيحي از خودمان داشته باشيم . مسئولیت ما  این است که اولاً بدانیم رابطه‌ی انسان مؤمن با خدا، مردم، زندگی، طبیعت و آخرت چیستت و سپس بر اساس آن درست عمل کنیم.

۱- رابطه ما نسبت به خداوند رابطه‌ي بندگي است. «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ»

۲- رابطه‌ی ما با مردم: رفتار كردن با آن‌ها بر اساس عدل و احسان است «إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ»

    عدل يعني كسي كه به شما خوبي كرد شما نيز به همان اندازه به او خوبي كنيد، ولي احسان عبارت است از: خوبي كردن فراتر از حد واندازه‌ي عدل .

۳-  رابطه‌ی ما با زندگی، رابطه‌ی ابتلا و آزمایش می‌باشد. «الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»

۴- رابطه‌ی ما با طبیعت، تسخیر و آباد نمودن آن می باشد. «وَسَخَّرَ لَكُم مَّا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ» «وَاسْتَعْمَرَكُمْ فِيهَا»

۵-  رابطه با آخرت این است که بدانیم در روز آخرت باید جوابگوی رفتارمان باشیم. «ثُمَّ لَتُسْئلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ»

سایت تابش

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

نقش مسجد در دعوت عمومی

محمّد احمدیان ترجمە: حسن آبیار   الحمد لله رب‌ العالمین، والصلاه والسلام علی خیر خلقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *