فکر و دعوت

قواعد دعوت و تعامل با مردم (۲)

دکتر محمود ویسی

قاعده دهم: دع الجوارح تنطق:

اعضایت را آزاد بگذار تا صحبت کنند. چون هر عضوی از اعضای انسان بمانند زبان می‌تواند بیان‌کننده احساسات باشد. چشم می‌تواند با نظر رحمت دیگران را تحت تأثیر قرار دهد، زبان با کلمات موزون و دلنشین می‌تواند اثرگذار باشد، عضلات صورت با حالتهای مختلف تاثیرگذار است، سر و دست و پا می‌توانند با حرکات موزون خود تاثیرگذار باشند.

قاعده یازدهم: العصا لمن عصی:

بکاربردن عصا (وسیله زدن) برای کسی است که سرکشی کند. در تعامل با مسلمانان اصل بر رفق و رحمت می‌باشد: آیه ۱۵۹آل عمران. اما کژی و ضعفهایی در ذات انسان‌ها وجود دارد که جز با ضرب و تنبیه اصلاح نمی‌شود. اما تنبیه بدنی آخرین مرحله تنبیه و تربیت است نه اولین مرحله آن و تنبیه باید به اندازه خطا باشد، نه بیشتر و نه کمتر و در وقت عصبانیت شدید نباشد.

قاعده دوازدهم: خاطبوا الناس علی قدر عقولهم:

داعی حکیم کسی است که آنچه می‌داند به همه کس نمی‌گوید بلکه به اندازه ظرفیت و پذیرش و نیاز افراد صحبت می‌کند و در تفسیر (کونوا ربانیین) أمده است: کونوا علما. کونوا حلما و کونوا فق‌ها. و در تعریف «ربانی» أمده است: ربانی کسی است که صغار علوم (علوم واضح وبدیهیات) را قبل از کبار علوم (علوم دقیق و نیازمند استدلال) به دیگران می‌آموزد. در رابطه با اصناف مختلف جامعه بایدخطابات مناسب و مقتضی را به‌ کاربرد.

قاعده سیزدهم: مجال الدعوة واسع فلیتخیر الداعیة لدعوته:

میدان دعوت وسیع است و داعی با توجه به استعداد و توانش انتخابگر است. باید با کوچک قبل از بزرگ، با، باسواد قبل از بی‌سواد و با متواضع قبل از متکبر و… دعوت را آغاز کند.

قاعده چهاردهم: الزمن عنصر فعال من عناصر الدعوة:

رعایت زمان مناسب برای دعوت نقش اساسی در کارآمدی دعوت دارد. طولانی نشدن بحث داعی با مدعو یکی از عوامل موثر در حسن تربیت است. همچنین عدم استعجال در امر دعوت بازدهی خوبی خواهد داشت.

قاعده پانزدهم: الدعوة فن و قیادة و هی تقوم علی التخطیط و المتابعة:

دعوت فن و روش و تکنیک است. همچنین بخشی از دعوت قیاده و رهبری است و کل دعوت بر اساس برنامه‌ریزی صحیح و حسن پیگیری استوار است. لذا آشنایی با تکنولوژی دعوت اسلامی مقوله‌ای بسیار مهم است که باید مورد توجه دعوتگران قرار گیرد و خود را به روش‌ها و اسالیب نیکو برای ارائه هرچه بهتر دعوت مجهزنمایند: الدعوة إلی الله فن و الصبر علیهاجهاد.

 

سایت تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی