یادداشت

فرهنگ بشر از بدو خلقت

فرهنگ هزاران سالهٔ تمام اقوام، دین اسلام و انقیاد از فرامین الهی بوده است.
همهٔ پیامبران از آدم تا خاتم علیهم الصلاه والسلام مسلمان بوده‌اند و در اصول دین؛ ایمان به الله و رسل و جهان آخرت اتفاق داشته‌اند و حتیٰ در فروع دین نیز مشترک بوده‌اند؛ هر چند که در کم و کیف آن تفاوت‌هایی وجود داشته است.
اینها میراث کهن بشر هستند.
احکام امضایی اسلام هرگز به معنای تأیید رفتارهای نادرست جاهلیت نیست؛ زیرا ما این دسته از احکام را زاییدهٔ جاهلیت نمی‌دانیم، بلکه آن را از بقایای ادیان الهی بالخصوص دین ابراهیم علیه السلام می‌شناسیم.
در جاهلیت عرب، مردم نماز و حج و… بجا می‌آوردند و آن را از سنت ابراهیم علیه السلام می‌دانستند نه فرهنگ قومی.
پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم این دسته از احکام را که حقیقتاً جزو دین ابراهیمی و غیر منسوخ بودند، به حکم الهی تأیید کرد.
کوتاه‌بینان کج‌اندیش فکر می‌کنند که پیامبر رسوم قومی و جاهلی عرب را جزو اسلام شمرده است و احکام اسلامی، محصول فرهنگ عرب است. هرگز؛ بلکه پیامبر صلى الله علیه وسلم با قاطعیت و صلابت، آداب پوچ و شرک‌آمیز را ابطال کرد و آنها را زیر پا قرار داد و برای این هدف جهاد کرد.
البته آداب عرفی و اجتماعی قوم بلوچ و هر قوم دیگر که با دین در تضاد نباشد، بنابر آنکه اصل اباحت است، در مباح بودن آنها شکی نیست.
اما آدابی که خلاف آداب نبوی باشد و در چهارچوب دین نگنجد، جاهلیت نامیده می‌شود نه هر راه و رسم هزاران سالهٔ اقوام، به ویژه هنگامی که اصالت دینی داشته باشد مانند اصل نکاح.
آیا بر فرض اینکه پیامبر احکام جاهلی را تأیید نموده، شما هم حق دارید احکام جاهلیت بلوچ را تأیید و تبلیغ کنید؟
این مقام تشریع و تقنین را چه کسی به شما عنایت فرموده است؟
بدانید که نهاد شیطانی و تصمیمات آن اعتبار ندارد.

به بهانهٔ احیای فرهنگ عمومی بر مظلومیت و محرومیت این قوم مَیفزایید.
قوت نیکی نداری بد مکن.
بگذارید تا این قوم در راستای کسب مجد گامهای تندتر و بزرگتری بردارد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی