داستانهای تاریخی

مختصر تاریخ خلافت عثمانی -4

فتوحات عثمان غازی

عثمان ابن ارطغرل برای تقویت پایه های حکومت اسلامی فعالیت زیادی نمود. عثمان در سال 1288 م ، با حاکم قرجه حصار در حوالی دومینیج dominiç به جنگ پرداخت؛ سرانجام در این جنگ پیروز شد باوجودی که برادرش ساروباتی یا گوندوز آلپ را از دست داد. وی در سال 1291 م منطقه قرجه حصار را فتح نمود و به همراه چندین قریه از همپیمانان مسلمانش به فتح سورقون، تراکلی و گوینوق واقع در دشت سقاریه اقدام نمود.
حکام صلیبی رومی که از پیروزی های عثمان هراسناک شدند در صدد برآمدند تا وی را با دعوت در یک عروسی ترور کنند ولی میخائیل حاکم خرامان قیه عثمان را از ماجرا آگاه ساخت. عثمان پس از آگاهی از این توطئه طی یک عملیات سنجیده و حساب شده، مناطق یارحصار و بیله جک را به تصرف خود در آورد. در سلجوق نامه یازیجی زاده و تاریخ حمیدی آمده است که بیله جک در سال 1299م به تصرف عثمان غازی درآمد. قدرت سلجوقیان تضعیف شد و علیه مغولان قیام های رخ داد. بخش اعظم ترکمن های ساکن خط مرزی و ترک های که از دست مغولان به مرزها پناهنده شده بودند، به منطقه عثمان غازی رفتند و موجب تقویت بیش از پیش نیروهای او شدند. این چنین حکومت عثمانی فرشته نجات جهان ترک و سپس جهان اسلام از دست دشمنان اسلام و خائینین شد و خداوند عثمان را از مرگ زودرس نجات بخشید تا پایه های حکومت تازه تاسیس اسلامی را تقویت نمایدو آن را پس از وفات خود، درحالیکه با قوت ادامه داشته باشد و به بهترین وجه گسترش یابد به دیگران واگزارد.
عثمان پس از فتح بیله جک که طبق روایت تاریخ هامر در سال 1304 م واقع شد،
به سبب پرورش ابریشم، نساجی و معادن آهن یعنی به سبب اینکه محیط خوبی برای رشد و شگوفایی اقتصاد مملکت بود، مرکز حکومت را به آنجا منتقل ساخت. عثمان با استفاده از معادن آهن، نساجی و ابریشم این منطقه، احتیاجات تسلیحاتی ارتش خود را تامین کرد و اقتصاد قلمرو خود را رونق بخشید.
عثمان پس از فتح منطقه بیله جک به کمک تورقوت آلپ قلعه اینه گول را فتح نمود. سپس منطقه کوپرو حصار واقع در شهر بورسا و ینی شهر را متصرف شد.
وی شهر بزرگ ازنیق را هم محاصره کرد ولی نیروهای کمکی صلیبی روم شرقی/ بیزانس، برای نجات شهر ازنیق از دست عثمان،وارد کارزار شدند.در این جنگ عثمان نتوانست شهر ازنیق را فتح کند ولی موفقیت ها و تجارب زیادی حاصل نمود. حکام رومی که تحمل دیدن و شنیدن موفقیت های عثمان را نداشتند، با دسته های چندهزار نفری با عثمان وارد جنگ شدند. نیروهای عثمان غازی که بنا به تخمین pachymeres؛ مورخ بیزانس به پنج هزار نفر می رسیدند، نیروهای صلیبی را در جنگ قویون حصار شکست دادند و قلعه کیته در غرب شهر بورسا را به تصرف خود درآوردند. سپس جزیره آلیوس بدون خونریزی از دست متحدین بیزانس به تصرف عثمانی ها درآمد.
عثمان هرروز از روز قبل تر در جهاد و کارزار قوی تر میشد باوجودی که نیروهای صلیبی تاحد توان، خود را تکمیل و تجهیز می نمودند و با عثمان وارد کارزار می شدند تا جلو فتوحات عثمانی را بگیرند حتی گاهی با مغول ها برای رسیدن به هدف همدست میشدند.
عثمان در سال 1308، تری کوکیه( قره حصار) را متصرف شد و بسیار کوشید تا شهرهای بزرگ ازنیق و بورسا را هم فتح کند. برای سهل شدن این کار پایگاه های نظامی متعددی را در نزدیکی ازنیق ایجاد نمود.
در سال 1313 کوسه میخائیل حاکم قرامان قیه دوست صدیق عثمان مسلمان شد و به کمک او قلعه لفکه،کله جه، آق حصار، گبو و لوبلوجه به تصرف عثمانی ها درآمد.

ادامه دارد ان شاءالله…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن