مطالب ویژه

نحوه خوابیدن

افراد حدود هشت ساعت از شبانه روز را در حالت خوابیده به سر می‌برند و این زمان در مورد کودکان بیشتر است‌. اگر فرد وضعیت صحیحی در هنگام خواب نداشته باشد فشارهای زیادی روی مفاصل و عضلات او وارد خواهد شد و چه بسا زمینه‌ساز تغییر شکل نیز بشود.

  • وضعیت های نادرست خوابیدن :شبانه _

▪ خوابیدن روی شکم :

این‌گونه خوابیدن موجب افزایش قوس کمری و اختلال در تنفس می‌شود فرد مجبور است که صورت خود را به یک سمت بچرخاند و عضلات یک سمت گردن در حالت کشیده و سمت دیگر در حالت کوتاه شده قرار می‌گیرند. اگر فرد بلافاصله بعد از خوردن غذا بخوابد و خوابیدن او رو به شکم باشد این شیوه خوابیدن می‌تواند در هضم غذا اشکالاتی به وجود آورد . بسیاری از افراد خوابیدن رو به شکم را از عوامل ایجاد کننده درد گردن، بی حسی دست‌، سر درد و سر گیجه می‌دانند.

سعی کنید هرگز روی شکم نخوابید، اگر بدلیل کمردرد حاد ناگزیر از این کار هستید حتماً یک بالش کوچک زیر شکم یا تنه قرار داده و یک پا را کمی خم کنید و بالش زیر سر نگذارید.

▪ خوابیدن به پهلو

در صورتی که فرد روی سطح نرم بخوابد بدن در داخل آن سطح نرم فرو می‌رود و در طول خواب در یک وضعیت نادرست قرار می‌گیرد تکرار این حالت می‌تواند دردهای عضلانی و مفاصل را به دنبال داشته باشد و منجربه بروز تغییرشکل در ستون فقرات می‌شود. همچنین استفاده از بالش کوتاه و یا بلند نیز عوارض مشابهی را به دنبال خواهد داشت .

▪ خوابیدن به پشت

اگر فردی روی سطح کاملاً سفت یا نرم بخوابد و یا از بالش بلند استفاده کند با ناراحتی های عضلانی و مفصلی به ویژه در ناحیه گردن مواجه خواهد شد .

  • وضعیت های درست خوابیدن

توصیه می شود که از تختخواب‌های خوب استفاده نمایید بنابرین موارد زیر را می‌توان توصیه کرد:

۱) اگر تختخوابی تشک فنری دارد بهتر است که آن تشک روی یک سطح چوبی قرار گیرد زیرا ماهیت فنرها طوری است که به مرور زمان شل می‌شود و روی تشک فرورفتگی به وجود می‌آورد و به همین علت باید همواره آنها را بازرسی کرد.

۲) تختخواب‌ها باید مطابق با قوس‌های بدن ساخته شوند و در صورت لزوم باید از حمایت کننده‌هایی نظیر بالش استفاده کرد افرادی که روی زمین می‌خوابند بهتر است که از دو عدد پتو استفاده کنند و روی زمین سفت نخوابند و بالش مورد استفاده بایستی نرم باشد.

  • خوابیدن به پهلو

فرد باید بالشی استفاده نماید که مهره‌های گردنی را در امتداد مهره‌های پشتی نگه دارد این بالش نباید کوتاه‌تر یا بلند‌تر باشد زیرا هر دو حالت مشکلاتی را برای ناحیه گردن ایجاد خواهد کرد‌. افرادی که دارای لگن پهنی هستند مخصوصاً خانم‌ها بایستی بین دو پا بالشی قرار دهند تا از اعمال کشش روی عضلات طرفی ران جلوگیری به عمل آید و همچنین در این افراد برای حفظ مهره‌های کمری در وضعیت درست یک بالش کوچک در پهلو قرار گیرد.

  • خوابیدن به پشت

بالش مورد استفاده بایستی طوری باشد که فشاری به عضلات و مهره‌های گردن اعمال نکند و آنها را در یک وضعیت درست نگه داری کند به طوری‌که قوس گردنی حفظ شود.

تعليق: در اسلام سنت است كه روي پهلوي راست و رو به قبله خوابيد. اين حالت مزيت‌هاي گوناگوني دارد كه به عنوان مثال در اين حالت قلب در بالاي بدن قرار مي‌گيرد و خون راحت‌تر در بدن پخش مي‌شود و به همه جاي بدن مي‌رسد.

سایت تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی