اخلاق و تربیت

قضیه راز آلود افراط

نویسنده: سمیع الله داعی

فی الواقع ، واژه ی افراط به هیچ جریان خاصی تعلق ندارد، و از پس منظر ادبیاتی، هر حرکتی که دچار غلو و جهش های نابجای فکری و اجتماعی شود و حرکت ،مرتبه ی و یا ثم به ثم را نادیده بگیرد ، افراط و متعلقات این واژه در جنین او پیدا می شود و فرزند ناخلف او قرار می گیرد. با ملاحظه ی این طرز دید ، افراط نه در حصار جریان دینمداران است و نه فرزند متولد شده ی جریان لائیک.

اما در این اواخر از نوشته های بعضی  دوستان چنین بر می تابد که افراط زاده ی مکتب اسلام گرایان است و دگر اندیشان هیچ نوع سهمی در آن برای خود ندارند، گویا که ادبیات افراط با نام و نشان ما گره خورده و انسان های مغرب زمین و جیره خواران شان نماینده ی جریان اعتدال انسانیت اند و نقاب آفتاب گونه ی را در این زمینه به چهره می کشند. الحق که این نوع نگرش تصور مغالطه آمیزانه ی از افراط است و در افزایش جرم و دگم اندیشی نقش وافری را بازی می کند.

اساسا در جامعه سنتی ما افراط شبیه به واکنش است تا کُنش، لجام گسیختگی رسانه ها و به تیررس قرار گرفتن ارزش های بومی و دینی باعث زایش و تولید افراط می شوند، رسانه های تصویری و صوتی که از بی حجابی و نادیده انگاشتن ارزش های دینی به مثابه ی تخته ی خیز و سکوی پرواز استفاده می کنند، شرعا و عقلا رکن رکین پدیده ی افراط قرار می گیرند و با انتحار فکری بستر انتحار فزیکی را فراهم می سازند.

عزیزان روشنفکری که دنبال فروکش نمودن کاخ افراطیت استند، بد نیست که قلم نقد خویش را به سوی رسانه ها و افراط گرایان دیگر نیز بکشانند و سهم روشنگرایانه ی خود را به دور از جهت گیری و سیاه و سفید نگریستن اداء نمایند.

پ.ن:  اللهم اننا مغلوب فانتصر

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی