خانه / مقالات / رمضان مبارک / مرواریدهای دعوی تربیتی آیات صیام

مرواریدهای دعوی تربیتی آیات صیام

فاطمه شاکری، کارشناسی دعوت و اصول دین

 

ماه مبارک رمضان در مقایسه با ماه‌های دیگر سال، از نظر زمان و ارزش، جایگاه ویژه‌ای دارد؛ به دلیل اینکه شب قدر و ظرف زمان نزول بهترین برنامه‌‌ی سعادت بشر، در این ماه واقع شده است. سخن گفتن درباره‌ی چنین موقعیت عظیمی کار آسانی نیست و در واقع حق مطلب را آنگونه که باید نمی‌توان ادا کرد. مدرسه‌ی رمضان لحظه لحظه‌اش برای مؤمن، لبریز از انرژی مثبت و برای رسیدن به قصر تقوا موقعیتی بسیار طلایی و سهل است.

به نظر می‌رسد همه‌ی نکات دعوی – تربیتی موجود در قرآن، در رمضان هم بتوان مشاهده کرد؛ ولی در این بحث، پرداختن به همه‌ی آن نکات امکانپذیر نیست؛ بنابراین به ذکر موارد اساسی از آیات مربوط به رمضان و صیام اکتفا می‌کنیم.

آیات مبارک ۱۸۳ الی ۱۸۷ سوره‌ی بقره، مختصّ ماه رمضان، روزه و احکام مربوط به آن است. سعی می‌کنیم نکات مهم تربیتی را از خلال آیات ذکر شده در حد توان استخراج کنیم. امید است این مروایدهای تربیتی، اول برای خودم و بعد برای خواهران و برادران مؤمنم فایده‌های فراوان داشته باشد.

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»{البقره،۱۸۳}

(ای کسانی که ایمان آورده‌اید، روزه بر شما واجب شده است،همانگونه که بر کسانی که پیش از شما بودند، واجب شده بود. باشد که تقوا پیشه کنید.)

مرواریدها:

– نحوه‌‌‌ی خطاب برای مخاطب، با توجه به موضوع به صورت خاص بیان شده است. (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا) چون موضوع ویژه‌ی مؤمنان است.

– موضوع برای مخاطب شفاف و همراه با بیان علت است. (كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ)

– ذکر مشترک بودن تکلیف مخاطبان فعلی با همنوعان قبلی، پذیرش تکلیف را آسان‌تر می‌کند. (كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ)

– لزوم بیان مقصد برای مخاطب، تا از هدف دور نگردد. (لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ)

– با توجه به قید لعلّ، تمام روزه داران توفیق رسیدن به مقصد را ندارند.

 

سایت تابش

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

روش متفاوت قرآن در پرداختن به روزه

روش قرآنی روزه: خداوند متعال قبل از آیات پیرامون روزه، آیاتی را ذکر می کند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *