خانه / مقالات / رسول الله صلی الله علیه وسلم / مژده های نویدبخش پیامبر ﷺ به یارانش

مژده های نویدبخش پیامبر ﷺ به یارانش

” مژده هایی از جانب رسول خدا صلی الله علیه و سلم که از دنیا و آنچه در دنیاست با ارزش ترند “

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به مادر مؤمنان خدیجه رضی الله عنها فرمود :

ای خدیجه ؛ پروردگارت به طور ویژه تو را سلام می رساند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به أبیّ بن کعب رضی الله عنه فرمود :

خداوند به من دستور فرموده است : آیاتی از قرآن را برایت تلاوت نمایم !
أبیّ رضی الله عنه عرض کرد : ای رسول خدا صلی الله علیه و سلم؛ خداوند عیناً از من نام بُرد ؟ پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود : آری عیناً نام تو را به من فرمود !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در جنگ اُحد تیرها را در دستان سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه قرار می داده و خطاب به او می فرمود : تیرها را پرتاب کن؛ پدر و مادرم فدایت گردند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به علی بن ابی طالب ( رض ) فرمود : تو نسبت به من به منزله هارون علیه السلام نسبت به موسی علیه السلام هستی ، تنها با این تفاوت که بعد از من پیامبری نخواهد آمد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم خطاب به بلال حبشی رضی الله عنه فرمود : چه کاری انجام داده ای که صدای پای تو در بهشت به گوشم رسید ؟!

پیامبر اکرم  صلی الله علیه و سلم آن گاه که در غار ثور بود خطاب به ابوبکر رضی الله عنه فرمود : ای ابوبکر ؛ گمانت چیست درباره دو نفری که سومین آنها خداست ؟!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم وقتی که متوجه شد بعضی از یارانش رضی الله عنه از نازکی ساق پاهای عبدالله بن مسعود رضی الله عنه به خنده افتاده اند ، فرمود : سوگند به کسی که جانم در دست اوست ، ساق های نحیف و نازک ابن مسعود رضی الله عنه در میزان خداوند ، از کوه أحد سنگین تر می باشند !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که اصحاب رضی الله عنهم را برای بیعت الرضوان فرا می خواند و آنان دست های خود را به سوی پیامبر صلی الله علیه و سلم دراز کرده بودند تا بیعت دهند ، دست راستش را در دست چپ خود گذاشت و فرمود : این هم دست عثمان پسر عفان- که اکنون در ساارت قریش است- می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم درباره سلمان فارسی رضی الله عنه فرموده است : سلمان یکی از آل بیت من به شمار می آید !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم عمر بن خطّابرضی الله عنه را مورد خطاب قرار داد و فرمود : سوگند به آن کس که جانم در دست اوست ، هرگز شیطان تو را در راهی نمی بیند مگر اینکه او راه دیگری را در پیش خواهد گرفت !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به معاذ بن جبل رضی الله عنه فرمود : سوگند به الله تو را خیلی دوست دارم ای معاذ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم آنگاه که صهیب رومی رضی الله عنه از مکه به مدینه هجرت نمود ، در حالی که قریش تمامی دارائیش را از او سلب کرده بود ، خطاب به وی فرمود : معامله ای با سود زیاد با خدایت انجام داده ای ای ابو یحیی ؛ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در خصوص دخترش فاطمه رضی الله عنها فرمود : فاطمه همانند عضوی از لاشه من است ، آنچه که باعث نگرانی اوست ، من را نیز نگران خواهد کرد و هر چیزی که موجب آزار وی گردد ، من را نیز آزار می دهد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم درباره ابو عبیده ابن جرّاح رضی الله عنه فرمود : هر امتی امینی دارد و امین امت من ابو عبیده بن جراح می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که سعد بن معاذ رضی الله عنه در خصوص یهودیان بنی قریظه حکم خویش را بیان کرد ، به وی فرمود : حکمی که تو درباره آنان صادر نمودی ، همان حکم خداوند در آسمان می باشد !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم هنگامی که یاسر و سمیه و عمار رضی الله عنه را در حال شکنجه مشاهده می کرد ، می فرمود : ای آل یاسر ؛ صبر داشته باشید به درستی که بهشت جاویدان میعاد گاهتان خواهد بود !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم وقتی که دید حسّان بن ثابت رضی الله عنه اشعارش را در راه دعوت به سوی خدا و دفاع از وی صلی الله علیه و سلم به کار می گیرد ، به او فرمود : بجای من آنان را پاسخ گو و ماهیت ننگینشان را برملا ساز و بدان که جبرئیل امین هم با توست !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم آنگاه که در میان اصحاب فرمود : هفتاد هزار نفر از امتم بدون بازجویی و عذاب داخل بهشت می شوند ، عکاشه بن محصن رضی الله عنه عرض کرد : ای رسول خدا صلی الله علیه و سلم؛ مرا دعا بفرما که یکی از آنان باشم ، پیامبر صلی الله علیه و سلم به او فرمود : تو هم در میان ایشان هستی ای عکاشه ؛ !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در حالیکه ابو موسی اشعری رضی الله عنه قرآن تلاوت می کرد به وی گوش فرا می داد و آنگاه می فرمود : ای ابو موسی ؛ خداوند نوایی همانند نوای آل داود علیه السلام به تو عطا کرده است !

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم موقعی که غنایم غزوه حنین را به مسلمانان مکه اختصاص داد ، و متوجه شد که انصار رضی الله عنه از روش تقسیم غنایم اندوهگین شدند ، به ایشان فرمود : ای جماعت انصار ؛ آیا راضی نمی شوید که مردم گوسفند و شتر با خود برگردانند ، اما شما در حال برگشتن به مدینه ، رسول خدا صلی الله علیه و سلم را به همراه خود داشته باشید ؟!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم ما را به عنوان برادر خودش به شمار آورده است ،که می فرماید : برادرانم کسانی هستند که به من ایمان می آورند در حالیکه مرا ندیده اند !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی _ بانه

سوزی میحراب

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

پیامبر، روز دیگری متولد شد

نویسنده : صدیق قطبی جسم او شاید این روزها در وجود آمده باشد، اما حقیقت او …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *