ماه محرم

ماه محرم ماه آزادگی و عدالت‌ خواهی

محرم در تاریخ اسلام ماه خون و شهادت بوده است. این ماه یادآور اتفاقات تلخ و شیرین زیادی‌ است. ازجمله اتفاقات تلخ در این ماه شهادت دو شخصیت برجسته و بزرگ از اصحاب والا مقام رسول الله صلی الله علیه وسلم؛ امیرالمؤمنین عمر فاروق و ریحانه‌النبی حضرت حسین رضی‌الله‌عنهما.
در ۲۸ ذوالحجه شاید اولین ظهور تروریست و خشونت در محراب عبادت بود. در چنین روزی شمشیر جهل و نادانی و تروریسم، اولین فاتح بیت‌ المقدس، خلیفه عادل و ساده‌ زیست مسلمین را که نه کاخی داشت و نه با مردم عادی در زندگی تفاوت و یا برتری، نشانه گرفت. آری، امیرالمؤمنین عمر فاروق رضی‌الله‌عنه، کسی که نور اسلام را به ایران و دیگر بلاد به ارمغان آورده بود، در اول محرم به درجه رفیع شهادت نائل گشت و لقب «اولین شهید محراب» را از آنِ خود کرد.
عمَر رضی‌الله‌عنه در محراب عبادت مورد حمله قرار گرفت تا دنیا بداند که عدالت حقیقی هم دشمنانی بزدل و کینه‌ توز دارد.
در دهم محرم، دنیا پرستی زشت‌ سیرت، فریاد «هیهات منا الذله» را از زبان آزاده‌ای که برای مصون ماندن دین اسلام از ظلم و بیداد حاکمی ستمگر قیام کرده بود، برنتافت و با به شهادت‌ رساندن مظلومانه حضرت حسین رضی‌الله‌عنه و یارانش امت اسلام را داغدار و عزادار نمود.
امروز امت اسلام به عدالت عمر فاروق و آزادگی حسین شهید افتخار می‌کند و ابولؤلؤ و یزید جزو منفورترین جنایتکاران تاریخ بشریت شمرده می‌شوند.
آری، محرم ماه عدالت‌ خواهی و آزادگی است. اگرچه این ماه یادآور دو واقعه تلخ تاریخ اسلام است، اما دو اسوه‌ی عدالت و آزادگی را به مسلمانان، عدالت‌ خواهان و آزادگان جهان معرفی می‌کند تا الگویی کامل برای تمام اعصار و اقشار باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن