خانه / مطالب ویژه / مفتی‌های بی‌علم

مفتی‌های بی‌علم

از نوشته داكتر عايض القرنى

در این روزها فتواى شرعى به مزايده و حراج گذاشته شده است, افراد زيادى ديده مى شوند كه باكم ترين سرمايهء علمى و دانش شرعى بدون تأمل و پرهيز كارى دربارهء مسائل عمومى بزرگ, فتوا مى دهند.حتى بعضى با شش نفر دانش آموز و دانشجو, تنها خود را گروه رستگار و فرقهء ناجيه تصور مى كنند و ديگران راگمراه, مرتد, دروغ گو و گناهكار مى دانند.

از نظر آنان دولت مردان كافر, نويسندگان زنديق, شاعران فاجر, عالمان دربارى, دعوتگران, فريب كار, كارمندان ستمگر, و تاجران, خيانت كار هستند, و همچون ابو حمزهء خارجى عمل مى كنند كه روزى به رفيق خود گفت: كسى جز من و توبه بهشت راه نمى يابد, رفيقش گفت: ” سبحان الله! بهشتى كه پهنايش به وسعت آسمان و زمين است, فقط دو نفر به آن راه مى يابند؟! اين بهشت مال تو باشد من نمى خواهم, به يقين اين بهشت, آن بهشتى نيست كه خداوند به بندگانش وعده داده است.”در حديث آمده است: ” اجروْكم على الفتيا اجروْكم على النار «جسور ترين شما بر فتوا كسى است كه به ورود در آتش دوزخ دلير تر وبى باك تر باشد».

چندى پيش من و دكتر سعد البريك با يك جوان گفت و گويى داشتيم, او جوانى است كه صرفاً مدرك متوسطه دارد, ترك تحصيل نموده و به شيوهء خود آموز به مطالعه و تحقيق روى آورده است و مى كوشد تا نصوص را بدون آموزگار و استاد بفهمد. وى با تحريف نصوص (قرآن و سنت) و تأويل دلايل, برداشت و تصور خنده آورى از چهرهء دين و شريعت اسلامى ترسيم مى نمود. وقتى از ابن باز و ابن عثيمين نام برديم سخنان ناشايستى نثار آنان كرد و به آنان تاخت, شگفت اينكه او دربارهء مسائل اعتقادى, ديه و حقوق جزايى, تولا و تبرا كه از مشكل ترين مسائل هستند, اظهار نظر مى كرد و فتوا مى داد. الحمدلله كه بعد از چند جلسه بحث بايكديگر ذهنش از اين وسوسه ها پاك و صاف شد و به اشتباهاتش پى برد.

در زمان عمر رضى الله عنه مردى به نام صبيغ بن عسل بود كه فتوا مى داد و بدون فهم و رعايت تقوا به بررسى و تطبيق دلايل شرعى اقدام مى كند. عمر رضى الله عنه او را احضار كرد و دستور داد تا بر زمين دراز بكشد و سپس در انتظار مردم چند ضربه شلاق بر بدنش نواخت، طورى كه بى هوش شد, آن گاه كه به هوش آمد گفت:”اصبحناو اصبح الملك لله” (شب را براى خدا به صبح رسانيديم) عمر رضى الله عنه از او پرسيد حالت چطور است؟ گفت: اى امير مؤمنان! تصوراتى كه گرفتار آن شده بودم اينك بر طرف شده است و به لطف الله متعال بهبود يافته ام.

امروزه پايگاه هاى اينترنتى و شبكه هاى ماهواره ايى وجود دارد كه در آنها مفتى هاى بى شمارى كه صلاحيت فتوا ندارند به صدور فتوا اقدام مى كنند. آنها نه از قوت استحضار و حافظه و فهم درست برخوردارند و نه از اهداف شريعت چيزى مى دانند و نه از شناخت واقعيت بهره اى دارند, با وجود اين فتواهايى نامتناسب و سوال برانگيز و ضد و نقيض صادر مى كنند.

چگونه مى توان آيندهء فرزندان خود و سرنوشت امت اسلام را به دست كسانى بسپاريم كه بى محابا در مورد مسائلى كه علماى بزرگ دربارهء آنها توقف كرده اند, فتوا صادر مى كنند, مسائلى كه اگر در زمان عمر پديد مى آمد تمام اهل بدر را براى رايزنى و دست يابى به راه حل و پاسخ آنها گردهم مى آورد.

چه وقت در جهان اسلام وحتى در سطح جهان مركز يا اتحاديه اى براى صدور فتوا و هماهنگى در آن, شكل مى گيرد كه هم به امكانات لازم مجهز باشد و هم علماى راسخ در علم و توانمند در راس آن قرار داشته باشند و فتواها توسط مترجمين به زبان هاى زندهء دنيا ترجمه شود و از طريق شبكه هاى ماهواره اى و با خط هاى تلفن شبانه روزى در اختيار امت اسلام قرار گيرد تا از آن اطلاع يابند”!.بايد به كسانى كه عجولانه به صدور فتوا اقدام مى كنند, همچنين آنان كه شتاب زده مردم را كافر, فاسق, بدعتى و گمراه قلمداد مى كنند, مكرراً هشدار داده شود:” الايظن اولئك آنهم مبعوثون ليوم عظيم” آيا آنان باور ندارند كه در روز قيامت برانگيخته مى شوند (و از آنچه كرده و يا گفته اند باز خواست خواهند شد).فتوا به معناى امضا از طرف پروردگار جهانيان است, پس واى بر كسانى كه در امضاء از سوى خداى يكتا و قهار اشتباه كنند.

اصلاح آنلاین

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

سیکولار سازی جهان اسلام؛ موفقیت یا شکست!

نوشته: ساری فارا* ترجمه: احمد فرید فرزاد هروی در طول تاریخ بشر، جهان شاهد تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *