مطالب ویژه

لحظاتی با تاجران

بدون شک تجارت از بهترين کسبها و فایده مند ترین شغل ها بشمار می رود. جیب تاجر هیچگاه خالی نمی ماند، سطح زندگی تاجر با سایر اقشار جامعه فرق دارد، مانند کارمندان دولت مننظر معاش نمی ماند

بدون شک تجارت از بهترين کسبها و فایده مند ترین شغل ها بشمار می رود. جیب تاجر هیچگاه خالی نمی ماند، سطح زندگی تاجر با سایر اقشار جامعه فرق دارد، مانند کارمندان دولت مننظر معاش نمی ماند، مانند دست فروشان و فروشنده های (کراچی سیار) مزد یک روزه را بدست نمی آورد… بنابراین دست تاجر همیشه بالا می باشد، و دست بالا بهتر از دست پایین است، چنانکه رسول گرامی صلی الله علیه وسلم فرموده اند: «اليد العليا خير من اليد السفلى» متفق علیه.
بلی، کار تجارت نسبت به سایر کارها از امتیازات بی شماری برخوردار است، به شرطی که تجار به هنگام سخن گفتن صادق بوده احتکار نکنند و دروغ نگويند و در امانت خيانت نکنند و به وعده وفا کنند و در پرداخت قرض خود تعلل نورزند و در مطالبه سخت‌گيري نکنند و به هنگام فروش در ستايش جنس خود مبالغه نکنند و به هنگام خريد از جنس ديگران بدگویی نکنند و بخاطر ارضای مشتری قسم نخورند و در معامله انصاف داشته باشند، پيمانه و ترازو را تمام دهند و از حقوق مردم چيزي نکاهند از شرایط سخت و دشوار مردم استفاده سوء نکنند و قیمت اجناس را بالا نبرده مردم را در تنگناه قرار ندهند.

بدترین جای، بازارهاست:
با وجود آن همه امتیازات متذکره که تجارت و تاجران دارند، ولی باز هم خطراتی آنها را تهدید می کند:
یکی اینکه سر و کار تاجر با پول است و پول علاقه و دلبستگي انسان را به دنیا بیشتر می کند، لذا پول؛ تاجر را به نوعی به حرص و بخل و طمع و دنيازدگي مبتلا مي‌کند.
دوم: بازار اقامتگاه و مکان تاخت و تاز شیطان است. از این جهت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم می فرماید: «أَحَبُّ البِلَادِ إلى اللهِ مَسَاجِدُهَا، وَأَبْغَضُ البِلَادِ إلى اللهِ أَسْوَاقُهَا» صحیح مسلم (288)
(محبوب ترین مکان ها نزد الله مساجد آن است، و مبغوض ترین آنها بازارهاست). زیرا مساجد محل نزول رحمت الهی و ذکر الله تعالی است، اما بازار، جای فریب و دروغ و رباخواری و قسم خوردن های دروغین و وعده خلافی و غفلت و روی گردانی از ذکر الله تعالی می باشد.
سلمان فارسی رضی الله عنه می فرماید: «لاَ تَكُونَنَّ إِنِ اسْتَطَعْتَ أَوَّلَ مَنْ يَدْخُلُ السُّوقَ، وَلاَ آخِرَ مَنْ يَخْرُجُ مِنْهَا، فَإِنَّهَا مَعْرَكَةُ الشَّيْطَانِ وَبِهَا يَنْصِبُ رَايَتَهُ». صحیح مسلم(100)
«اگر توانستی، نخستین کسی نباش که داخل بازار می‌شود و آخرین کسی نباش که از بازار خارج می‌شود، زیرا آن‌جا محل تاخت و تاز شیطان است و در آن‌جا شیطان پرچمش را برمی‌افرازد».
از اين فرمودۀ سلمان فارسی رضی الله عنه معلوم مي‌شود که شيطان تمام نيروي خود را براي فريب کاری بسيج مي‌کند و بازار را در معرض هجوم و تاخت و تاز خود شيطان قرار مي‌دهد و اگر تاجر ايمان قوي و تقواي محکم نداشته باشد هرگز نمي‌تواند خود را از اين مهلکه نجات بدهد.

اخطار رسول گرامی صلی الله علیه وسلم به تاجران:
رسول اكرم صلي الله عليه وسلم خطاب به تاجران می فرماید: (إِنَّ التُّجَّارَ يُبْعَثُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فُجَّاراً ، إِلاَّ مَنِ اتَّقَى اللَّهَ وَبَرَّ وَصَدَقَ). سنن ترمذي(1210) وسنن ابن ماجه (2146) سلسله صحیحه(994) «همانا تاجران در روز قیامت، فاجر (گنهکار) برانگيخته مي‌شوند مگر كسي كه تقواي الهي پيشه كرده و نيكويي كند و راستگو باشد».
و در موضع دیگر می فرماید: (إِنَّ التُّجَّارَ هُمُ الْفُجَّارُ ” قَالَ رَجُلٌ يَا نَبِيَّ اللهِ: أَلَمْ يُحِلَّ اللهُ الْبَيْعَ؟ قَالَ: ” إِنَّهُمْ يَقُولُونَ فَيَكْذِبُونَ، وَيَحْلِفُونَ وَيَأْثَمُونَ) مسند احمد(15669) و صحيح الجامع (1594)‌
«یقینا تاجران فاجرانند». مردی گفت: ای رسول الله! آیا الله تعالی فروش را حلال نکرده است؟ فرمود: آنها در سخن گفتن دروغ می گویند، و سوگند یاد می کنند و مرتکب گناه می شوند».
ابو هریره رضی الله عنه روایت می کند که روزی رسول اکرم صلی الله علیه وسلم بر غذائى كه بر روى هم انباشته شده بود گذشت، رسول کریم صلی الله علیه وسلم دست خودرا در آن داخل کرد و انگشتان شان تر شد، سپس فرمود: «مَا هَذَا يَا صَاحِبَ الطَّعَامِ؟» قَالَ أَصَابَتْهُ السَّمَاءُ يَا رَسُولَ اللهِ، قَالَ: «أَفَلَا جَعَلْتَهُ فَوْقَ الطَّعَامِ كَيْ يَرَاهُ النَّاسُ، مَنْ غَشَّ فَلَيْسَ مِنِّي». صحیح مسلم(102) «ای صاحب غذا! این چیست»؟ صاحب غذا گفت: یا رسول الله! آنرا باران زده است. فرمود: «چرا غذای تر را روی تودۀ غذا نگذاشته‌ای تا مردم ببینند؟ هرکس فریب دهد، از من نیست».
پس تاجر گرامی بدان که تو از دو حالت خالی نیستی: یا از نیکان هستی و یا از گنهکاران، اگر در معاملاتت الله تعالی را مراقب خود دانستی و از فریب و دروغ و خیانت اجتناب ورزیدی و طاعت الله را پیشه کردی بدون شک از بندگان نیک الله متعال خواهی بود. اما اگر به مردم خیانت کردی و دروغ گفتی و فریب کاری نمودی و در فروش اجناس از بی انصافی کار گرفتی … به سرنوشت بدی گرفتار خواهی شد و منتظر خسارت و عقوبت الهی در دنیا و آخرت باش.

مژده به تاجران خداترس
تاجر گرامی! به فرموده های ذیل رسول اکرم صلی الله علیه وسلم دقت کن و بنگر آیا خودت هم از این صفات برخوردار هستی؟ و آیا می خواهی در زمرۀ ایشان قرار داشته باشی؟
رسول گرامی صلی الله علیه وسلم می فرمایند:
** «رَحِمَ اللَّهُ رَجُلًا سَمْحًا إِذَا بَاعَ، وَإِذَا اشْتَرَى، وَإِذَا اقْتَضَى». صحیح بخاری(2076)
«الله تعالی رحمت کند مردی جوانمرد سخاوتنمد را که هرگاه بفروشند، يا بخرد و يا طلب نمايد، جوانمردی و گذشت را مراعات می کند».
** و در موضع دیگر می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ سَمْحَ البَيْعِ، سَمْحَ الشِّرَاءِ، سَمْحَ القَضَاءِ» سنن ترمذی(1319) «الله متعال كسى را كه در خريد و فروش و پس دادن وام، گذشت و آسانگیر باشد، دوست مى دارد».
** همچنان آنجناب صلی الله علیه وسلم می فرماید: «غَفَرَ اللَّهُ لِرَجُلٍ كَانَ قَبْلَكُمْ، كَانَ سَهْلًا إِذَا بَاعَ، سَهْلًا إِذَا اشْتَرَى، سَهْلًا إِذَا اقْتَضَى». سنن ترمذی(1320)
«الله عزوجل مردى را که قبل از شما بود و در خريد و فروش و داد و ستد سخت نمي گرفت آمرزيد».
** و فرمودند: «الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ، وَلَا يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ بَاعَ مِنْ أَخِيهِ بَيْعًا فِيهِ عَيْبٌ إِلَّا بَيَّنَهُ لَهُ» سنن ابن ماجه(2246) «مسلمان برادر مسلمان است، بر مسلمان حلال و جایز نیست زمانی که جنسی عیب داری را می فروشد عیبش را به خریدار نگوید».

تجارت و دعوت
آری؛ در تاریخ شگوفای اسلام این گونه تاجران هم وجود داشتند!
در تاریخ اسلام تاجرانی گذشته اند که در کنار تجارتشان، بذرهای اندیشه‌ اسلامی را در مناطق مختلف جهان افشاندند، بطور مثال در کشورهای جنوب شرق آسیا و شبه‌قاره ‌هندی که نشر اسلام از راههای مسالمت آمیز صورت گرفته است، نقش اصلی بر عهده تاجران بوده‌است. این تاجران هدفمندِ مخلص و بااحساس، بر‌اساس تعالیم اسلام و حس برداشت مسؤلیت های دینی، نشر و گسترش اسلام را از جمله وظایف شرعی خود تلقی می‌کردند و به آن مبادرت می‌ورزیدند، و توانستند دین مبین اسلام را بوسیلۀ اخلاق و برخورد نیک و صداقت و راستگویی در معاملات تجارتی خویش، در بین شهروندان این مناطق نشر نمایند.
پس چه زیباست تاجر مسلمان؛ متدين، امين، صادق و درستکار باشد، آداب تجارت و داد و ستد را که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم بیان داشته مراعات نماید…، زیرا تخطی و خلاف ورزی از توصیه های نبوی، موجب فساد در جامعه گردیده و تاجر نیز گرفتار حرام می گردد.
امید تاجران عزیز، وضعیت کنونی کشور و شرایط سخت مردم، اعم از فقر و بیچارگی و بیکاری را مدنظر بگیرند و از حرص زیاد و احتکار اجناس و بالابردن قیمت آن خودداری کنند.
.
قریب الله مطیع// 14-8-1441هـ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی