مطالعات اسلامی

فشارهای بی سابقه رژیم کمونیستی چین علیه مسلمانان ” ایغور”

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

فشارهای بی سابقه رژیم کمونیستی چین علیه مسلمانان ” ایغور ”

بخشی از یک میلیارد و اندی جمعیت کشور چین را، مسلمانان تشکیل می دهند که اکثر آنها معروف به اقلیت ایغور بوده و بیشتر شان در منطقه ترکستان شرقی سکونت می کنند .

سالیان متمادی است که رژیم کمونیستی چین، درصد حجم فشارهای دینی، اجتماعی، سیاسی و . . . خود را علیه مسلمانان ایغور افزایش داده و همواره آنها را جهت شستشوی عقیدتی به بازداشتگاه های مخوف برای دست کشیدن از آئین ناب اسلام به آنجا، انتقال می دهد.

نهادهای حقوق بشری وضعیت مسلمانان ایغور در بازداشتگاه های اجباری حکومت کمونیستی چین را، بسیار اسفناک توصیف کرده و خواهان بستن فوری آنها از ناحیه دولت کمونیستی حاکم بر آن کشور شده اند، اما سران رژیم موسوم، کارهای ددمنشانه خود را توجیه کرده و ابراز می دارند که افراد بازداشتی از اقلیت ایغور را به اتهامات جعلی همچون رادیکالیسم، کارهای تروریستی و . . . متهم نموده که آنها را به هیچ عنوان، سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری نپذیرفته و به شدت آنها را نیز رد می نمایند.

گزارش ها حاکی از آنند که مسلمانان بازداشتی ایغور جهت فشار قرار دادن آنها برای تغییر افکار و عقاید صحیح دینی خود از سوی رژیم کمونیستی چین تحت شکنجه های مختلفی بسان محرومیت از خواب، آب و غذا، شنکجه با صندلی مخصوص، ضرب و ستم، انتقال بعضی ها به زندان های انفرادی و . . . قرار می گیرند .

متاسفانه کشورهای مختلف اسلامی یا به جهت منافع دیپلماتیک و اقتصادی و یا به خاطر وجود اختلافات حاد درونی، راجع به اعمال فشارهای گسترده رژیم کمونیستی چین علیه مسلمانان ستمدیده و مظلوم ایغور سکوت اختیار کرده و تاکنون واکنش عملی مطلوبی در این راستا از خود ارائه نداده اند .

گهگاهی برخی از کشورهای اسلامی، اقدامات جزئی پیرامون سوژه فوقانی انجام می دهند که بیشتر آنها، جنبه منفعلانه دارند و در قالب دیپلماسی مفتضحانه ارزیابی می شوند که آنی یارای جلوگیری فرایندهای سبعانه رژیم حاکم بر کشور چین علیه مسلمانان بی گناه ایغور را در بلند مدت نداشته و نخواهند داشت.

بدین ترتیب، سکانداران کشورهای اسلامی از لحاظ دینی و انسانی موظفند که میزان نهایت تلاش های فزاینده دیپلماتیک خود را بابت پیشگیری از اقدامات بی رحمانه رژیم فعلی چین علیه مسلمانان بی دفاع ایغور افزایش داده و نبایستی به جهت منافع دیپلماسی و اقتصادی از فشارهای بی سابقه سران آن کشور علیه مسلمانان چشم پوشی کنند تا شاید رژیم موسوم، آنی از کارهای ظالمانه خود علیه آنها کوتاه آمده و زمینه را برای آزادی عموم مومنان از بازداشتگاه های خطرناک اجباری فراهم و فرصت بهتری را جهت انجام عبادات و شعائر دینی برای آنان نیز ایجاد کند .

تاریخ :

۲۹ صفر ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۷ آبان ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن