فرهنگ و جامعه

مین ها، در نوار مرزی قربانی می گیرند

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

مین ها، در نوار مرزی قربانی می گیرند

طبق اطلاعات و داده های دریافتی از اهالی مناطق مرزی بلوچستان، بخشی از نواز مرزی توسط ارگان های نظامی مین گذاری شده و عرصه تردد را برای بسیاری از مردم به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه که همواره نیازمند فرایند حمایت اقتصادی مطلوب بوده، تنگ کرده است .

به جهت حجم بالای فقر و بیکاری در بطن جامعه بلوچستان، افراد کم درآمد جهت برآورد ما یحتاج زندگی خود، مجبورند به آن سوی مرز رفته و جان خویش در اثر انفجار مین های کار گذاشته توسط ارگان های نظامی در نوار مرزی از دست بدهند.

فرایند مین گذاری در نوار مرزی، جنبه ی کارشناسی نداشته و قطعا باعث می گردد که جان مردم بی گناه، جوانان، چوپانان و احشام و . . . به خطر افتاده و تبعات ناگواری را برای مناطق مرزی در بلند مدت نیز ببار آورد .

عدم توجه به خواسته های کلیدی اهالی مناطق مرزی راجع به مطالبات اقتصادی شان و رو آوری به عمل کاشت مین های مختلف در نوار مرزی بدون نصب علائم هشدار جهت پیشگیری آنان به بهانه قاچاق سوخت و مواد مخدر، موجب افزایش حجم بالای فقر و بیکاری در بطن جامعه بلوچستان شده و بروز نارضایتی عمومی را نسبت به عملکرد مسئولان دولتی را در دراز مدت ارتقا خواهد داد. آنگاه فضای ظهور شورش های اجتماعی خطرناک در بطن جامعه آبستن شده و همچون سیلی خروشان آنها را همراه خود به جای نامعلومی خواهد برد . ‌

متاسفانه، طی ماه های اخیر چندین مورد از جوانان ، زنان، کودکان و افراد مسن که جان خود را در اثر انفجار مین های کار گذاشته شده توسط ارگان های نظامی در نوار مرزی از دست داده، در رسانه های منصف و بی طرف گزارش شده است.

مسئولان کشور به خصوص ارگان های نظامی از تجارب مقرون به صرفه و استراتژی های نوین علمی که کشورهای پیشرفته جهت تامین امنیت در نوار مرزی شان از آنها استفاده می کنند، به آنها تکیه داده و از کنش مین گذاری های مختلف غیر علمی و منطقی در مناطق مرزی به شدت خود داری نمایند تا مبادا آنها قاتل خاموش و پر صدای شهروندان بلوچ در بلند مدت گردند .

بنابراین، نیاز مبرم است که مسئولان دولتی در اسرع زمان راجع به جمع آوری مین های کار گذاشته غیر علمی و کارشناسی نشده اقدام کرده و جان عزیز شهروندان بلوچ به ویژه مناطق مرزی در اثر حمل چند گالن گازوئیل و . . . برای برآورد ما یحتاج زندگی خویش، قربانی آنها نیز نشوند . ‌

تاریخ : ۲۰ ربیع الاول ۱۴۴۰ برابر با ۷ آذر ۹۷ .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن