فکر و دعوت

فتنۀ تکفیر

فتنۀ تکفیر از کجا آغاز شد؟

ریشۀ اندیشۀ تکفیر در امت اسلامی به زمانی بر می گردد که گروهی از اهل شر و فساد و بغاوت در آخرین ایام خلافت خلیفۀ سوم رسول الله صلی الله علیه وسلم؛ عثمان بن عفان رضی الله عنه، نعره های شیطانی را بلند کرده فسادی بزرگ را برپا نمودندکه منجر به شهادت این خلیفه بزرگ اسلام شد.

این گروه باغی یا خوارج تااین حد اکتفا نکردند بلکه خلیفۀ چهارم علی بن ابی طالب رضی الله عنه، پسر عمو و داماد رسول الله صلی الله علیه وسلم و کسانی که به تحکیم دو حکم در قضیه درگیری میان لشکر علی و معاویه رضی الله عنهما راضی شدند را نیز تکفیر نمودند و بدعت تکفیر را در اسلام بنا نهادند.

بدون شک گروه خوارج از خطرناک ترین گروه های است که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم در خصوص هیچ یک از فرقه های این امت برحذر ننموده چنانکه از خوارج برحذر نموده اند، زیرا ضرر آنان بر امت و به اشتباه افتادن مردم نسبت به امور آنان بسیار زیاد است چراکه ظاهرشان صلاح و تقوا می باشد.

آنجناب صلی الله علیه وسلم در چندین حدیث صفات افراد این گروه را معرفی می نمایند بطور مثال:

**افراد این گروه جوانان کم سن و سال هستند، و بزرگان با تجربه در میان آنها بسیار کم است. «یَأْتِی فِی آخِرِ الزَّمَانِ قَوْمٌ، حُدَثَاءُ الْأَسْنَانِ، سُفَهَاءُ الْأَحْلَامِ» (در آخر زمان قومی خواهد آمد که کم سن و سال و سفیه وکم عقل هستند». صحیح بخاری(5057) یعنی سبک سری ، دیوانگی ، عجله ، اقدام سریع ، کوتاه فکری و نبود بصیرت بر آنان غالب است.

**افراد این گروه مغرور و خودپسند هستند و این غرور و تکبرشان سبب می شود که ادعای علم و دانش داشته و نسبت به علما گستاخی نمایند و بدون مراجعه به علما و دانشمندان در خصوص حوادث و مسائل بزرگ بدون تجربه و علم حکم صادر کنند. «إِنَّ فِیکُمْ قَوْمًا یَعْبُدُونَ وَیَدْأَبُونَ، حَتَّى یُعْجَبَ بِهِمُ النَّاسُ، وَتُعْجِبَهُمْ نُفُوسُهُمْ، یَمْرُقُونَ مِنَ الدِّینِ مُرُوقَ السَّهْمِ مِنَ الرَّمِیَّهِ». مسند احمد(12886). یعنی (در میان شما مردمانی هست که پیوسته عبادت می کنند، تا جایی که مردم نسبت به آنان و خودشان نیز نسبت به خویش به تعجب و شگفت و پسند می افتند و به سرعتی که تیر از کمان خارج می شود از دین خارج شده و گمراه می شوند).

** آنان اهل عبادت، نماز، روزه و قرائت قرآن هستند و این چیزیست که باعث غرورشان می شود «یَحْقِرُ أَحَدُکُمْ صَلَاتَهُ مَعَ صَلَاتِهِمْ، وَصِیَامَهُ مَعَ صِیَامِهِمْ». متفق علیه؛ (یکی از شما نمازش را در مقایسه با نماز آنان و روزه اش را در مقایسه با روزه ی آنان ناچیز می شمارد).

**آنان قرآن کریم را بسیار تلاوت و به آیات آن استدلال می کنند، ولی بدون فهم و دانش، بلکه آیات را در غیر جایگاه واقعی آن قرار داده برداشت نادرست از آن می گیرند؛ و به این خاطر وصفشان در احادیث آمده که: «یَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ یَحْسِبُونَ أَنَّهُ لَهُمْ وَهُوَ عَلَیْهِمْ»؛ (قرآن را تلاوت می کنند وگمان می کنند که به نفعشان است و در حالیکه قرآن علیه آنان است). «یَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ لَا یُجَاوِزُ تَرَاقِیَهُمْ»؛ (قرآن را تلاوت می کنند بدون فهم و از حنجره هایشان عبور نمی کند). صحیح مسلم (1066)

امام نووی در شرح مسلم می فرماید: «سهم آنان از قرآن چیزی نیست به غیر از گذر آن بر زبان ها، پس از گلوهایشان نمی گذرد تا به دلهایشان برسد و این مطلوب نیست بلکه مطلوب، وابستگی وتدبر در آن و تأثیر بر قلب است».

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله فرمود: «بدعت اول مانند بدعت خوارج بود و آن از سوء برداشت از قرآن بود. آنها قصد مخالفت با قرآن را نداشتند، لکن چیزی را فهم می کردند که بر آن دلالت نمی کرد».

مجموع الفتاوی. (313/13)

** تکفیر و مباح دانستن خون دیگران:

این صفت، آنان را از دیگران جدا می سازد؛ یعنی به ناحق دیگران را تکفیر می کنند و خون کسانی را که با ایشان مخالف باشند بر زمین می ریزند. چنان که پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ در مورد آنان فرمود: «یَقْتُلُونَ أَهْلَ الإِسْلاَمِ وَیَدَعُونَ أَهْلَ الأَوْثَانِ »؛ (یعنی مسلمانان را می کشند و بت پرستان را رها می کنند). متفق علیه

سبب کشتن مسلمانان توسط ایشان، این است که آنان را کافر می دانند. قرطبی در کتاب «المفهم» می گوید: و این به آن خاطر است که آنان هر کس از مسلمانان را که از زیر فرمانشان بیرون رود، کافر می دانند و در نتیجه ریختن خون او را مباح اعلام می کنند.

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می گوید: “بی گمان آنان ریخن خون اهل قبله را مباح می دانند؛ زیرا اعتقاد دارند که مرتد شده اند لذا ریختن خون آنان را مباح تر از ریختن خون کفاری می دانند که مرتد شده اند”.

مجموع الفتاوی(104/20)

ونیز گفت:” هر کس در بدعتشان با آنان مخالفت کند، کافر دانسته و در نتیجه خون و مال او را نیز برای خود مباح می دانند. این است حالت اهل بدعت که بدعتی را ایجاد می کنند و هر کس با آن مخالفت نماید او ار کافر می د انند.

” مجموع الفتاوی(104/20)

قریب الله مطیع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی