خانه / علوم قرآن و حدیث / قرآن / مجمع البحرین کجاست؟

مجمع البحرین کجاست؟

تهیه و تنظیم: خالد کوهی نژاد

مجمع البحرین در سوره ی کهف به عنوان مکان اولین دیدار پیامبر موسی با عبد صالح ذکر شده است. اما از نظر جغرافیایی این مکان دقیقا کجاست؟

«وَإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّىٰ أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ أَمْضِيَ حُقُبًا(60)*….»

«و به خاطر بیاور هنگامی را که موسی به دوست خود گفت: دست از جستجو بر نمی دارم تا به محل تلاقی دو دریا برسم؛هر چند مدت طولانی به راه خود ادامه دهم»

در سوره کهف یکی از داستان های زیبای قران را می یابیم که موسی جهت کسب علم بیشتر به همراه خادمش برای پیدا کردن بنده ای از بندگان خدا که الله متعال وعده گاهی برای دیدارش مشخص کرده بود رهسپار مسیری می شود و توشه ای از غذا با خود می برند در توشته آنها یک ماهی هم قرار داشت وقتی آن دو بزرگوار به محل پیوند دو دریا می رسند ماهی زنده می شود و به سوی دریا می رود و ایشان همچنان به راه خود ادامه می دهند تا اینکه گرسنه می شوند موسی به خادمش می گوید از غذایمان بیاور تا بخوریم که بسیار خسته شدیم خادمش یا به قولی یوشع می گوید وقتی کنار آن صخره استراحت می کردیم ماهی را فراموش کردم و شیطان مرا از بیاد آوردن آن باز داشت و در واقع  چنان که ذکر شد ماهی دوباره جان گرفت و آنجا به دریا رفت. موسی وقتی این را از وی شنید فرمود این همان جایی است که دنبالش می گشتیم پس بازگشتند و در آن مکان بنده ی صالحی که الله متعال دیدارش را  به موسی وعده داده بود را یافتند.

پس با توجه به داستان موسی در سوره کهف مجمع البحرین (پیودنگاه دو دریا) جایی است که ماهی به عنوان نشانه، زنده شده و راه دریا را پیش می گیرد تا معیادگاه موسی و بنده خاص خداوند مشخص شود و همدیگر را ملاقات نمایند الی آخر داستان..

اما اینکه دقیقا مجمع البحرین از نظر جغرافیایی در کجا قرار گرفته است نظرات مختلفی وجود دارد چرا که قرآن محل  آن را بیان ننموده است. در این زمینه نظریه های زیر وجود دارد:

1-در کتاب تفسیر المنیر گفته شده: مجمع البحرین پیوستگاه دو دریاری فارس و روم یعنی محل تلاقی اقیانوس هند و دریاری سرخ در تنگه ی باب المندب (باب‌المندب تنگه آبی در قسمت جنوبی دریای سرخ به اقیانوس هند می باشد. تنگهٔ باب‌المندب آبراهی است بسیار استراتژیک که راه کشتی‌های  تجارتی همچنین مسافرتی «در دوران قدیم» از خلیج عدن و اقیانوس هند به درون دریای سرخ بوده است )

2- در تفسیر مذکورقول دومی وجود دارد که چنین است: محل تلاقی دریای روم و اقیانوس اطلس نزدیک تنگه ی جبل الطارق و رو به روی  طنجه است.( طَنجه در انگلیسی Tangier یا Tangiers؛ سومین شهر مهم مراکش و شهری در نزدیکی جبل‌الطارق بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس در مراکش با جمعیت ۹۴۷٬۹۵۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی).

3-در کتاب تفسیر التحریر و التنویر گفته شده : مکانی است در سرزمین فلسطین و به قول صحیح تر محل وارد شدن رود اردن به  دریاچه طبریه، رود بزرگی است که نزد اسرائیلی ها بحر الجلیل نامیده می شود موسی علیه الصلاة و السلام بعد از یک شبانه روز پیاده روی به آنجا می رسد پس مکان بسیار دوری از اقامتگاه موسی و بنی اسرائیل نمی باشد.

4- محققی  به نام عماد مهدی عضو انجمن باستان شناسان عرب تاکید می نماید که محل ملاقات موسی و عبد صالح که مجمع البحرین نامیده می شود در منطقه ای به اسم ( رأس محمد ) واقع در شرم الشیخ – سینا است ، رأس محمد جایی است که دو خلیج العقبه و سویس در یک دریا و آن هم دریای سرخ جمع می شوند.

کلمه «مجمع» در علم لغت شناسی عربی به جمع شدن چیز های متفرق در یک جا  گفته می شود با این توصیف مجمع البحرین از نظر جغرافیای فقط می تواند رأس محمد باشد چرا که دو خلیج مذکور در یک دریا جمع می شوند.

اگردقیق تر بررسی کنیم کلمه التقاء مثل:(مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ ). ترجمه:(دو دریا را در کنار هم روان کرده و مجاور یکدیگر قرارداده است) با کلمه اجتماع و مجمع فرق می کند التقاء  به معنای برخورد و اجتماع به معنای جمع شدن دریک جا است همچون برخورد دو دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نزدیک تنگه جبل الطارق یا برخورد خلیج بحرین و خلیج فارس اینها دو خلیج هستند که با هم برخورد می کنند اما در یک دریا یا یک اقیانوس جمع نمی شوند چنان که خلیج عقبه و خلیج سویس در دریای سرخ جمع شده اند.

4-در کتاب تفسیر کشاف گفته شده: یکی از عجیب شگفت انگیز ترین تفسیر ها این است که گفته اند: مراد از  «بحرین/دو دریا»، موسی و خضر هستند،زیرا آنان در برخورداری از دانش تو گویی دریایی از علم هستند

سایت تابش

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

بازخوانی مفاهیم قرآنی (۲)

ایمان و اسلام در بخش نخست گفته شد تنها اکتفا نمودن به برتن کردن لباس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *