رمضان مبارک

فضائل رمضان شریف در کلام حضرت امام ربانی مجدد الف ثانی رحمه الله

{ باید دانست که ماه رمضان بزرگ است، عبادت نافله ، از نماز و ذکر و صدقه و امثال آنها که در این ماه صادر شود ، برابر ادای فرض از ایام دیگر است و ادای فرض در این ماه ، برابر ادای هفتاد فرایض است در ماههای دیگر .
کسی که افطار بکناند صائمی را در این ماه ، او را ببخشند و رَقَبه او را از آتش دوزخ آزاد سازند و مر او را مثل اجر آن صائم عطا فرمایند ، بی آنکه از اجر آن صائم نقصان کنند .
و همچنین کسی که در خدمت مملوک تخفیف نماید ، حق – سبحانه و تعالی – او را ببخشد و آزاد گرداند از آتش دوزخ . و در ماه رمضان آن حضرت- علیه الصلواه و التّحیّه – رها می کردند هر اسیر را و هر کسی هرچه از ایشان سوال می کرد ، می دادند ، اگر کسی که در این ماه به خیرات و اعمال صالحه موفق شد، در تمام سال او را به توفیق رفیق گردانند و اگر به تفرقه گذشت ، در تمام سال در تفرقه است .
مهما امکن هر قدر که میسر شود ، به جمعیت باید کوشید و این ماه را غنیمت می باید شمرد و در هر شبی از شب های این ماه ، چندین هزار کس را که لایق دوزخ اند ، آزاد می سازند و در این ماه درهای بهشت را می گشایند و درهای دوزخ را می بندند و شیاطین را زنجیر می کنند و درهای رحمت می گشایند.
و تعجیل افطار و تاخیر تسحرّ از سنن است و در این باب آن سرور – علیه الصّلواه والسّلام – مبالغه می فرمودند و مانا که در تاخیر تسحرّ و تعجیل افطار ، اظهار عجز و احتیاج خود است ، که مناسب مقام بندگیست و به خرما افطار کردن سنت است و در وقت افطار این دعا را می خواندند . « ذَهَبَ الظّلماءُ و ابتلّتِ العروقُ و ثَبَتَ الاجرُ ان شاءالله تعالی »
ادای تراویح و ختم قرآن در این ماه از سنن موکده است و مثمر نتایج کثیره .
وفّقنا الله سبحانه بحرمه حبیبه علیه و علی اله الصّلوات والتّسلیمات و التّحیّات. مکتوب ۴۵ دفتر اول }

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن