Uncategorized

کودکانی که مورد خشونت واقع شده اند به طرق مختلف آسیب ‌پذیری خود را بروز می دهند

﴿بخش پنجم﴾:
یکی از دلایلی که اسلام خشونت های خانوادگی را نکوهش کرده است این است که، کودکانی که مورد خشونت واقع شده یا شاهد خشونت هستند ممکن است به طرق مختلف آسیب ‌پذیری خود را بروز داده و واکنش نشان دهند.
در موقع غضب و دعوای بین زوجین، شیطان، آتش غضب را میان آنها شعله ور میسازد تا روابط زن و شوهر را از بین ببرد، و در چنین حالتی، اطفالی که شاهدِ این صحنه های دلخراش اند، سخت متأثر شده، تا دوران بلوغ، و حتی تا سنین بالاتر در افکار شان باقی میماند.
آنها به عنوان نمونه ممکن است در سنین بالا، رفتارهای مناسب سنین پایین‌تر را از خود بروز دهند.
ترسیدن از چیزهایی که پیش از این موجب هراس شان نمی شده، از دست دادن اعتماد به بزرگترها، بی ثباتی عاطفی و حس درماندگی، تغییرات رفتاری، مشکل تمرکز، بازی های تکراری و مشکل خواب و کابوس دیدن نمونه هایی از اینگونه واکنش ها هستند.
البته چندان روشن نیست که سن و جنسیت کودک چقدر در میزان تأثیر‌پذیری او نقش دارد.
نقش پدر و مادرها در تربیت فرزندان بزرگ تر از همه چیز دیگر است، به حدی که ایمان و اسلام را در طفل ا تقویت میکند، و یا هم متزلزل میسازد.
طفل با رقص مادر میرقصد، اما با قرائت قرآن و ادای نماز مادرش، نماز میخواند و ایمان و اسلامش تقویت می یابد.
طفل با آئین و ایمانداری پدر خو میگیرد، و با بی ایمانی و شقاوت و گنه پسندی پدرش، همانند او بی ایمان، و گنهکار بار می آید، اما در اصل و پیدایش، اطفال چنین نیستند، بلکه پاکیزه و معصوم اند، چنانچه حضرت رسول کریم صلی الله علیه وسلم میفرمایند:
رسول کریم صلی الله علیه و سلم فرمودند:
ما مِنْ مَوْلودٍ إلا یُولَدُ على الفِطْرَهِ فأبَوّاهُ یُهَوِّدانِهِ أویُنَصِّرانِهِ أوْ یُمَجِّسَانِهِ.(صحیح بخاری).
هیچ نوزادى نیست مگراینکه برفطرت ( اسلام ) متولد میشود ولى پدر و مادرش او را یهودى یا نصرانى یا مجوسى می گردانند.
کودکان، مهم ترین نهال زندگی و بهترین محصولات عمر شما هستند که همانند نهال حیات خانه، نیاز به توجه ی ویژه دارند چرا که آنها امانتی اند از جانب الله سبحانه و تعالی که با حافظه ی خالی به شما برای چند روزی سپرده می شود.
نوع بروز مشکلات رفتاری در سنین زیر شش سال به جنسیت کودک بستگی ندارد. بر همین اساس به نظر می‌رسد دخترها و پسرها در مواجهه با خشونت واکنش های مشابهی از خود نشان میدهند.
بر خلاف سنین پایین، ظاهراً در میان گروه سنی نوجوانان، جنسیت بر نوع واکنش آنان تاثیر گذار است.
دختران اغلب با درون ریختن مسایل از بروز مشکلات خوداری میکنند. به همین دلیل افسردگی، اضطراب، اتکای بیش از حد به بزرگسالان، نگرانی، غم و احساس بدبختی را بیشتر در میان دختران نوجوان می‌توان مشاهده کرد و در مقابل، پسر ها اغلب با بیرون ریختن مشکلات، عدم سلامت روحی خود را نشان می دهند.
آن‌ها اغلب با عدم حرف شنوی، دروغگویی، تقلب، تخریب، درگیری و مشاجره لفظی و بی رحمی توجه دیگران را به خود جلب می کنند.
زندگی با پدر یا مادری که رفتارش به هیچوجه قابل پیش بینی نیست، زندگی در هراس مداوم است.
در این محیط از قدرت سؤ استفاده و به ابزار رعب و وحشت تبدیل شده است. تهدید جای امنیت را گرفته و بی اعتمادی جایگزین اعتماد شده است. این فضا مخفی کاری و راز داری را به کودک تحمیل می کند، چیزی که خود عامل افزایش حس اضطراب شده و از آنان موجوداتی می سازد که باید مدام مراقب رفتارشان بوده و محتاطانه عمل کنند.
این ترس مداوم، توانایی هایشان را تحت تأثیر قرار می دهد. چنین کودکانی مثلا ممکن است به بهداشت خود توجهی نکنند و از حمام رفتن و یا مثلاً مسواک زدن سرباز زنند، به آسانی نتوانند احساسات شان را بیان کنند، خود را به مسایل، بی‌تفاوت نشان داده و حتی سکوت اختیار کنند.
بدتر از همه اینکه بروز این رفتارها در کودک یا نوجوان احتمال توسل والدین به خشونت را بالا برده و ممکن است میزان آنرا افزیش دهد و به یک دور باطل منجر گردد.
تأثیر خشونت خانگی بر کودک به عوامل متعددی از جمله ماهیت و نوع خشونت بستگی دارد، اینکه یک بار اتفاق افتاده باشد یا کودک به طور مداوم با آن روبرو باشد. دوره سنی و مرحله رشدی که کودک طی می کند و امکاناتی که در محیط وجود دارد و حمایتی که دیگر اطرافیان در اختیارش می گذارند نیز از جمله عوامل مؤثر است
شما والدین گرامی اولین کسانی هستید که در او خصلت های خوب و یا بد را نهادینه می کنید لذا مسئولیت شما در نزد الله سبحانه و تعالی بسیار سنگین است، و باید در این باره حساسیت به خرج داد.
والدین اجازه ندارند هر ذهنیت و آموزشی را در کودک معصوم تحمیل نمایند و هر نوع تربیتی نمی تواند حق پدری و مادری را از شما ساقط نماید.
برعکس هر تربیتی که مخالف با شرع اسلام باشد می تواند مسئولیت اخروی شما را سنگین کرده و موجب ثبت گناه در پرونده ی اعمال شود.
رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند:
﴿مَنْ دَعَا إِلَی ضَلالَهٍ کَانَ عَلَیْهِ مِنَ الإِثْمِ مِثْلُ آثَامِ مَنْ تَبِعَه،ُ لا یَنْقُصُ َ مِنْ آثَامِهِمْ شَیْئًا﴾، (مسلم).
هر کس (مردم را) به سوی کار بدی دعوت کند، همسان گناهان کسانی که از او پیروی می کنند، گنهکار است و از گناهان آنان چیزی کم نمی کند.
قرآن کریم فرموده است :
وَلاَ تَزِرُ وَازِرَهٌ وِزْرَ أُخْرَى. (انعام۱۶۴)،
هیچ گناهکاری گناه دیگری را متحمل نمی شود.
پس اسباب گناه و انحراف کودکان را هرگز فراهم نسازید.
تربیت درست فرزندان نزد الله سبحانه و تعالی فضیلت دارد، چنانچه رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:
لأنْ یُُّؤَدِّبَ الرَّجُلُ وَلدَهُ خَیْرٌ مِنْ أنْ یَتَصَدَّقَ بصَاع.
تعلیم دادن مرد به فرزندش بهتر از این است که یک صاع (پیمانه) را صدقه دهد.
عزیزان گرانقدر:
لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
جزاک الله وخیراً!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن