مطالعات اسلامی

منافقان به آب زمزم عشق ندارند

منافقان در هر عصر خود را بهترین جلوه می دهند و همواره نمایش دینی بازی می کنند؛ اما مردم همانگونه که حقیقت را از باطل وتئاتر دینی تشخیص می‌دهند می شناسند، مومنان واقعی و تئاتربازان دینی (منافقان) را از هم باز می‌شناسند.

پیامبر گرامی اسلام علایم آنان را در احادیث متعدد بیان فرموده است. یکی از علایم محسوس و قابل مشاهده منافقین را کم توجهی آنان به آب زمزم بیان می دارد؛ چنان که می فرماید: «آیه ما بیننا و بین المنافقین أنهم لا یتضلعون من زمزم.» (تاریخ امام بخاری، ابن ماجه، مستدرک حاکم از ابن عباس. علامه سیوطی در الجامع الصغیر شماره ۲۲، حدیث را صحیح نوشته است. ابن حجر می گوید: حدیث حسن است. التنویر ۱/۲۱۷٫)

ترجمه حدیث: تفاوت اهل ایمان و اهل نفاق این است که منافقان از آب زمزم سیر نمی نوشند.

تضلع: زیاد آب نوشیدن، چنان که به دندانه های پهلو برسد.

حال باید تأمل کرد که چرا منافقین زیاد آب زمزم نمی نوشند؟!

علامه صنعانی می‌نویسد: مؤمن تا سیر آب زمزم می نوشد و شکم خود را پر می کند؛ چون به آن چه مورد پسند الله و رسول است میل دارد، عاشق به آبشخور محبوب و نوع آب و غذای و منزل او محبت دارد.

وما شغفی بالماء إلا تذکرا /*/ لماء به أهل الحبیب نزول

اما منافق برعکس است؛ زیرا آب زمزم اندکی شوراست، از این رو انگیزه‌ای برای سیراب شدن از آن ندارد.

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

منبع: سنت آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی