قرآن

محور سورۀ طارق

محور این سوره استدلال است به آیات آفاق و انفس در رابطه با توضیح و تبیین مسیر بندگی انسان برای خداوند و اینکه انسان‌ها بدون برنامه و هدایت رها نشده‌اند و انسان وظیفه دارد از برنامه‌ای که برای هدایت او نازل شده است تبعیت کند و به نقشه و برنامه‌ی اهل انحراف و فساد گوش فرا ندهد. و اگر

مؤلف: دکتر محمود ویسی

محور این سوره استدلال است به آیات آفاق و انفس در رابطه با توضیح و تبیین مسیر بندگی انسان برای خداوند و اینکه انسان‌ها بدون برنامه و هدایت رها نشده‌اند و انسان وظیفه دارد از برنامه‌ای که برای هدایت او نازل شده است تبعیت کند و به نقشه و برنامه‌ی اهل انحراف و فساد گوش فرا ندهد. و اگر چند صباحی قدرت و حکومت را در دست کفار می‌بیند از مکر خداوند غافل نشود و بداند که روزی از روزها خداوند نقشه‌های کفار را نقش بر آب خواهد کرد و این سنت جاری خداوند در رابطه با دعوت‌های توحیدی است. اما باید زمان مناسب فرا برسد و بعد از این که بندگان وظایف خود را انجام دادند آن وقت است که خداوند وارد میدان شده و کار را تمام می‌کند.

 تقسیم‌بندی آیات این سوره:

از آیه‌ی ۱ تا آیه‌ی ۸ استدلال است به آیات آفاق و انفس برای اثبات قضیه‌ی مهم الوهیت و این که فریادرس و فرمانروا خداوند است و انسان قرار است که خداوند را بندگی کند.

از آیه‌ی ۹ تا آیه‌ی ۱۰ بیان مسئله‌ی قیامت و زنده شدن انسان‌ها بعد از مرگ و این که انسان در آن روز دارای قدرت و توانی نیست و تنها چیزی که او را از عذاب آخرت می‌رهاند همان قلب سلیم است. «» (شعرا/۸۸-۸۹) و تحصیل و بدست آوردن قلب سلیم هم تلاش و مجاهدت می‌خواهد، آن هم تلاشی به اندازه‌ی تمام عمر انسان. از آیه‌ی ۱۱ تا ۱۴ استدلال به آیات آفاق است برای اثبات حقانیت وحی و حقانیت هدایت خداوندی و در ضمن آن اشاره‌ای است به مسئله‌ی حتمی بودن زنده شدن انسان بعد از مرگ. از آیه‌ی ۱۵ تا آیه‌ی ۱۷ یعنی پایان سوره تسلیت و آرامش بخشیدن به داعی و در راأس همه، پیامبر خدا در ارتباط با این که نباید از توطئه‌های بی‌دینان نگران شود و ملالی به خود راه دهد بلکه بعد از تبلیغ و دعوت امر آنها را به خداوند واگذارد.

سایت تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی