پاسخ به شبهات

من اخوانی استم، اما تروریست نه!

نیویارک تایمز- جهاد الحداد سخنگوی رسمی اخوان المسلمین

برگردان: محمد مصطفی نوید

طرة مصر- این کلمات را در تاریکی یکی از سلول های انفرادی زندان بدنام “طرة” در مصر می‌نویسم؛ جایی که از سه‌سال به این‌طرف در بازداشت به‌سر می‌برم و مجبورم که این جملات را بنویسم چون در امریکا تلاش جریان دارد که جنبش اخوان المسلمین را گروپ تروریستی بخوانند، سازمانی که سالهای زندگی‌ام را فداکارانه با آن صرف کرده ام.

ما تروریست نیستیم، فلسفه‌ی وجود اخوان المسلمین بر فهم درست اسلام و در نظر گرفتن ارزشهای عدالت اجتماعی، برابری و قانون مداری است؛ اخوان المسلمین از آغاز تأسیس (1928)، دو نوع زندگی را پشت سر گذاشته است: باقی ماندن در محیط متخاصم سیاسی و یا به حاشیه jehad2رانده شده تا در رشد و شگوفایی اجتماعی کشور نتواند سهم خود را ایفا نماید؛ هر چند ما در این رابطه زیاد نوشتیم و گفتیم، اما کمتر شنیده شده و هنوز نیز ابهاماتی وجود دارد.امید است که این کلمات، روشنایی ای دیگری برآن باشد.

ما اخلاقاً محافظه کار، و از نظر اجتماعی جنبش مردمی هستیم مخصوصاً در عرصه‌ی خدمات عامه نه دهه حضور داشتیم، نظریه ما نمونه است؛ ما باور داریم که ایمان، در عمل معنا و مفهوم پیدا می‌کند.
معنای واقعی ایمان اینست که شما چه کار نیکی را برای دیگران انجام میدهید؛ بر مبنای همین طرز فکر، ما با هم کار می کنیم و تنها راه ساخت یک ملت، همین کار با همی است. این‌جا، شما می‌توانید آرمان‌های نسل جوان و برنامه‌های ساخت جهان نوین را دریابید.

ما باور داریم که ایمان ما ذاتاً کثرت گرا و جامع است، و هیچ یکی این حق را به‌خود نمی‌دهد که نظریه‌ی واحد را بر جامعه تحمیل کند.

از آغاز کار، ما این را میدانیستم که برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی در کشور، نیاز مستقیم به مردم داریم، با وجود اینکه مورد آزار و اذیت حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق مصر قرار داشتیم، اما اشتراک ما در پارلمان، با ائتلاف با سایر گروپ های سیاسی و یا مستقلانه، آزمونی بود بر تعهد ما بر تغییر قانون و اصلاحات؛ ما حقیقت قدرت را در یک محیط پر از احزاب که به‌جز مهر پلاستیکی چیزی ندارند، بیان کردیم؛ ما با طرفداران مستقل دموکراسی یکجا در مقابل پلان انتقال ریاست جمهوری به پسر حسنی مبارک ایستادیم، و با اتحادیه های تخصصی و کار گر، متحد بودیم.

در جریان یک سال دموکراسی در حال تولد مصر، ما فدکارانه تلاش کردیم که با اصلاحات در حکومت، به آینده دموکراتیک و نقش بیشتر حکومت مردمی برسیم، غافل از اینکه عقب زده می شویم، ما چندان مجهز به مبارزه علیه فساد در داخل حکومت نشده بودیم و اصلاحات را در سراسر حکومت بدون در نظر گرفتن اعتراضات عمومی دنبال می کردیم، ، و این اشتباه بود؛ حالا مطمئن هستیم که کتاب های زیادی در رابطه به اینکه ما مرتکب چه اشتباهی شدیم نوشته می شود، ولی هر تحلیلی منصفانه این را خواهد نوشت که ما مخالف استفاده زور بودیم، معایب زیادی داریم، ولی هیچگاهی خشونت نکرده ایم.

هیچ حرف و صحبت در عدم خشونت در مقاومت صلح آمیز ما وجود ندارد، و بر تعهد خود با وجود خشونت های بی سابقه‌ی حکومت ادامه میدهیم، در چهار سال که جنرال عبدالفتاح السیسی قدرت را گرفته و با زور و سرکوب وحشیانه مخالفین، ریاست می کند، مسوولین حکومت در مقابل قتل های بدون محاکمه، مسوول هستند؛ ناپدید شدن صدها غیر نظامی، بازداشت ده‌ها هزار زندانی سیاسی و…؛ این سرکوب ها تشدید و ادامه خواهد یافت و روزی سازمان های مستقل حقوق بشر و نهاد های مبارزه با جرایم انسانی گزارش خواهند داد.

با همه اینها ما به باور خود خواهیم بود که این اختلافات سیاسی با غور و بررسی حل و فصل خواهد شد، نه با قتل و ارعاب و وحشت. ما متعهد به آرمان خود مبنی بر رشد و عدالت اجتماعی و عدم خشونت هستیم.
بسیار شنیده می شود که گویا گروپ های تندرو زاده فکر اخوان المسلمین است، و یا ما شاخه‌ای از آن گروپ های تندرو هستیم؛ این گمراه کننده است؛ به‌خاطری، کسی اخوان را رها و به تعقیب افراطیت می رود، این خود نشان می‌دهد که او مسیر و فلسفه ما را در دیدگاه اجتماعی و یا جنبش های افراطی واقعاً نیافته است.
تعدادی زیادی از گروهای افراطی ما را مرتد و یا ساده اندیش میدانند، این نمونه از تنفر علیه ما و یا ساده لوحی سیاسی ما نیست. در واقع فکر ما با افراط گرایی کاملا غیر مرتبط است، و نه تنها حرکت ما بلکه عمق باور ما اخلاقاً درست و براساس رشد و رونق اجتماعی است.

حرکت صلح آمیز و رویکرد اصلاح طلب ما، طول عمر ما را ضمانت می کند و تاریخ، آنرا ثابت کرده است. تعامل ما با گروهای افراطی، شورشی، خشونت گرا، متجاوز، و گروهایی که برخورد تمدنها را به وحشت می کشاند، نرفتن در یک راه است.

نسبت دادن تروریزیم به ما، مشابه به این است که وحشت بم گذار وکلاما سیتی “تیموتی مک وی” در 1995 را و یا میهن پرستی و طرفدارای تفوق طلبی نژادی سفید پوستان را نظریه در آموزه های عیسویت بدانیم.

اخوان المسلمین فداکاری های زیادی را برای فراهم آوری خدمات اجتماعی انجام داده است مانند، کمک به همسایه های ناتوان، کلینک های رایگان، ذخایر مواد غذایی، کمک های علمی و لوژستیکی جهت پشتیبانی از دانشجویان ناتوان؛ و بالآخره اخوان، خلاء ایجاد شده به‌وسیله‌ی فساد و نبود جامعه مدنی و عدم رسیدگی دولت در امور مدنی را پر کرده بود.

در حقیقت، من پشیمان هستم از اینکه حرکت سیاسی فاصله‌ای را میان ما و مردم که مدت‌هاست خدمات زیادی را برای‌شان عرضه کردیم ایجاد کرد، این درس مهمی است که از بهار عربی آموختیم.
ما اتفاقات ناگوار سیاسی خود را شناختیم، ولی خیزش های مردمی را نامگذاری های غلط و بستن اتهامات نامعقول، کوتاه نظری و اشتباه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی