فکر و دعوت

قابل توجه خطیبان نماز جمعه!

مهم ترین موضوع مورد نیاز در خطبه نماز جمعه
بدون شک برای هر عمل و کاری- چه دقیق و حساب شده یا آنی و گذرا – هدفی جهت رسیدن به آن وجود دارد که سخنرانی و خطبه ی نماز جمعه نیز از آن مستثنی نیست.

از بزرگ ترین و اساسی ترین اهداف ارائه خطبه  جمعه می توان به موعظه دادن  مردم جهت هوشیاری دل و نزدیکی هر چه بیشتر به خداوند متعال اشاره نمود و آنچه مایه خیر و بهره وری دنیا و آخرت مردمان می گردد.

 پروردگار متعال در قرآن کریم نماز جمعه را« ذکر» نامیده است:
(ای کسانیکه ایمان آورده اید! هنگامیکه برای نماز جمعه اذان گفته می شود، به سوی”ذکر خدا” بشتابید)سوره ی جمعه/۹
قرطبی در تفسیر  (الی ذکر الله) می گویند: منظور نماز است و همچنین به آن گفته شده«موعظه و اندرز».
رسول گرامی اسلام فرمودند :«هر گاه امام به سوی مسجد حرکت کرد(در هنگام نماز جمعه) فرشتگان جهت شنیدن ذکر«پند و اندرز» حاضر می شوند»
بزرگان و عالمان دینی توصیه و تشویق به تقوی(پرهیزکاری) را یک پایه ی اساسی خطبه ی نماز جمعه می دانند و می گویند که به جای آن از هر لفظی که معنی تقوی و پرهیزکاری را برساند نیز می توان استفاده کرد.
در خلال خطبه های رسول اکرم (ص) نیز اهمیت تذکر و یاآوری به مردم(هوشیاری ایمان) و موعظه دادن نمایان بوده وبه چشم می خورد/
جابر بن سمره(رض) روایت می کند که : رسول الله (ص) – قبل از اقامه دو رکعت نماز جمعه-دو خطبه ارائه می فرمودند و در بین آن دو خطبه نیز می نشستند، در هر ذو خطبه آیاتی از  قرآن بر مردم می خواندند و همچنین مردم را پند و اندرز می دادند.
از موضوعاتی که پیامبر(ص) در خطبه های نماز جمعه بدان اشاره می فرموده اند : قرائت آیاتی بود که دلالت بر قیامت و روز جزاء داشت .

امام مسلم از دختر حارث پسر نعمان روایت می کند که«رسول الله(ص) سوره ی (ق) را بسیار در خطبه های نماز جمعه می خواندند»
علماء در تفسیر این عمل رسول الله می گویند: زیرا این سوره مشتمل بر آیاتی در مورد مرگ و رستاخیز می باشد.
پس باید خطیبان محترم جمعه در این همایش دینی و اجتماع نورانی بر هوشیاری مردم و تلنگر بدانها اهتمام ورزند؛ چرا که بیداری روح و ایمان مؤمن بر اعمال و رفتار وی تأثیرگذار بوده و هدف نهایی نماز جمعه را که رسیدن به تقوا و پرهیزکاریست تحقیق می بخشد.

منبع : جریده الشعب
نویسنده : احمد عبدالسلام

ترجمه : فاروق راک

 http://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی