داستانهای تاریخی

مختصر تاریخ خلافت عثمانی -2

مقدمات تاسیس خلافت
ارطغرل ابن سلیمان شاه؛ رئیس سیاسی و فرمانده نظامی قبیله قایی، به هدف پیشبرد دعوت و جهاد اسلامی، دست همکاری و بیعت با حکومت سلجوقیان و شخص علاءالدین کیقباد؛ سلطان سلجوقی دراز نمود. کیقباد وی را فرماندار حفاظت از مرزهای حکومت سلجوقی تعیین کرد. ارطغرل همچنین در زمان حیاتش مناطق سوگوت، دومینیج، ارمنی دربندی و غیره را نیز فتح کرد و جزء حکومت سلجوقی اعلان نمود. سلطان سلجوقی هم همیشه از وی در کارهای خیر حمایت میکرد.
در جهاد با مغول ها و صلیبی ها نیز ارطغرل رشادت و مردانه گی خاصی را از خود نشان می داد. در جنگ های که بین سربازان حکومت روم شرقی و سلجوقی رخ می داد، ارطغرل به یاری سلجوقیان با رومی ها وارد جنگ میشد. یکی از جنگ های معروف با صلیبیان که ارطغرل فرمانده نظامیان دولت سلجوقی بود، که منجر به پبروزی وی گردید، در سال 1231 میلادی رخ داد.
در سال های اخیر حیات ارطغرل بیگ، حکومت سلجوقیان ضعیف شد و سقوط نمود، بنابرابن وی تصمیم گرفت راه حلی بسنجد تا اینکه به فکر این شد تا در مناطقی که در آناتولی فتح نموده است، یک حکومت اسلامی قوی و مدبر تاسیس نماید. وی با تمام توان خود، مقدمات تاسیس این حکومت را آماده کرد تااینکه در سال 1281 میلادی، درحالی که حدود 90 سال سن داشت، وفات کرد و در قریه سوگوت دفن شد.
در تواریخ می آورند که ارطغرل قبل از وفاتش، پسر دلاور و شجاع 24 ساله خود؛ عثمان را به ریاست قبیله انتخاب نمود. قبیله قایی با وی بیعت کردند. ارطغرل به عثمان وصیت نمود که در پی تشکیل نظام اسلامی باشد و از جهاد و کارزار، تطبیق شریعت، احترام به علما و رسیده گی به مردم روی نگرداند. به عثمان وصیت نمود که برای خدمت به دین خدا حتی از جان و مال و ناز و نعمت بگذرد. او وفات نمود و پسرش عثمان در پی تحقق آرزوی پدر بود تااینکه به لطف خدا با مساحت چند هزار کیلومتری که در دست داشت، خلافت عثمانی را تاسیس نمود و سپس برای فتح مناطق دیگر، اقدام کرد.

ادامه دارد…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن