رسول الله صلی الله علیه وسلم

مژده های نویدبخش پیامبر ﷺ به یارانش

” مژده هایی از جانب رسول خدا صلی الله علیه و سلم که از دنیا و آنچه در دنیاست با ارزش ترند “

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به مادر مؤمنان خدیجه رضی الله عنها فرمود :

ای خدیجه ؛ پروردگارت به طور ویژه تو را سلام می رساند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به أبیّ بن کعب رضی الله عنه فرمود :

خداوند به من دستور فرموده است : آیاتی از قرآن را برایت تلاوت نمایم !
أبیّ رضی الله عنه عرض کرد : ای رسول خدا صلی الله علیه و سلم؛ خداوند عیناً از من نام بُرد ؟ پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود : آری عیناً نام تو را به من فرمود !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در جنگ اُحد تیرها را در دستان سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه قرار می داده و خطاب به او می فرمود : تیرها را پرتاب کن؛ پدر و مادرم فدایت گردند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به علی بن ابی طالب ( رض ) فرمود : تو نسبت به من به منزله هارون علیه السلام نسبت به موسی علیه السلام هستی ، تنها با این تفاوت که بعد از من پیامبری نخواهد آمد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم خطاب به بلال حبشی رضی الله عنه فرمود : چه کاری انجام داده ای که صدای پای تو در بهشت به گوشم رسید ؟!

پیامبر اکرم  صلی الله علیه و سلم آن گاه که در غار ثور بود خطاب به ابوبکر رضی الله عنه فرمود : ای ابوبکر ؛ گمانت چیست درباره دو نفری که سومین آنها خداست ؟!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم وقتی که متوجه شد بعضی از یارانش رضی الله عنه از نازکی ساق پاهای عبدالله بن مسعود رضی الله عنه به خنده افتاده اند ، فرمود : سوگند به کسی که جانم در دست اوست ، ساق های نحیف و نازک ابن مسعود رضی الله عنه در میزان خداوند ، از کوه أحد سنگین تر می باشند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که اصحاب رضی الله عنهم را برای بیعت الرضوان فرا می خواند و آنان دست های خود را به سوی پیامبر صلی الله علیه و سلم دراز کرده بودند تا بیعت دهند ، دست راستش را در دست چپ خود گذاشت و فرمود : این هم دست عثمان پسر عفان- که اکنون در ساارت قریش است- می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم درباره سلمان فارسی رضی الله عنه فرموده است : سلمان یکی از آل بیت من به شمار می آید !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم عمر بن خطّابرضی الله عنه را مورد خطاب قرار داد و فرمود : سوگند به آن کس که جانم در دست اوست ، هرگز شیطان تو را در راهی نمی بیند مگر اینکه او راه دیگری را در پیش خواهد گرفت !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به معاذ بن جبل رضی الله عنه فرمود : سوگند به الله تو را خیلی دوست دارم ای معاذ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم آنگاه که صهیب رومی رضی الله عنه از مکه به مدینه هجرت نمود ، در حالی که قریش تمامی دارائیش را از او سلب کرده بود ، خطاب به وی فرمود : معامله ای با سود زیاد با خدایت انجام داده ای ای ابو یحیی ؛ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در خصوص دخترش فاطمه رضی الله عنها فرمود : فاطمه همانند عضوی از لاشه من است ، آنچه که باعث نگرانی اوست ، من را نیز نگران خواهد کرد و هر چیزی که موجب آزار وی گردد ، من را نیز آزار می دهد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم درباره ابو عبیده ابن جرّاح رضی الله عنه فرمود : هر امتی امینی دارد و امین امت من ابو عبیده بن جراح می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که سعد بن معاذ رضی الله عنه در خصوص یهودیان بنی قریظه حکم خویش را بیان کرد ، به وی فرمود : حکمی که تو درباره آنان صادر نمودی ، همان حکم خداوند در آسمان می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که یاسر و سمیه و عمار رضی الله عنه را در حال شکنجه مشاهده می کرد ، می فرمود : ای آل یاسر ؛ صبر داشته باشید به درستی که بهشت جاویدان میعاد گاهتان خواهد بود !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم وقتی که دید حسّان بن ثابت رضی الله عنه اشعارش را در راه دعوت به سوی خدا و دفاع از وی صلی الله علیه و سلم به کار می گیرد ، به او فرمود : بجای من آنان را پاسخ گو و ماهیت ننگینشان را برملا ساز و بدان که جبرئیل امین هم با توست !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم آنگاه که در میان اصحاب فرمود : هفتاد هزار نفر از امتم بدون بازجویی و عذاب داخل بهشت می شوند ، عکاشه بن محصن رضی الله عنه عرض کرد : ای رسول خدا صلی الله علیه و سلم؛ مرا دعا بفرما که یکی از آنان باشم ، پیامبر صلی الله علیه و سلم به او فرمود : تو هم در میان ایشان هستی ای عکاشه ؛ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در حالیکه ابو موسی اشعری رضی الله عنه قرآن تلاوت می کرد به وی گوش فرا می داد و آنگاه می فرمود : ای ابو موسی ؛ خداوند نوایی همانند نوای آل داود علیه السلام به تو عطا کرده است !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم موقعی که غنایم غزوه حنین را به مسلمانان مکه اختصاص داد ، و متوجه شد که انصار رضی الله عنه از روش تقسیم غنایم اندوهگین شدند ، به ایشان فرمود : ای جماعت انصار ؛ آیا راضی نمی شوید که مردم گوسفند و شتر با خود برگردانند ، اما شما در حال برگشتن به مدینه ، رسول خدا صلی الله علیه و سلم را به همراه خود داشته باشید ؟!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم ما را به عنوان برادر خودش به شمار آورده است ،که می فرماید : برادرانم کسانی هستند که به من ایمان می آورند در حالیکه مرا ندیده اند !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی _ بانه

سوزی میحراب
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی