قرآن

محور سورۀ معارج

 

    محور آیات با توجه به نام سوره، بیان مسأله‎ی مهم قیامت و آخرت و حوادثی که در آغاز آن روز روی می‎دهند و بیان وضعیت انسان‎ها به تناسب موضع‎گیری که داشته‎اند، می‎باشد. دعوت‎گر با انکار این حقیقت از سوی مردم به ستوه آمده و برای کافران از خداوند طلب عذاب می‎کند؛ چون داعی هم انسان است و برحسب انسان بودنش می‎خواهد این عذاب هر چه زودتر واقع شود. بنا بر آنچه در سوره‎ی نوح آمده است نوح از خداوند عذاب قومش را می‎خواهد و در انتهای سوره این چنین می‎فرماید:{وَقَالَ نُوحٌ رَبِّ لَا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا}: و نوح گفت: پروردگارم، بر روی زمین از کافران جنبنده‎ای باقی نگذار.

اما خداوند بر مبنای علم خود عمل می‎کند و شتاب‎زدگی داعی را در نزول عذاب دخالت نمی دهد. با علم، حکمت و مشیّت خود، زمانی را برای نابود ساختن کسانی که بعد از اتمام حجت تسلیم نشده‎اند مشخص می‎کند؛ پس بیان حتمی و قطعی بودن عذاب را از آیات این سوره می توان استنباط کرد. داعی در این‎جا به صبر پیشه کردن مکلف گردیده است و این که از خدا چنین درخواستی را نکند که عذاب را به سرعت فرود آورد و اطمینان داشته باشد این امر در زمان مقرر خود اتفاق می‎افتد. بر این اساس وقتی داعی مسؤولیتش را انجام داد، بقیه‎ی امور را باید به خدا واگذار نماید. پس محور آیات سوره این است که خداوند عذاب را برای کفار بدون کوچک‎ترین شکی بعد از اتمام حجت نازل خواهد کرد. نام سوره هم معارج، جمع معراج به معنی نردبان است.

هر وسیله‎ی بالابرنده را معراج می‎نامند، و این بیان می‎کند که از زمین تا مقام قرب خداوند دارای مراحلی است که باید طی شود تا انسان دقیقاً خداوند را بشناسد و به مقتضای شناخت عمل کند. فرشتگان ااین اعمال را ثبت و ضبط می‎کنند و مکلفند، برای گزارش دادن به حضور خداوند بروند؛ (( تعرج الملائكة)) برای همین است. عروج می‎کنند و بالا می‎روند، گزارششان را تقدیم می‎کنند و بعد از این گزارش خداوند محاسبه را آغاز می‎کند.

 

نویسنده : دکتر محمود ویسی 

منبع : کتاب توضیحاتی پیرامون آیات جزء بیست و نهم قرآن کریم 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی