حج و دهه ذی الحجه

ناخن مو نگرفتن در ماه ذوالحجه (۲)

جواب سوم:

اما صورت اصلی حدیث و مسئلۀ فقهی شریف در این مورد اینست که:
عَنْ أُمِّ سَلَمَهَ، تَرْفَعُهُ، قَالَ: «إِذَا دَخَلَ الْعَشْرُ وَعِنْدَهُ أُضْحِیَّهٌ یُرِیدُ أَنْ یُضَحِّیَ، فَلَا یَأْخُذَنَّ شَعْرًا، وَلَا یَقْلِمَنَّ ظُفُرًا».
ترجمه: حضرت اُمّ سَلَمَه رضی الله عنها روایت می کند که حضرت رسول الله ﷺ فرمودند: چون ماه ذی الحجه بیاید و کسی می خواهد قربانی کند، موها و ناخنها را نگیرد.
صحیح مسلم: حدیث ۴۰ – (۱۹۷۷)

بر اساس این حدیث شریف، مذهب امام اعظم ابوحنیفه رحمه الله و مذهب امام مالک و امام شافعی رحمهما الله اینست که ناخن نگرفتن و مو نگرفتن در عَشَرَۀ اول ذی الحجه برای قربانی کننده مستحب می باشد. اگر کسی ناخن و مو را گرفت عیبی ندارد و اگر کسی خواست ناخن و مو را نگیرد این کاری خوب است ولی واجب نیست، زیرا اگر ناخن نگرفتن و مو نگرفتن در عَشَرَۀ اول ذی الحجه واجب می بود و گرفتن آنها حرام می بود، حضرت رسول الله ﷺ هرگز این واجب را ترک نمی کردند و نعوذ بالله به اینگونه مرتکب حرام نمی شدند، لیکن برعکس ما می بینیم که در بسا احادیث شریف وارد است که حضرت رسول الله ﷺ با وجود آنکه قربانی می کردند خود مبارک از آن چیزها پرهیز نمی کردند.

دو حدیث قبلاً گذشت ودر ذیل چند حدیث دیگر را ملاحظه کنید:

(۳) در صحیح مسلم وارد است که:
عَنْ عَائِشَهَ، قَالَتْ: کَانَ رَسُولُ اللهِ ﷺ «یَبْعَثُ بِالْهَدْیِ أَفْتِلُ قَلَائِدَهَا بِیَدَیَّ، ثُمَّ لَا یُمْسِکُ عَنْ شَیْءٍ لَا یُمْسِکُ عَنْهُ الْحَلَالُ».
ترجمه: حضرت عائشه رضی الله عنها روایت می کند که حضرت رسول الله ﷺ حیوانات قربانی را برای قربانی می فرستادند و من قلاده های آنها را با دو دست خود درست می کردم. سپس آنحضرت هیچ چیزی و هیچ کاری را که یک شخص عادی می کند (مانند نگرفتن مو و ناخن) رها نمی کردند.
صحیح مسلم: حدیث ۳۶۳ – (۱۳۲۱)

(۴) و در صحیح البخاری شریف وارد است:
عَنِ الأَسْوَدِ، عَنْ عَائِشَهَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهَا قَالَتْ: «کُنْتُ أَفْتِلُ قَلاَئِدَ الغَنَمِ لِلنَّبِیِّ ﷺ فَیَبْعَثُ بِهَا، ثُمَّ یَمْکُثُ حَلاَلًا».
ترجمه: حضرت عائشه رضی الله عنها روایت می کند که من قلاده های قربانی های حضرت رسول الله ﷺ را درست می کردم. آنحضرت آنها را می فرستادند در حالی که خود ایشان در حالت «حلال» می بودند (یعنی هیچ چیزی را که یک شخص عادی می کند را رها نمی کردند).
صحیح البخاری: حدیث ۱۷۰۳

(۵) و در صحیح مسلم وارد است:
عَنْ عَائِشَهَ، قَالَتْ: «کُنَّا نُقَلِّدُ الشَّاءَ، فَنُرْسِلُ بِهَا وَرَسُولُ اللهِ ﷺَ حَلَالٌ، لَمْ یَحْرُمْ عَلَیْهِ مِنْهُ شَیْءٌ».
ترجمه: حضرت عائشه رضی الله عنها می گوید: ما در گردن قربانی ها قلاده می انداختیم و سپس آنها را می فرستادیم و حضرت رسول الله ﷺ در میان ما می بودند و هیچ چیزی (مانند ناخن یا مو نگرفتن) بر ایشان حرام نمی شد.
صحیح مسلم: حدیث ۳۶۸ – (۱۳۲۱)

بنابرین مذهب امام اعظم رحمه الله ابوحنیفه رحمه الله و مذهب امام مالک و امام شافعی رحمهما الله اینست که ناخن نگرفتن و مو نزدن در عَشَرَۀ اول ذی الحجه مستحب می باشد. اگر کسی خواست کند خوب است و اگر کسی نکرد عیبی ندارد، ولی هرگز واجب نمی باشد.

مرقاه المفاتیح شرح مشکاه المصابیح: ۲/۱۰۸۱ کِتَابُ الصَّلَاهِ؛ بَابٌ فِی الْأُضْحِیَّهِ، تحت حدیث ۱۴۵۹

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی