یادداشت

مخالفت با آموختن علم مانند مخالفت با آموختن دین است

کسانی که با هر وسیله ای مخالفان و منتقدان را از آموختن علم محروم می نمایند. متاسفانه نه دین را شناخته اند و نه با اسمای حسنای الهی آشنا می باشند. مگر علم یکی از اوصاف و نام های نیکوی الهی نیست و مگر نگفته اند: تخلقوا باخلاق الله و مگر نگفته اند که علم نور خداست و مایه روشنای جان ها و جوامع بشری. پس مخالفت با علم و تعلم و یا دیگران را از این وصف و ویژگی محروم نمودن کاری ناپسند و به مانند دریغ نمودن نعمت های الهی از افراد است.

اگر خداوند پیامبرانش را معلم قرار داده تا انسان ها را با دین الهی آشنا نمایند و از پرتو دین راه معرفت و دانش را طی نمایند و به هدف خود که شناسایی حقیقت و پیام الهی است برسند. پیامبر هرگز علم را از مخالفان منع نکرده و در هیچ آیه و یا حدیثی دلیلی بر محروم کردن غیر مسلمانان از نعمت دین نداریم؛ زیرا اسلام دین عقل و علم است و تلاش می کند تا عاقلان و عالمان را مورد خطاب قرار دهد؛ زیرا هر چه جامعه پیشرفته تر و با سوادتر باشد یقینا حقانیت اسلام برایش بهتر آشکار می شود.

تحصیل مانند هوا و نفس کشیدن حق هر انسانی است. این انسان خواه بودایی یا بهایی و یا ملحد و سکولار باشد؛ زبرا انسان های دانشمند با هر عقیده و گرایشی موجب خدمت به افراد جامعه و توسعه و رشد و پیشرفت می باشند. آیا اگر شخصی مانند ادیسون در یک کشور اسلامی می بود و به جرم غیر مسلمان بودن از شکوفایی استعدادهایش جلوگیری می شد؛ آیا این کار خدمتی به بشریت و عبادت محسوب می شد و یا خیانت و کار حرامی محسوب می گشت؟ بنابراین زشت است زمانی که از اروپا دسته دسته محصلان به سرزمین های اسلامی برای فراگیری علم می آمدند و پیامبر فرموده برای فراگیری علم به چین بروید، ما امروز بدون هیچ گونه دلیل و حجت افراد هم وطن را به سبب دگراندیشی و یا داشتن کیش و آیین متغایر از حق تحصیل محروم کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن