تزکیه

دوستان بد مرا تعقیب می‌کند

ممکن است بگویی می‌خواهم توبه کنم، اما دوستان و رفیقان بد و فاسد مرا در هر جایی تعقیب می‌کنند به مجرد این که متوجه تغییری در من شوند پی در پی مرا زیر باد حملات‌شان قرار می‌دهند، بگونه‌ای که در برابرشان احساس ضعف و

دوستان بد مرا تعقیب می‌کند

ممکن است بگویی می‌خواهم توبه کنم، اما دوستان و رفیقان بد و فاسد مرا در هر جایی تعقیب می‌کنند به مجرد این که متوجه تغییری در من شوند پی در پی مرا زیر باد حملات‌شان قرار می‌دهند، بگونه‌ای که در برابرشان احساس ضعف و ناتوان می‌کنم! (شما می‌گویید) چه کنم؟! می‌گوییم: صبر و پایداری کن که این عمل سنّت و قانون الهی در آزمایشات بندگان مخلص و راستین خداوند است تا صادقین و راست پیشه‌گان را از کاذبین و فریبکاران بازشناسد و تا پلیدی و پاکی را از همدیگر متمایز سازد.

هنگامی که در این راه گام برداشته­ای ثابت‌قدم باش، اینان شیاطین جن و انس هستند که به یکدیگر وحی کرده و پیام می‌رسانند تا تو را بر آنچه که بودی بازگردانند! مبادا از آنان پیروی کنی. آنان در ابتدا به تو خواهند گفت که این هوسی بیش نیست که به زودی از بین می‌رود و یا این بحرانی مقطعی و موّقتی است! جای بسیار شگفتی است که بعضی از آنان به دوست‌شان در ابتدای توبه­ی­شان می‌گویند: نزدیک است که دوباره به همان حالت شرارت‌بار، بازگردی و گناه کنی!!

شگفتا زمانی که یکی از این توابین به معشوقه خودش رودرو با فریاد می‌گوید که توبه کرده و نمی‌خواهد که به گناهان قبلی­اش اضافه کند، معشوقه‌اش بعد از مدتی به نزدش می‌آید و می‌گوید: به زودی وسواس از تو دور خواهد شد؟

ولی به هوش باش که پروردگار حکیم می‌فرماید:

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِ ﴿٢﴾ إِلَـهِ النَّاسِ ﴿٣﴾ مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ﴿٤﴾ الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ ﴿٦﴾ [سورة الناس]

«بگو: پناه می‌برم به پروردگار مردم * به مالک و حاکم (واقعی) مردم * به معبود و اله (به حق) مردم * از شر وسوسه گربازپس رونده (به هنگام یاد خدا) * کسی که در دل‌ها و سینه‌های مردم به وسوسه می‌پردازد (ایشان را به سوی زشتی و گناه و ترک خوبی‌ها و واجبات می‌خواند) * از جنیان (باشد) یا از مردمان *».

 

منبع: مي‌خواهم توبه كنم امّا!!

تألیف: محمد صالح المنجد

ترجمه: ابراهیم احراری خلف

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن