فکر و دعوت

معنای صلوات فرستادن بر پیامبر ﷺ

بیانگر مهربانی فراوان خدا بر پیامبر، تعریف و تمجید خدا از پیامبر، برکت انداختن در اعمال پیامبر، بلندآوازه نمودن پیامبر، ریختن رحمت بر پیامبر، و ….

صلوات فرستاد ، إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ ۚ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا

خداوند و فرشتگانش بر پیغمبر درود می‌فرستند، ای مؤمنان! شما هم بر او درود بفرستید و چنان که باید سلام بگوئید. (سوره الأحزاب: آیه ۵۶)

✔️ معنای صلوات خدا بر پیامبر:

بیانگر مهربانی فراوان خدا بر پیامبر، تعریف و تمجید خدا از پیامبر، برکت انداختن در اعمال پیامبر، بلندآوازه نمودن پیامبر، ریختن رحمت بر پیامبر، و ….

✔️ معنای صلوات فرشتگان بر پیامبر:

محبت فراوان فرشتگان به پیامبر، دعا از خدا برای دادن جایگاه رفیع به پیامبر، دعا از خدا برای دادن عزت به دین پیامبر، دعا برای رساندن پیامبر به مقام محمود و ….

✔️ معنای صلوات ایمان‌داران بر پیامبر:

قدردانی از زحمات پیامبر برای امتش، محبت فراوان به پیامبر، طلب رحمت و برکات ویژه و فراوان برای پیامبر؛ دعا از خدا برای دادن جایگاه رفیع به پیامبر در دنیا و آخرت و …

✔️ صلوا علیه:
به او محبت بورزید، از او تعریف و تمجید کنید و هم برای او دعا کنید.

✔️ سلموا تسلیما:
برای پیامبر دعای سلامتی و دوری از هر نقص و آفتی بکنید و با دل و جان و همه تلاش او را همراهی کنید و از مخالفت با او بپرهیزید و فرمانبردار راستین او باشید!

✔️ یکی از صلواتهایی که پیامبر به امتش آموخت:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ
کَمَا صَلَّیْتَ عَلَى إِبْرَاهِیمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ
اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ
کَمَا بَارَکْتَ عَلَى إِبْرَاهِیمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ.

ــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: ابوالأعلی مودودی، تفهیم قرآن، جلد چهارم، سوره احزاب، آیه ۵۶

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی