رمضان مبارک

فضایل روزه و ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
الله متعال می فرماید:
﴿شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ﴾ [سورة البقرة /185]
[اين است] ماه رمضان كه قرآن در آن نازل شده، قرآنى كه سراسرش هدايتگر مردم است و داراى دلايلى روشن و آشكار از هدايت مي‌باشد، و وسیلۀ جدايى [حق از باطل] است»

درین ماه دروازه های رحمت الهی باز می گردد, و دروازه های جهنم بسته می شود و شیاطین در بند می شوند. نفس مؤمنان مشتاقانه بسوی اطاعت ا ز احکام پروردگار شان می‌شتابند و از گناهان اجتناب می نمایند.

رسول الله صلی الله علیه وسلم درین رابطه می فرمایند: «إِذَا دَخَلَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجَنَّةِ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ جَهَنَّمَ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِينُ» رواه البخاري

«همین که ماه رمضان داخل شود, ابواب بهشت باز می شود و دروازه های جهنم بسته می شود و شیاطین به زنجیر ها کشانده می شوند»

برادر گرامی وخواهر ارجمند! اگر شیطانان درین ماه در بند می شوند و الله متعال به تو فرصت میدهد که به صورت درست عبادت او تعالی را انجام دهی؛ اما نفس, عادات بد و شیطان های انسی با تمام قوت می کوشند تا انسان را بسوی بیراهه بکشانند. لذا باید متوجه این قوت های گمراه کن باشیم تا از خیر و برکات این ماه مبارک محروم نشویم.

رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند:« بنِيَ الإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ، شَهَادَةِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، وَإِقَامِ الصَّلَاةِ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَحَجِّ الْبَيْتِ، وَصَوْمِ رَمَضَانَ» رواه البخاري

«اسلام بر پنج پایۀ اساسی بنا شده است, شهادت به این که جز الله هیچ معبود برحقی نیست و محمد بنده و پیامبر اوست و برپا داشتن نماز, و اقامۀ نماز, پرداختن زکات ,حج کردن بیت الله و روزۀ ماه رمضان»
روزه یک فریضۀ شرعی و بهترین وسیله‌ای برای رشد تقوا در ضمیر مسلمان است.

الله متعال می فرماید: ﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ﴾[سورة البقرة / 183]
«اى اهل ايمان! روزه بر شما مقرّر و لازم شده، همان گونه كه بر پيشينيان شما مقرّر و لازم شده بود، تا پرهيزكار شويد»
بوی دهن روزه دار نزد الله متعال بهتر از هر نوع مشک است. رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «وَاَلَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَخُلُوفُ فَمِ الصَّائِمِ أَطْيَبُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ رِيحِ الْمِسْكِ لِلصَّائِمِ فَرِحَتَانِ يَفْرَحُهُمَا إذَا أَفْطَرَ فَرِحَ، وَإِذَا لَقِيَ رَبَّهُ فَرِحَ بِصَوْمِهِ» رواه البخاری

«سوگند به ذاتی که نفس محمد بدست اوست که بوی دهن روزه دار نزد الله متعال بهتر از بوی مشک می باشد. برای روزه دار دو خوشی می رسد. یکی زمانی که روزه اش را افطار می کند و دیگر زمانی که با پرودگارش ملاقی میشود.»
اجر و ثوابی که برای روزه دار داده میشود, تنها به الله متعال معلوم خواهد بود. چنانچه رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید: «كُلُّ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ لَهُ، الْحَسَنَةُ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا إِلَى سَبْعِمِائَةِ ضِعْفٍ قَالَ اللَّهُ: إِلَّا الصِّيَامَ، فَهُوَ لِي، وَأَنَا أَجْزِي بِهِ»
«هر عمل بنی آدم برای خودش و در مقابل هر نیکی ده برابر و تا هفتصد مرتبه ثواب آن داده می شود. اما روزه از من است و من ثواب آنرا می دهم»

این اجر و ثواب تحت حساب نمی آید, و الله متعال هر قدری که بخواهد به انسان نصیب نماید.
روزه داران در آخرت از دروازۀ خاصی وارد بهشت می شوند. رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده اند: «إِنَّ فِي الْجَنَّةِ بَابًا يُقَالُ لَهُ الرَّيَّانُ يَدْخُلُ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ يُقَالُ أَيْنَ الصَّائِمُونَ فَيَقُومُونَ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ فَإِذَا دَخَلُوا أُغْلِقَ فَلَمْ يَدْخُلْ مِنْهُ أَحَدٌ» رواه البخاري

«در جنت درازه ایست که باب ریان نام دارد و ازین دروازه فقط روزه داران داخل جنت می شوند و غیر از آنه هیچ کس دیگری داخل شده نمی تواند. در روز قیامت آواز می کنند که روزه داران کجاستند؟ پس آنها بپا خاسته و داخل جنت می شود و غیر از آنه هیچ کس دیگری داخل شده نمی تواند. زمانی که روزه داران داخل جنت شوند, آن دروازه دوباره بسته می شود»
روزه وسیلۀ مغفرت و بخشش گناهان انسان می گردد. پیامبر گرامی اسلام فرموده اند: «مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ» رواه البخاري

«کسی که ماه رمضان را از روی ایمان و به نیت ثواب روزه بگیرد, تمام گناهان قبل او مغفرت می شود»
این بود فضیلت و بهتری روزه و روزه داران؛ اما آیا شما آماده هستید که بخاطر استفاده ازین ماه پر برکت برای خویش پلان منظمی ترتیب دهید؟

روزه را چگونه استقبال کنیم؟

روزه از سوی الله متعال بزرگترین وسیلۀ رحمت و برکت بالای مسلمانان است. لذا لازم است که برای استقبال ازین ماه مبارک ترتیبات خاصی گرفته شود و ما برای استقبال ازین ماه میمون و مبارک آمادگی کامل داشته باشیم. و بخاطر این که بتوانیم از ماه رمضان به خوبی استقبال کنیم, باید کار های زیر را انجام دهیم:

اول: از الله متعال بخواهیم که ماه رمضان را در حالی بیآورد که ما از صحت کامل برخودار باشیم, تا بتوانیم از تمام عبادات خود را به درستی انجام داده و از برکات آن مستفید شویم.
دوم: حمد و ثنای الله متعال را بجا آوریم که یک دیگر برای ما فرصت عبادت را برابر نموده و ماه رمضان را آورد تا روزه بگیریم و عبادت او را بجا آوریم.

سوم: از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار خوشی و مسرت نموده باید بدانیم که مهمان خیلی عزیز و گرامی ما رسیده است, و باید ما با عبادت و صدقه به مستمندان ازین ماه قدر دانی کنیم.
چهارم: عزم و ارادۀ مستحکم داشته باشیم که ازین ماه مبارک حتماً به صورت اعظمی استفاده می کنیم. زیرا کسی که در قلب خویش عزم و ارادۀ صادقانه به خاطر اجرای کار های نیک داشته باشد, الله متعال او را توفیق می‌دهد.

پنجم: از احکام و مسایل روزه خود را آگاه بسازیم, زیرا بهترین عبادت همانست که با آگاهی کامل انجام یابد.
ششم: عزم و ارادۀ جدی ترک گناهان و عادات بد را باید داشته باشیم. زیرا ماه رمضان, بهترین فرصت توبه است و لازم است که از تمام گناهان خویش صادقانه توبه نموده و عادات بد را ترک کنیم.
هفتم: درین ماه باید آمادگی کامل به خاطر دعوت مردم بسوی دین الهی داشته و با استفاده از وسایل و اسلوب های مختلف مردم را بسوی دین الله متعال بخواهیم.

هشتم: قبل از فرا رسیدن این ماه مبارک, همراه با توبه و اظهار ندامت از آنچه گذشته, باید صفحۀ جدیدی از زندگی خویش را با قلب پاک باز کنیم.

نهم: نیت و اراده داشته باشیم که خاص به خاطر کسب رضای الله متعال روزه می گیریم, لذا باید تصمیم جدی داشته باشیم که این عبادت بزرگ را بدون تنبلی, کسالت, و سستی و با اخلاص کامل به اتمام برسانیم.

دهم: قبل از فرا رسیدن ماه رمضان باید قلب خود را از هر نوع کینه, نفرت و حسادت پاک کنیم و با تمام مسلمانان و به خصوص با اقرباء و خویشاوندان باید در فضای مملوء از دوستی و محبت باید زندگی را آغاز کنیم.

یازدهم:توجه جدی به فرایض و واجبات داشته و نماز صبح و سایر نماز ها را باید با جماعت اداء کنیم تا از خیر و برکت ماه رمضان محروم نشویم.

دوازدهم: بکوشیم تا خود را به تلاوت قرآن کریم در نماز های شبانه عادت دهیم. .
سیزدهم: نفس خود کنترول نماییم تا خود را از هر نوع سرکشی نفس نگهداشته و از ماه رمضان بیشترین استفاده را نماییم.
چهاردهم: از هر نوع بدعت و سایر گناهان قلب و عمل خود را پاک سازیم. زیرا در موجودیت این گناهان, روزه هیچ اجر و ثواب ندارد.

پانزدهم: توجه خاص و جدی به خیرات ها و صدقات داشته باشیم. برای محتاجان طعام افطاری تهیه کنیم, پول خود را در کار های نیک به مصرف برسانیم تا ثواب ما به برکت ماه رمضان چندین برابر شود.

برای ماه رمضان پلان خود را ترتیب کنید:

واضح است که هر کار مفید و کامیاب از پلان درست آغاز می یابد, این پلان ترتیب می شود و بعد از تطبیق می گردد. پس بخاطر این که از ماه رمضان بیشترین فایده را بدست آوریم, باید پلان خویش را ترتیب کنیم. این پلان باید شامل نکات ذیل باشد:
اول: در قدم اول باید از الله متعال کمک و معاونت طلب کنیم که به ما توفیق دهد تا این پلان را به صورت درست طرح وتطبیق کنیم.

دوم: وقت های خواب و بیدار شدن خود را تنظیم کنیم تا مبادا در اثر خواب های نا منظم و شب نشینی ها فرصت عبادت از ما ضایع نشود.

سوم: استفاده از تلویزیون و سایر رسانه ها را تا آخرین حد ممکن کم کنیم. و در صورت ضرورت باید وقت مشخصی برای آن تعیین کنیم.

چهارم: برای تلاوت قرآن کریم باید وقت مشخصی تعیین کنیم. و این را مشخص سازیم که چند بار قرآن کریم را ختم می کنیم و چند سوره را حفظ میکنیم.

پنجم: مشخص سازید که تمام نماز های تراویح را در کدام مسجد اداء می کنید. بهتر آنست که تمام نماز های تراویح را در یک مسجد بخوانید. و از رفتن به مساجد مختلف خود داری کنید.
ششم: تهیۀ افطاری برای روزه داران و آماده ساختن وسایل و اسباب آن از قبل, برای این که به چه تعداد افراد افطاری می دهید و یا در جریان رمضان چند برنامۀ افطاری تهیه می کنید.

مختصر احکام رمضان:

1- ماه رمضان با تکمیل شدن سی روز ماه شعبان و یا با دیدن مهتاب رمضان آغاز می یابد و با تکمیل شدن سی روز و یا دیدن ماه شوال ختم می شود.

2- روزۀ هر روز از طلوع فجر آغاز می یابد و با غروب آفتاب به پایان می رسد.
3- خوردن غذای سحری به خاطر روزه گرفتن فردای آن, سنت و کار خوب است.
4- همین که آفتاب غروب کنید باید افطار صورت گیرد و به نام احتیاط کردن در افطار تأخیر کردن خلاف سنت می باشد.
5- بهتر آنست که روزه را با خرما و یا آب خالص افطار کنیم.
6- در هنگام افطار, روزه دار دیگری را با خود شریک کردن ثواب روزه را دو برابر می سازد.
7- در اثنای روزه از خواب کردن زیاد باید خود داری صورت گیرد.
8- روز خود را با کار های عبث و بیهوده گذشتاندن ثواب ماه رمضان را از میان می برد.
9- در اثنایی که روزه داریم, علاوه بر این که از خوردن, نوشیدن و همبستری با همسر, خود داری باید صورت گیرد, باید چشم, زبان و گوش ها و سایر اعضای خود را از ارتکاب حرام نگهداریم.
10- خوردن, نوشیدن و همبستری با همسر به صورت عمدی و قصدی در روز, روزه را باطل ساخته و کفاره را لازم می گرداند. (کفارۀ شکستن قصدی روزه, روزه گرفتن دو ماه پی در پی, یا شصت مسکین را طعام دادن و یا یک غلام آزاد کردن است)
11- خوردن و نوشیدن به فراموشی و غیر عمدی روزه را فاسد نمی سازد. اما به مجرد این که بیادش آمد باید خوردن و نوشیدن را بند سازد.
12- خوردن و بلعیدن مواد خوراکی به صورت خطا روزه را می شکند و قضای یک روز را لازم می گرداند, اما کفاره را لازم نمی گرداند.

13- علاوه بر طعام و نوشیدنی, هر چیزی که بدن را تقویت می کند باعث شکستن روزه می شود.
14- با کشیدن و یا دادن خون از بدن روزه نمی شکند.
15- خارج کردن منی همراه با شهوت, اما بدون جماع روزه را فاسد می سازد ولی کفاره را لازم نمی سازد.
16- احتلام شدن در خواب و یا در نتیجۀ فکر کردن در بارۀ جماع روزه را نمی شکند.
17- کشیدن دندان, دوا انداختن بالای زخم و استعمال عطر روزه را فاسد نمی سازد؛ البته تا زمانی که دوا داخل معدۀ انسان نشود.

18- استفاده از کریم دندان روزه را فاسد نمی سازد. البته در صورتی که خون دندان ها و یا کریم از حلقوم انسان نگذرد. البته احتیاط کردن درین امر بهتر است.

19- زنانی که حمل دارند, می توانند که روزه را افطار نموده و قضایی آنرا در وقت مناسب بیاورند. و هم چنان زنانی که طفل شان را شیر میدهند و روزه گرفتن باعث می شود که شیر آنها کاهش یافته و طفل شان گرسنه بماند, آنها نیز می توانند روزۀ شانرا افطار نمایند و در وقت مناسب قضایی آنرا بیاورند.

20- زنانی که در عادات ماهوار (حیض) خویش قرار دارند, روزه گرفته نمی توانند. هم چنان بعد از ولادت طفل (نفاس) تا مدتی که صحت یاب می شود, روزه گفته نمی توانند. بعد از آن که صحت یاب می شوند, در وقت مناسب قضایی آنرا بجا آورند.

21- بیمارانی که توان گرفتن روزه را ندارند, و یا روزه گرفتن باعث زیاد شدن بیماری شان می گردد, می توانند روزه را بخورند و زمانی که صحت یاب شدند قضایی آنرا بجا آورند. و اگر بیمار دوامدار داشتند که امید صحت یاب شدن شان وجود نداشت و یا در جریان بیماری وفات یافت, وارثان او باید فدیه آنرا که به اندازۀ صدقۀ فطر در مقابل هر روز می شود, اداء کنند.

22- برای مسافر نیز اجازه است که در جریان سفر روزه اش را افطار نماید. البته اگر روزه گرفته می توانست و با تکلیف مواجه نمی شد, روزه برایش بهتر است.

اعمالی که در جریان رمضان باید مورد توجه جدی قرار گیرد:

1- علاوه بر نماز های فرضی, خواندن نماز های نفلی زیاد.
2- توجه جدی به ادای نماز تهجد و پایبندی به این نماز.
3- پابندی جدی به نماز تراویح .
4- تلاوت قرآن کریم, و حد اقل باید یکبار قرآن کریم را ختم نماید.
5- کثرت اذکار و خواندن دعا ها و اذکار مسنونه.
6- دادن صدقه و خیرات و تهیۀ افطاری برای روزه داران.
7- اشتراک در درس های قرآن کریم و آموختن معنای قرآن.
8- امر به کار های نیک و نهی از کار های نا شایسته (سهم گیری در فعالیت های دعوتی)
9- اعتکاف نشستن در ده روز اخیر رمضان.

و بعد از رمضان:

ماه رمضان چون ماه عبادات است, همه مردم روزه می گیرند و عبادات را بجا می‌آورند, اما بعد از گذشت این ماه, آهسته آهسته تنبلی وسستی در عبادات در وجود ما سرایت می نماید؛ عباداتی که در ماه رمضان انجام می یافت, کمرنگ می‌گردد, در رابطه با نماز جماعت به تفاوتی صورت می گیرد, تلاوت قرآن کریم به کلی ترک می شود و ذکر الهی و اعمال خیر و نیک به سوی کم شدن می رود…

علت آن درینست که ما حد اعظمی استفاده از ماه رمضان را نکرده ایم. اگر از ماه رمضان به حیث یک برنامۀ تربیتی همه جانبه استفاده شود, حتماً تأثیرات آن در ماه های دیگر سال باقی می ماند.

لذا ما باید از ماه رمضان و برکات روزه در تمام زندگی خویش مستفید شویم. تقوای که در ماه روزه به دست می آوریم, باید در تمام زندگی همراه و رفیق ما باشد, عزم و ارادۀ که درین ماه کسب کرده ایم, باید آنرا زینت تمام زندگی خود بگردانیم. به نماز جماعت, نماز های نفلی, تهجد, تلاوت قرآن کریم, دادن صدقات و اعمال نیک باید در تمام عمر التزام و پابندی داشته باشیم. لازم است که روزه نه تنها در ماه رمضان, بلکه در تمام عمر بالای ما تأثیر مثبت داشته باشد.

برادران و خواهران گرامی! بیآید تا این فرصت خیلی باعظمت را غنیمت شمرده و از ماه رمضان به صورت درست استفاده کنیم. در گفتار و کردار خود تغییر مثبت ایجاد کنیم. بعد از گذشت ماه رمضان, نماز جماعت را بر خود لازم گردانیم, به نوافل و نماز تهجد اهتمام کنیم, تلاوت قرآن کریم را عادت همیشگی خود بسازیم, با ذکر الهی زبان خود را تازه نگهداریم, با مساکین, محتاجان, بیوه ها و یتیم ها همکاری نموده و آنها را در افطاری و خوشی های روز عید شریک سازیم. به خاطر اجرای کار های نیک, نشر دعوت اسلامی, تقویت برنامه های دینی و بلند کردن آواز دین باید زکات و صدقات خویش را تقدیم کنیم.
جمعیت اصلاح افغانستان که درین کشور به حیث منبر دعوت, گهوارۀ تربیت و رشد ارزش های اسلامی و ملی وسیلۀ خدمت

همه جانبه ملت است, بیآید تا این جریان اسلامی و ملی را در ماه مبارک رمضان با همکاری های ماده و معنوی خویش تقویت کنیم. و در راه ترقی و تقویت دعوت اسلامی باید مسئولیت خویش را اداء کنیم.

به امید کسب هر چه بیشتر برکت و فضلیت ازین ماه مبارک و نشر امنیت و ترقی و آرامی در کشور .

جمعیت اصلاح افغانستان
بخش ارشاد و دعوت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی