فقه و احکام

مسایل تیمم اهل سنت

*مسئله۱:* اگر کسی در دشت یا بیابانی هست و نمی داند که آب در کجاست و کس دیگری هم آنجا موجود نیست تا دربارۀ جای آب از او بپرسد، او در این صورت تیمُّم نماید.
و اگر شخصی را یافت و او گفت که آب در فاصلۀ یک «میل شرعی» وجود دارد و گمان غالب خودش نیز اینست که او راست می گوید، یا اینکه کسی را نیافت لیکن از علامت یا قرینه ای خودش گمان دارد که آب شاید در فاصلۀ کمتر از یک «میل شرعی» موجود باشد، در این صورت به شرط آنکه خودش یا همراهانش دچار تکلیف یا مشقتی نشوند، تلاش و جستجوی آب بر او لازم خواهد بود، و تیمُّم کردن بدون تلاش و جستجوی آب برایش جایز نمی باشد.
و اگر به یقین می داند که آب در فاصلۀ کمتر از یک «میل شرعی» موجود است، در این صورت آب آوردن و وضو کردن با آب بر او واجب می باشد.

«یک میل شرعی» مساوی یک کیلومتر و ۶۱۰ متر است.

*مسئله۲:* اگر موضع آب به فاصلۀ دورتر از یک «میل شرعی» قرار دارد، در این صورت واجب نیست تا آنجا رفته آب بیاورند بلکه تیمُّم درست است.

*مسئله۳:* اگر کسی از آبادی یک میل دور باشد و نتواند در فاصله کمتر از یک میل آب پیدا کند، در این صورت برایش جایز است تا تیمُّم کند، چه مسافر باشد یا نباشد، و فقط به خاطر کمی قدم زدن خارج از آبادی رفته باشد.

*مسئله۴:* اگر کسی در طول راه چاهی را پیدا کرد لیکن ریسمان و دلو نزدش نیست تا از چاه آب بکشد و همچنین نزد شخص دیگری نیز ریسمان و دلو وجود ندارد، در این صورت تیمُّم کردن برایش جایز است.

*مسئله۵:* کسی مقدار کمی آب پیدا کرد، اگر آن اندازه آب است که می توان با آن یک مرتبه چهره و دو دست و دو پای را شست، در این صورت تیمُّم جایز نمی باشد، بلکه این اعضاء را یک یک مرتبه شسته و سر خود را مسح کند، غرغره کردن و سایر سنت های وضو را ترک نماید.
و اگر آب به این اندازه هم نیست، در این صورت تیمُّم بگیرد.

*مسئله۶:* اگر کسی چنان بیماری ای دارد که آب به او ضرر می رساند، یعنی اگر وضو یا غسل کند بیماری اش بیشتر یا طولانی تر می شود، تیمُّم برایش جایز است.
البته اگر آب سرد برایش ضرر می رساند و آب گرم ضرری نمی رساند، در این صورت استفاده از آب گرم بر او واجب خواهد بود. و اگر در جائی باشد که آب گرم میسَّر نیست، در این صورت اجازه دارد تیمُّم نماید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن