صحابه و اهل‌بیت

مهریه‌ی عایشه‌ رضی الله عنها

با توجه‌ به‌ دو روایت ابن سعد معلوم می‌شود که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم یک خانه را به عنوان مهریه به حضرت عایشه داده بود که پنجاه‌ درهم یعنی ده روپیه ارزش داشت (۱).

اما این روایت از نظر درایتی صحیح نمی‌باشد، زیرا با ده روپیه نمی‌توان حتی یک خانه کوچک و محقر را نیز خرید. گفتنی است که‌ در روایت ابن اسحاق آمده‌ که چهارصد درهم مهریه را به‌ عایشه‌ داده‌ است (۲).

اما در روایت دیگری از ابن سعد از خود حضرت عایشه روایت شده‌ که مهریه او دوازده و نیم اوقیه بوده است یعنی پانصد درهم که تقریباً صد روپیه می‌باشد(۳) .

در صحیح مسلم از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت شده که‌ گفت: مهریه‌ همسران پیامبر صلی الله علیه وسلم به‌ طور عموم پانصد درهم بوده است (۴). لازم به‌ ذکر است که‌ همین روایت در مسند ابن جنبل نیز از حضرت عایشه روایت شده است(۵) .

به هر حال اگر این مقدار مهریه را با مهریه‌ی عصر امروز که در مناطق ما رایج است، مقایسه کنیم، برای ما روشن خواهد شد که‌ تفاوت زیادی با هم دارند؛ مهمتر از همه‌ این‌که‌ قلت و اندکی مهریه‌ امروزه به‌ عنوان رمزی برای ذلت و خوار شمردن خانواده تصور می‌شود، از این‌رو سؤالی که‌ در اینجا خود را مطرح می‌نماید این است که‌ آیا در اسلام خانواده‌ای شریف‌تر و سعادتمندتر از خانواده‌ی ابوبکر صدیق رضی الله عنه وجود دارد؟ و آیا جامعه‌ی بشری دختری مافوق صدیقه کبری رضی الله عنها را به‌ خود دیده‌ است؟!!

——————————-

– الطبقات الکبری، ابن سعد۸/۵۹٫
– السیره النبویه، ابن هشام۶/۵۷ دارالجیل، بیروت۱۴۱۱ هـ، ت: طه‌ عبدالرؤوف سعد.
– الطبقات الکبری، ابن سعد۸/۱۶۱٫ انتشارات: دارصادر، بیروت
– صحیح مسلم، باب الصداق ش ۱۴۱۱، المستدرک حاکم۴/۵ ش ۶۷۱۶ انتشارات:دارالکتب العلمیه، بیروت۱۴۱۱هـ، سنن دارمی، باب کم کانت مهور ازواج النبیص ش ۲۱۹۹، سنن ابوداود، باب الصداق ش۲۱۰۵، سنن نسائی، باب القسط فی الاصدقه ش ۳۳۴۷٫
– مسند امام احمدبن حنبل۶/۹۳ ش ۲۴۶۷۰ انتشارات: مؤسسه‌ قرطبه‌، مصر.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن