اخلاق و تربیت

نصائح کلیدی به طلاب حوزوی اهلسنت

نصائح کلیدی به طلاب حوزوی اهلسنت

موفقیت علمی در دوران تحصیل، منوط به لحاظ کردن معیارهای مطلوبی بوده که گام برداری بهنگام به سوی آنها، عامل محوری پیشرفت بنیادین در عرصه کاری در دراز مدت است.

اگر طلبه های حوزوی می خواهند در آتی دانشمندی بزرگ شوند و به عنوان یک چهره بر آمده علمی مخلص فعال در حوزه کاری خود در صحنه اجتماعی مطرح گردند، بایستی به نصایح دلسوزانه کاربردی پیشنهادی روی آورده و به شکل ضربتی آنها را در بلند مدت، توتیای چشم خویش نیز قرار دهند . و آنها عبارتند از :

۱ – استفاده بهینه از ایده های نوین سنجیده و بکار گیری آنها در زمینه کاری جهت ایصال به هدف انتخابی در اسرع زمان پیش بینی شده.

۲ – ارتقای درصد حجم مطالعات خود راجع به کتب درسی و فرا درسی و نگارش داده ها و دانسته های علمی خود در قالب کتاب، مقاله و . . . جهت نشر آنها در بطن جامعه برای اقشار مختلف مردم .

۳ – توسعه بدنه حلقه ارتباطی خویش با نخبگان بارز دینی به ویژه آنانی که ید طولایی در عرصه علمی، نگارشی و کاربردی داشته و در مقطع فعلی در حوزه کاری خویش همچون ستارگان در آسمان هنگام فرا رسیدن شب در جامعه نیز می درخشند .

۴ – تحاشی حاد از ایدئولوژی های جانبی که یکی از پارامترهای کلیدی جهت هدایت حقیقی طلبه به سوی واپس ماندگی بنیادین و روز مرگی بوده که نتیجه اش، جزو شکست فاحش در حوزه کاری، چیزی دیگر نیست .

۵ – پایبندی مستمر به کنش های معنوی و عرفانی همچون تلاوت قرآن و تدبر فراوان در آیاتش، ذکر، راز و نیایش حسنه با خالق هستی جهت تزکیه نفس برای اجتذاب بیشتر چتر حمایتی او برای صعود واقعی به قله های بنیادین علمی در زمینه کاری .

۶ – برگزاری نشست های ماهانه درون حوزوی برای تبادل اطلاعات میان طلاب جهت به روز بودن دانسته های شان در حوزه کاری بابت نقش آفرینی برجسته در بطن حوزه و جامعه.

۷ – برنامه ریزی دقیق جهت استفاده صحیح از وقت برای رشد ظرفیت های درونی در حوزه های مختلف بسان نگارش مقالات، سخنوری، مشارکت در مسابقات علمی درون حوزوی و فرا حوزوی و . . . ؛

بدین ترتیب، نیاز اورژانسی است که طلاب، به هیچ، عنوان نصایح زرین فوقانی را نسیان نکرده و به آنها هر کجا بوده، رو آورده تا تحقق آرمان های تعیینی آنان، در حیطه کاری شان در بلند مدت، شتابی بیشتر نیز به خود اخذ نمایند .

نگارنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ – حفظه الله – .

تاریخ :

۲۶ ماه مبارک رمضان ۱۴۳۹ برابر با ۲۱ خرداد ۹۷ .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن