اخبار جهان اسلام

مسلمانان چین؛ این بار تخریب مسجد جامع توسط حکومت

حکومت چین در ادامه اقدامات اسلام ستیزانه خود اعلام کرده است که مسجد جامع ویژو درغرب چین را تخریب خواهد کرد.

مسجد جامع ویژو در نینگشیا در غرب چین واقع است که ساخت آن حدود دو سال طول کشیده است اما حالا مقامات می گویند مسجد بدون مجوز ساخته شده و باید تخریب شود.

مقام های شهر ویژو هفته گذشته به مدیریت مسجد تا روز جمعه برای تخریب آن مهلت دادند. آن ها گفتند که این مسجد پیش از ساخت مجوز لازم را دریافت نکرده است و اگر مسئولان مسجد اقدام نکنند، به اجبار تخریب می شود.  

مقام های محلی پیشنهاد کرده بودند که به جای این مسجد جامع که به سبک خاورمیانه ساخته شده است و چهار منار دارد، یک عبادتگاه پاگودا به شکل چینی ساخته شود، اما مدیریت مسجد ظاهرا این پیشنهاد را رد کرده است.

به گزارش روزنامه انگلیسی زبان South China Morning Post در روز جمعه، مقام های محلی موافقت کرده اند که نخست با نمایندگان این مسجد بر سر پلان بازسازی به توافق برسند و بعد این ساختمان را تخریب کنند.

مسلمانان هوئی می پرسند که اگر که مجوز لازم برای ساخت مسجد وجود نداشته است، پس چرا جلو ساخت آن که دوسال به طول انجامیده، در آن زمان گرفته نشده است.

در همین ارتباط گروه‌های حقوق بشری می‌گویند خصومت نهادهای حکومتی چین نسبت به مسلمانان روز به روزدر حال افزایش است، و تصمیم برای تخریب مسجد در چارچوب مقابله با دین و مذهب در چین صورت می‌گیرد.

گزارش ها حاکیست مسلمانان اقلیت هویی‌ برای حمایت از مسجد در مقابل تخریب دو روز است که در اطراف مسجد تجمع کرده اند و پیش از این مذاکراتی میان نمایندگان شان و دولت صورت گرفته اما نتیجه ای نداده است و حکومت همچنان بر تخریب این خانه خدا اصرار دارد، و از آن طرف تجمع کنندگان مسلمان گفته اند اجازه نخواهند که دست به مسجد بزنند.

۲۳ میلیون مسلمان در چین زندگی می‌کنند و اسلام از قرن‌ها پیش در نینگشیا رواج داشته است.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند خصومت نهادهای حکومتی چین نسبت به مسلمانان روز به روز در حال افزایش است.

مقام‌های چین نسبت به نفوذ مذهبی بر مسلمانان از خارج حساس هستند.

مسجد جدید به سبک و سیاق مسجدهای خاورمیانه ساخته شده و چندین مناره دارد.

یکی از ساکنان محلی گفته است مذاکرات میان نمایندگان اقلیت هویی و دولت به بن‌بست رسیده است. او گفته است مردم محلی “نمی‌گذارند آسیبی به مسجد برسد و دولت هم عقب‌نشینی نمی‌کند.”

یک مقام اتحادیه مسلمانان این منطقه گفته است مسجد به طور کامل تخریب نخواهد شد. این فرد به خبرگزاری رویترز گفته است دولت تنها خواهان آن است تا “از حجم مسجد بکاهد.”

رسانه‌های دولتی چین تا کنون واکنشی در این باره نشان نداده‌اند.

طبق قانون اساسی چین، آزادی مذهبی در این کشور پاس داشته می‌شود اما در عمل، مذهب و فعالیت‌های مذهبی به شدت تحت کنترل دولت است.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی