قرآن

محور سورۀ فجر

محور سوره‌ی فجر بیان گشایشی است که برای اهل ایمان در مسیر مبارزه با طغیان و طواغیت روی می‌دهد و توضیح این که مدت وجود ظلمت و ظغیان محدود بوده و در هر حالی محکوم به فنا است.

مؤلف: دکتر محمود ویسی

محور سوره‌ی فجر بیان گشایشی است که برای اهل ایمان در مسیر مبارزه با طغیان و طواغیت روی می‌دهد و توضیح این که مدت وجود ظلمت و ظغیان محدود بوده و در هر حالی محکوم به فنا است. همانطور که شب می‌رود و جای خود را به روز روشن می‌دهد. همچنین بیان سنت الهی و مسئله‌ی مؤاخذه به خاطر گناهانی است که مرتکب شده و موضع‌گیری‌های نابجایی که در برابر برنامه‌های خداوند از خود نشان داده و نهایت سوره، تنها و بی‌کس ماندن انسان طاغی و ملحق شدن انسان مؤمن به خداوند می‌باشد.

 

تقسیم‌بندی آیات سوره:

 از آیه‌ی ۱ تا آیه‌ی ۵ بیان گشایشی است که در مسیر دعوت برای دعوت‌گر روی می‌دهد و این که دوران ظلم و ستم محدود است به مانند محدودیت شب.

از آیه‌ی ۶ تا آیه‌ی ۱۴ بیان سنت مؤاخذه‌ی انسانها به خاطر گناهانشان است سنتِ مؤاخذه در رابطه با اقوام پیشین جاری شده و هر قوم و دسته‌ای هم امروزه مسیر اقوام طغیانگر گذشته را برود همان محاسبه و مؤاخذه‌ای که شامل حال آن‌ها شده است شامل حال اینها هم خواهد شد.

آیه‌های ۱۵ و ۱۶ بیان موضع‌گیری در رابطه با نعمات خداوند است و این که نسبت دادن کثرتِ نعمات به خود و کمبود و قِلَّتِ نعمات به خداوند.

از آیه‌ی ۱۷ تا ۲۱ بیان علت مبتلا شدن انسان‌ها به قِلَّتِ نعمت یعنی کم شدن و کاسته شدن از نعمت‌ها.

از آیه‌ی ۲۲ تا ۲۶ تشکیل مجلس محاکمه با حضور خداوند و ملائکه و حسرت خوردن انسان‌ها در رابطه با کارهایی که باید انجام می‌دادند اما انجام ندادند.

از آیه‌ی ۲۷ تا ۳۰ بازگشت انسان مؤمن و صاحب نفس مطمئنه به سوی خداوند ملحق شدنش به او.

 

سایت تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی