تفسیر و علوم قرآن

فضیلت خواندن سوره کهف

نویسنده: عبدالحق حبیبی صالحی

*فضیلت سوره کهف*

این سوره، یکصد و ده آیه دارد، و در مکّه نازل شده است.

در این سوره از داستان اصحاب کهف و داستان موسى و خضر و داستان ذوالقرنین و مسائل مبدأ و معاد بحث شده است. مشرکان قریش افرادى را از مکّه به مدینه فرستادند تا ماجراى بعثت حضرت محمّد صلى الله علیه و آله و نشانه‏‌ى صداقت او را از علماى یهود بپرسند. علماى یهود به فرستادگان مشرکان گفتند: از او سه چیز را سؤال کنید؛ اگر دو چیز را جواب داد و یکى را بى‏‌پاسخ گذاشت، او صادق است. درباره‏‌ى اصحاب کهف، ذوالقرنین و روح بپرسید. اگر از اصحاب کهف و ذوالقرنین جواب داد، ولى از روح جواب نداد، او پیامبر است.(درمنثور)

در فضیلت این سوره و آثار تلاوت آن، احادیث بسیارى از پیامبر صلی الله علیه و سلم نقل شده است که اهمیت فوق العاده محتواى آن را بیان مى‏‌کند ، اکنون به چند نمونه‌ی آن به طور خلاصه اشاره مى‏‌شود:

این سوره به نام سوره‌ی أصحاب الکهف نیز یاد می‌شود، ابن عباس روایت می‌کند: این سوره در تورات به نام حائله یاد می شود، یعنی میان تلاوت کننده و آتش دوزخ حائل می شود.(بیهقی)

حضرت انس رضی الله عنه روایت می‌کند که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: آیا سوره‏اى را به شما معرفى کنم که هفتاد هزار فرشته به هنگام نزولش آن را بدرقه کردند و عظمتش آسمان و زمین را پر کرد؟ صحابه عرض کردند: آرى؟ فرمود: آن سوره کهف است.(کبیر، روح المعانی)

حضرت ابن عمر رضی الله عنهما روایت می‌کند: کسی سور کهف را روز جمعه بخواند، از زیر پای او نوری بلند می شود تا آسمان که روز قیامت برایش روشنی می کند، و از یک جمعه تا جمعه دیگر او را می بخشد.

در حدیث دیگرى از پیامبر صلی الله علیه و سلم می‌خوانیم: هر کس ۱۰ آیه از اول سوره کهف را حفظ کند “دجال” به او زیانى نمی‌رساند و کسى که آیات آخر سوره را حفظ کند نور و روشنایى براى او در قیامت خواهد بود.

حضرت ابوسعید خدری و دیگران روایت می‌کنند: کسی‌که روز جمعه سوره‌ی کهف را بخواند، میان او و بیت عتیق نوری روشن می‌شود.

حضرت عبدالله بن مغفل رضی الله عنه روایت می کند که: خانه ای که در آن سوره کهف تلاوت شود، در آن شب شیطان در آن خانه داخل نمی‌شود.(روح)

حضرت ابودرداء رضی الله عنه روایت می‌کند که رسول کریم صلی الله علیه و سلم فرمودند: کسی که ده آیت اول سوره‌ی کهف را حفظ کند، از فتنه دجال در امان می شود. (أحمد و مسلم و أبو داود و ترمذی و نسائی و ابن حبان و دیگران)

حضرت ابودرداء رضی الله عنه روایت می‌کند که رسول کریم صلی الله علیه و سلم فرمودند: کسی که ده آیت آخر سوره کهف را تلاوت کند، از فتنه دجال در امان می شود.(أحمد و مسلم و نسائی و ابن حبان)

حضرت ابودرداء رضی الله عنه روایت می‌کند که رسول کریم صلی الله علیه و سلم فرمودند: کسی که سه آیت از اول سوره کهف را تلاوت کند، نجات می‌یابد. (ترمذی و آن را صحیح گفته است).

حضرت عائشه صدیقه رضی الله عنه روایت می‌کند: کسی که پنج آیت آخر سوره کهف را به هنگام خواب بخواند، در هر قسمت شب بخواهد، خداوند او را بیدار می‌کند. (ابن مردویه)

علامه آلوسی رحمه الله می‌گوید: من چندین بار آن را تجربه کرده‌ام. (روح المعانی)

حضرت حسن بن علی رضی الله عنهما هر شب این سوره را تلاوت می کرد. (روح)

حضرت انس رصی الله می‌گوید: هرکه این سوره را بخواند، برایش نوری عطا می شود که میان آسمان و زمین را روشن می کند و از فتنه قبر نجات می یابد.

سمره بن جندب می‌گوید که نبی کریم صلی الله علیه و سلم فرمود: کسی ده آیات سوره کهف را از یاد بخواند، فتنه دجال به او زیان نمی رساند. و کسی که تمام سوره بخواند، به بهشت می رود. (ثعلبی)

باید گفت که عظمت سوره‏‌هاى قرآن و آثار معنوى و برکات اخلاقیش بخاطر محتواى آن یعنى ایمان و عمل به آن است.

و از آنجا که یکى از مهمترین بخش‌هاى این سوره داستان قیام جمعى از جوانان با شخصیت، بر ضد طاغوت و دجال زمان خود بود، قیامى که جان آنها را به خطر افگند و تا سر حد مرگ پیش رفتند، اما خدا آنها را حفظ کرد، با توجه به این واقعیت ها توصیه می شود که مسلمانان این سوره را بخصوص روزهای جمعه تلاوت نموده نور ایمان را در دل‌هاى آماده شعله‏‌ور سازند و خود را در برابر گناهان و وسوسه دجالان و حل شدن در محیط فاسد، حفظ کند.

مسلمان عزیز! تلاوت همراه با فهمیدن و عمل کردن، رمز رسیدن به برکات قرآن است. انسان را از فتنه‏‌هاى شیاطین حفظ می کند، نور پاکى و عصمت در قلب او می افشاند و سرانجام با عزت محشورش کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی