یادداشت

مکتب دیوبند ویاوه سرایان

نویسنده: عبدالحق حبیبی صالحی

 

مکتب دینی وفکری دیوبند که زائیده «دارالعلوم دیوبند» در شمال غربی شهر دهلی هند است، امروزه یکی از مهمترین جریان های دینی وفکری در گستره‌ی جهان اسلام است و گسترش قابل توجهی درمیان همه مسلمانان جهان وبویژه مسلمانان جنوب آسیا دارد وحتا از اهمیت سیاسی ملی وبین المللی برخوردار است.

این اهمیت آن، از آنجا مایه می‌گیرد که این مکتب با رگه های نیرومند خویش، بستر ساز جریان انقلابی وآزادی بر ضد استعمار انگلیس در شبه قاره هند و هم اکنون بستر ساز توده‌های یادآور ستیزه جویی ضد تهاجم‌های غربی است.

در تعارف مکتب دیوبند به همین، بسنده می‌کنم، چون شناخت دقیق‌تر آن، داستان دارز می‌خواهد تا به سیر تحول تاریخی این مکتب پرداخت که فرصت برای آن یاری نمی‌کند.
«مردک» با زدهن کشوده و پیروان این مکتب فکری را، در اصل شاخه سلفیت تکفیری منبعث شده از مکتب های تکفیری سعودی‌ها خوانده است.

باید گفت که توان ذهنی این فرد در حد روزنامه نگاری است وکار پرژه‌ای اش را با نگارش در موضوعات دینی آغاز کرده است، اینک مدتی با ویراستاری فکری در کنار کشورهای مادی گرائی، با بالارفتن جهلش به سان یکی از بزرگان متفکر در آمده است.

این شخص به سان دیگران، یا چیزی از دیوبند نخوانده است ویا هم اگر خوانده نفهمیده است، لاجرم که زبان طعن بکشاید وبرچسپ بی‌محابا بزند. کور در شب تاریک هم می‌داند که جریان دیوبند از آغاز تا کنون جریان ستیزه بر ضد سلفیت تکفیری است، این برچسپ جناب متفکر از برچسپ های جنونی و در حقیقت جریان کُشی و مکتب کُشی است. پس این شخص نیازمند آن است که چند عزیزی «دیوبند» و مسائل آن را برایش تفهیم وتشریح کنند تا مغزش باز گردد ودیگر یاوه نسراید.

سهم این شخص وطیف هم‌فکر وی از رویداد های تاریخی، همین لغزیدن از مسیرها، یا در دامان شهرت است ویا هم در دامان حطام دنیا.

آقا طاعن! دنیا زود گذر است، طعن وبرچسپ دروغین برآیند وخیم دارد، مبادا که روزی به ابدیت بپوندی وبه دام ابدی گرفتار آیی.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن