جوانان و نوجوانان

قبل از خواستگاری و نکات لازم برای انتخاب همسر

بعد از گذشت چندین سال از ازدواجشان ، زنی پیش من آمد واز اخلاق و انحرافات و خطاهای شوهرش گلایه داشت ، وبه من میگفت که بعد از دوهفته از ازدواجمان پی بردم که دارای انحرافات بسیاری است ، اما ساکت شدم و صبر پیشه کردم .

از آن زن پرسیدم که ازدواجتان چگونه بود ؟ آیا وقت که میخواست توراعقد کند آیا از اخلاق او سوال نکردی ؟ زن گفت : چرا سوال کردیم و به ما گفتند که پدر و مادرش آدمهای خوبی هستند و ایشان هم از خانواده محترمی دارند ؛ واین شد که پدرم باازدواج من راضی شد.

به آن زن گفتم : سوالاتی که فرمودی برای زمان پدر ومادرت مناسب بوده؛ درگذشته فرزندان بعداز ازدواج کنار پدر ومادر خود میمانندندو تحت تربیت والدین بودند ؛ اما امروز روزگار فرق کرده ، پدر کار میکند و مادر کار میکند و کارهای خانه را مستخدم انجام می دهد و بچه ها با دوستان خود بازی میکنند و بیشتر مشغول بازیهای الکترونیکی هستند ؛ وهیچ جایگاهی برای پرورش فرزندان از سوی والدین باقی نمانده .

زن گفت : اخلاق پدر و مادر شوهرم خیلی عالی است ، اما شوهرم در دوگانگی ضرب المثل مردم شده ، پیش پدر ومادرش اخلاقی دارد و وقتی که به خانه برمیگردد طور دیگری است ؛

به آن زن گفتم : خیلی خوب صبر پیشه کن ؛ وچند راهکار تابتوانی از این بحران نجات یابی ؛ هدف از خطبه عقد شناحت بین طرفین  است ؛ واین مهم تحقق نمییابد مگر هردو طرف معلومات کاملی از یکدیگر داشته باشند ؛ ومن چندین سوال هنگام خطبه عقد جمع آوری کرده ام ؛ تا طرفین هنگام خواستگاری از یکدیگر بپرسند ونتایج این سوالها خوب بوده واما سوالها؟

۱- هدف و آرزوهایت در زندگی چیست ؟

۲- علاقه شما با والدین چطور است ؟

۳- آیا ضروری میدانی که اولین سال ازدواج اولاد داشته باشی ؟

۴-آیا از مشکلات جسمی و اخلاقی خود رنج میبری ؟

۵- آیا فردی اجتماعی هستی و دوستان شما چه کسانی هستند؟

۶- هدفت از ازدواج چیست ؟

۷- اوقات فراغت را چگونه سپری میکنی ؟

۸- دوست داری شریک زندگیت چه صفاتی را داشته باشد ؟

۹- آیا کار خیر و پسندیده را دوست داری ؟

تمام سوالات مطرح شده در بالا خود دارای حکمتی و اهدافی هستند تابتوان طرف خود را بشناسیم و بوسیله آن حکم دهیم .

وباید طرف در کمال صداقت جواب سوالها را بدهد ، چندین سوال معمولی که آیا مسکن و شغل داری ووو.. ومیشود جواب سوالات بالا را از شبکه های مجازی هم از طرف پیدا کرد و گرفت چون ” از کوزه همان برون تراود که اندروست “.

وقت خواستگاری اگر با مطرح کردن سوالات بالا و کسب معلومات موفق شدیم ، در ازدواج هم موفق میشویم ( من حسنت بدایته حسنت نهایته ): هر کس اول خوب باشد آخر هم خوب است .

خانواده ای رامیشناسم که خیلی خوشبخت هستند و ۲۵ سال است که تشکیل خانواده داده اند ، به من گفتند که سر خوشبختی و پیروزی ما در ازدواج ، فقط وقت خواستگاری با همدیگر متفق شدیم که هیچ اختلافی نباید  بیشتر از ۲۴ ساعت دوام داشته باشد ؛ واز ا

آن زمان تا حالا ملتزم به آن شرط هستیم و ما خوشبختیم .

وخانواده دیگری وقت خواستگاری متفق شدند که هیچ اختلافی بر سر دنیا و مادیات نداشته باشند و تنها اختلاف انها بر سر آخرت و دین باشد ؛ واین اتفاق سبب پیروزی ازدواج آنها شده است.

بعد از موارد فوق باید طرف خواستگار را سنجید ؛ وقتی که نگاه میکند وقتی حرف میزند ، آیا در حرف زدن موفق است یا خیر و بعد از اطرافیان بخواهیم که مارا در این امر کمک کنند ؛ ودر آخر نماز استخاره یادمان نرود.

بعضی از جوانان شروطی برای همسر خود دارند ، که شاید متاسب والدین نباشد و آن هم  ؛ “زیبایی و ثروت ” است ؛ که این ذوق انسان است  باید والدین خواسته آنها را مد نظر داشته باشند و ولی مسئله دین را به یاد فرزندشان بیاورند ، که اگر همسر آینده دین داشته باشد ؛ انشاء الله مشکلی نخواهند داشت ؛ برای همین است که پیامبر اکرم ص جوانان را مورد خطاب قرار می دهند :

( تنکح المرأه لمالها و جمالها و حسبها ولدینها ، فاظفر بذات الدین تربت یداک ):

بازنی ازدواج کنید که جمال و مال و طایفه و دین داشته باشد ؛ جنبه دین را در نظر بگیر که پشیمان نخواهی شد .

ودر مورد جوانان پیامبر اسلام ص میفرمایند ( إذا جاء کم ممن ترضون دینه و خلقه فزوجوه ):

اگر جوانی به خواستگاری دخترتان آمد؛ اگر دین و اخلاق داشت به او بدهید .

در هردو حالت بالا دین موجود است و دین دربرگیرنده اخلاق و روشت است.

مهم آن است که عجله به خرج ندهیم خطبه عقد را به پشیمانی تبدیل نکنیم و تمام و کمال معلومات را از طرف خود کسب کنیم و بعد اجازه خواستگاری و قرار و مدار فراهم آوریم و ما هم به همه کسانی که در آستانه ازدواج و زندگی مشترک قرار دارد میگوییم ( این ازدواج برشما مبارک باشد )  ومارا در جشن ازدواج خویش دعوت کنید .

 

نویسنده : دکتر جاسم المطوع / ترجمه : عبدالله احمدی(شنۆ)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی