تزکیه

موضوعی دقیق و لطیف در مورد نفس

بدیع الزمان سعید نورسی

خدای متعال می فرماید «إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَهٌ بِالسُّوءِ»

(نفس ( سرکش طبیعهً به شهوات می‌گراید و زشتیها را تزیین می‌نماید و مردمان را ) به بدیها و نابکاریها می‌خواند) یوسف/۵۳

و پیامبر اکرم می فرماید :سرسخت ترین دشمنت ،نفسی است که در سینه ات جای دارد .[۱]

آری شخصی که نفس خود را دوست دارد ،نفس اماره و – تزکیه نشده – خود را دوست دارد و بدان مغرور  و مباهی است ،و در حقیقت جز نفس خود هیچ کس را نمی خواهد و حتی اگر نسبت به یک نفر ابراز محبت کند ، از صمیم قلب نیست ، بلکه چه بسا به خاطر جلب منفعت به او ابراز محبت و علاقه می کند و آرزو و توقعی از او دارد ،چنین انسانی همیشه تلاش می کند خود را در دل مردم جای دهد و محبت آنها را جلب نماید ؛و همیشه سعی می کند آنها را شگفت زده کند ، وهر قصور و تقصیری رااز خوددور کند ، و هرگز نقصی را در خود پذیرا نیست بلکه همیشه مانند یک وکیل دفاع دلسوز ، در مورد برائت خود به دفاع می پردازد ، نفس خود را با مبالغه وحتی چاخان و دروغ می ستاند.

میخواهد آنرا از هر نوع عیب ونقصی منزه ومبرا  جلوه دهد، وحتی آنرا بحد تقدیس می رساند،بلکه کار را به جایی میرساند که آیه: « أَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ»

(‏کسی که هوی و هوس خود را معبود خویش می‌کند ) فرقان/۴۳

در باره اش صدق می کند . آنگاه سیلیهای محکم و درد آور آیه کریمه بر او وارد و نواخته می شود ،و تعریف و تمجیدش، بدوری جستن و گریز مردم از او تبدیل می شود ، و جلب محبتشان به بیزاری و پرهیز از او مبدل گشته و عکس قصد و آرزویش را می یابد ،علاوه بر این خلوص نیت و پاکی ارادت را از دست می دهد زیرا اعمال اخرویش با ریا و تزویر درآمیخته است. آنگاه در مقابل شهوات و هوا و هوسش مغلوب می شود، این است نفسی که عاقبت را نمی بیند و درباره نتیجه و سرانجام آن نمی اندیشد عشق و فریفته لذت آنی است بلکه آرزو وهوس گمراهیش او را وادار می کند ، به خاطر یک ساعت لذت ، یک سال در زندان بخوابد حتی گاهی به خاطر تسکین نفس و انتقام و شهوت وغرور ،که یک دقیقه هم دوام ندارد ، ده سال کیفر عدالت را تحمل می کند .

چنین انسانی حال آن طفل نادان را پیدا می کند که بدون توجه به ارزش قرآنی که آنرا می خواند و یاد می گیرد، قرآن شریف را به یک تکه حلوای ناچیز می فروشد و نیکیهای خود را که از الماس گرانبهاتر است بسان یک تکه شیشه بی ارزش خرج و عوض می کند . این است همان احساسات و هوی و غرورش، لذا خسارت و ضرر فراوانی می بیند ، در صورتیکه می بایست سود سرشاری نصیبش بشود. پس بار خدایا! ما را از شر نفس وشیطان جن و انس محفوظ بدار ……. . آمین

—————————————————-

منبع: راهنمای نسل جوان

نویسند: استاد سعید نورسی

مترجم: محمد طاهر حسینی

نشر:  احسان -۷۱

۱] (اعدی اعدامیک  نفسک  التی  بین جنبسیک ) بیهقی در ( الزهد ) با سندی ضعیف روایت کرده و از حدیث انس شاهد گرفته است .

نوگرا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی