تاریخ اسلامتاریخ جهان

قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، یادگار یک بانوی مسلمان

دانشگاه قرویین

موقعیت: شهر فاس در کشور مغرب.

قدمت: نزدیک به دوازده قرن.

کتاب رکوردهای جهانی گینس این دانشگاه را به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان که مدرک دانشگاهی اعطاء می‌کند اعلام کرده‌است.

مؤسس: بانو فاطمه بنت محمد الفهری

لا إطار

گذری کوتاه بر زندگی بنیان‌گذار نخستین دانشگاه جهان؛ بانو فاطمه بنت محمد الفهری

بانو فاطمه بنت محمد الفهری، از نوادگان تابعی مجاهد عقبه بن نافع الفهری، فاتح شمال آفریقاست. وی در کودکی همراه با پدر و برادرش از قیروان به سوی فاس در مغرب هجرت کرد، فاطمه و برادرش در سایه‌ی تربیت پدر بزرگ شدند، اما پس از مدتی پدرشان چشم از جهان فرو بست، و ثروت انبوهی برای آنها بر جای گذاشت. فاطمه تصمیم گرفت از این مال به بهترین وجه استفاده نماید، بنابراین، در سال ۲۴۵ هجری برابر با ۸۵۹ میلادی دانشگاه قرویین، اولین دانشگاه جهان را در شهر فاس مغرب بنیان نهاد.

وی در سال ۲۶۶ هجری قمری، برابر با ۸۷۸ میلادی، چشم از جهان فرو بست، امام ابن خلدون در مورد ایشان می‌گوید: «گویا همت پادشاهان، پس از وی بیدار شد».

مساحت دانشگاه:

مساحت دانشگاه در آغاز تأسیس ۲۵۰ متر مربع بود، در سال ۲۳۴ هجری قمری عبدالرحمن الناصر، خلیفه‌ی اموی اندلس طی توسعه‌ای مساحت آن را به ۳ هزار متر مربع رساند، و بعدها توسط علی بن یوسف بن تاشفین حاکم مرابطی، (متوفای ۵۳۷ هجری قمری، برابر با ۱۱۴۳ میلادی)، مساحت این دانشگاه به ۵۰ هزار متر مربع رسید.

جایگاه علمی:

دانشگاه قرویین در مغرب، بیش از یازده قرن، نقش اساسی را در جنبش علمی، فکری و فرهنگی در جهان داشته است. گفتنی است پاپ سیلوستر دوم پس از تحصیل در این دانشگاه، علومی چون حساب، ریاضیات، و ستاره شناسی و هم چنین ارقام عربی (۰۱۲۳۴۵۶۷۸۹) را وارد قاره‌ی اروپا کرد؛ تا پیش از آن اروپایی‌ها از ارقام رومی (I  II  III  IV  V  VI  VII  VIII  IX) استفاده می‌کردند.

از دیگر دانش آموخته‌های این دانشگاه می‌توان به موسی بن میمون، پزشک معروف یهودی که مدتی در خدمت صلاح الدین ایوبی بود اشاره کرد، همچنین دانشمندان مسلمان بسیاری از جمله: ابن خلدون مؤسس علم جامعه شناسی، ابوالعباس ابن البناء معروف‌ترین ریاضیدان عصر خود، ابن العربی مالکی، ابوعمران الفاسی فقیه مالکی، ابن الحاج فاسی، و ابن میمون غماری از دانش آموخته‌های این دانشگاه هستند، و گفتنی است ابن آجروم متن معروف خود در نحو «متن آجرومیه» را در این دانشگاه نوشته است.

منبع: بيداري اسلامي

87258727

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی