داستانهای تاریخی

مختصر تاریخ خلافت عثمانی -3

عثمان غازی ابن ارطغرل؛ بنیانگزار خلافت عثمانی

اکثر مورخان معتقداند که عثمان غازی در سال 1258 میلادی در سوگوت؛ محل وفات پدر خود ارطغرل بدنیا آمد. و بعد از وفات پدر در سن 23 ساله گی ریاست قبیله قایی و عشایر اطراف آن که از جمله شاخه ترکان اغوز محسوب می شدند را برعهده گرفت. عشایر اغوز پس از وفات ارطغرل با پسرش عثمان بیعت نمودند. البته در اوایل، دندار؛ برادر ارطغرل داعیه ریاست داشت ولی بعد از اینکه دید اکثر مردم با عثمان بیعت می کنند، او نیز از مخالفت دست کشید و بیعت نمود.
مزیتی که عثمان بر دندار داشت، این بود که او چندین سال کامل زیر تربیت و سرپرستی مستقیم ارطغرل و همسر مومنش حلیمه خاتون، و استاد فقیه و عارفش؛ شیخ ادبالی Şeyh edebali قرار داشت و از لحاظ فکری و روحی برای پیشبرد جهاد و دعوت اسلامی آماده تر از دندار بود. از طرف دیگر؛ ارطغرل قبل از وفاتش به مردم توصیه نمود که با عثمان بیعت کنند نه با دندار و شخص دیگری. این لطف خدا بود که شامل حال شان شد که از اختلاف و تفرقه در میان عشایر ترک اغوز بخصوص قبیله قایی؛ مشهورترین آن جلوگیری نمود؛ در زمان اساسی که امت اسلامی دولت بزرگ خود را از دست دادند و نیاز به دولت دیگری داشتند تا از جان و مال و دین و ناموس شان حفاظت کند و حکم خدا را جاری بسازد؛ در زمانی که قرار بود ترکان اغوز این بار پرچم حاکمیت اسلام را بدوش کشند.
شیخ ادبالی ؛ استاد معنوی عثمان هم از روسا و عرفای بزرگ اخیها بود؛ اخیها از جمله طریقت های عرفانی/ تصوفی آن زمان بشمار می رفت.شیخ ادبالی به عثمان غازی وصیت می نمود به عنوان یک رهبر نوظهور اسلامی راه پدر خود ارطغرل را که جهاد و مبارزه و برقراری عدل اسلامی است را ادامه دهد تا فلاح و رستگاری نصیبش شود. عثمان غازی به هدف نزدیکی بیشتر به شیخ ادبالی و استفاده از نفوذش در راه پیشبرد اهداف متعالی اسلامی؛ ملحون خاتون دختر شیخ ادبالی را که در مصر تحصیل کرده بود به همسری برگزید.
عثمان در زمانی که حکومت سلجوقی به آخرین حد ضعف خود رسید و سپس سقوط نمود، در پی تاسیس یک دولت اسلامی براه افتاد و مناطق مرزی زیادی را در آناتولی توسط سپاه خود گرفت. در این راه روسای عشایر از جمله صامصا چاووش، کونور آلپ، آقی قوجا، آیغوت آلپ و غازی عبدالرحمن در کنار او می جنگیدند.
بزرگان طریقت اخیها چون محمود غازی، شمس الدین اخی و پسرش حسن اخی و قره خلیل(جندر لی) که بعدها به سمت قضاوت، قاضی عسکری و وزارت رسیدند نیز در تاسیس حکومت عثمانی و گسترش آن خدمات شایانی انجام دادند…

ادامه دارد ان شاءالله…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی