خانه و خانوادهزن در اسلام

فلسفه و حکمت عدت

عدت: ایام طلاق زنان که در آن مدت شوهر نکنند. برای مطلقه سه حیض یا سه ماه و برای بیوه چهار ماه و ده روز وعدت زنان حامله وضع حمل است.
عدت از مسایل مشهور دین اسلام اند و از جمله دستورات است که توسط خداوند حکیم وضع شده و او احکامی را برای بندگانش تعین می کند، همه از روی حکمت و بر مبنای عقل سلیم هستند.
در عدت فلسفه متعدد و مصالح زیادی وجود دارد که عبارت اند از:
۱٫ شناخت براءت رحم زن از آب شوهر تا نسبها با هم آمیخته نشوند و جلوگیری از مخلوط شدن نطفه ها در رحم زن؛ زیرا نسب، یکی از آن چیزهای است که به آن درگیری پیش می آید وعاقلان خواهان آن هستند ،واین از ویژگیهای نوع انسان است که به وسیله آن از بقیه حیوانات ممتاز می باشد، و در باب استبراء، مصلحت ملحوظ شدههمین است.
بعضی می گویند که امروزه با دستگاه های پیشرفته مشکل حل شده با آزمایش فهمیده می شود که بچه متعلق چه کسی است، نیازی به عدت نیست.
دو نکته را باید مد نظر قرار داد:

۱٫ عدت یک امر تعبدی است در هر صورت باید زن عده نگهدارد؛ هرچند عقیم و نازا باشد، یا فرضا چند سال است از شوهر جدا زندگی می کند، در تمام این صورتها باید عده نگهدارد.
۲٫ این دستگاه ها آن قدر دقیق نیستند که هیچ خطا و اشتباهی در آنها نباشد؛ بلکه خطاط انسانی و دستگاهی در آنها است.
۳٫ اهمیت دادن به بزرگداشت امر نکاح؛ زیرا آن چنان امری است که بدون جمع شدن مردان، منعقد نمی شود و از هم پاشیده نمی شود؛ مگر پس از انتظار مدت طولانی و اگر این نمی بود ،آن یک ملعبه بچگانه ای قرار می گرفت که نظم می گیرد سپس فورا از هم می پاشد.
۴٫ مصالح نکاح تکمیل نمی گردد مگر وقتی که زن ومرد هر دو خود را موظف قرار دهند که این عقد را ادامه بدهند پس اگر حادثه ای اتفاق افتد که منجر به از هم پاشیدن این نظام باشد ،باز هم چاره ای نیست از اینکه صورت ادامه فی الجمله تحقیق یابد،به این شکل که زن تا مدتی انتظار بکشد که برای انتظارش اهمیت قایل باشد،و مشقتهایی را تحمل نماید.
نکات دیگر هم غیر از آنچه گذشت درمورد حکمت عدت ذکر شده است که جهت رعایت اختصار به همین چند نکته اکتفا می کنم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن